Nga Alketa Maksuti Beqari/ Kamasutra nuk duhet lexuar vetëm si teknikë e të bërit seks.

“Të shkosh me një grua është tjetër dhe të bësh dashuri me të krejt tjetër” Simon de Beauvoir kur mbronte femilitetin e gruas, nisej nga të gjitha dimensionet për të cilin gruaja jeton në Tokë. Mbi të gjitha në syrin e sensualitetit, brishtësisë, elegancës, bukurisë së shpirtit. Njihet botërisht mënyra si ajo e përcaktonte filozofinë […]

Vazhdo të lexosh

Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Vazhdo të lexosh

Rama i shkon Metës në zyrë

Kryeministri Edi Rama i ka shkuar më në në fund në zyrë aleatit të tij në koalicion, Ilir Metës. Takimi ka nisur në Kryesinë e Kuvendit. Dy krerët e koalicionit qeverisës PS-LSI po takohen për të dytën herë brenda pak ditëve dhe vetëm një ditë pas replikave që kanë shkëmbyer në media lidhur me qeverinë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enton Abilekaj: Kujt i shërbeu Meta

Ranë të gjitha. Në fundin e mbrëmjes së të Hënës, Meta nuk rrëzoi vetëm darkën e Pazarit të Ri, ai rrëzoi një digë gjigante që krijoji Rama mes maxhorancës dhe opozitës. “Do hyjmë në zgjedhje në 18 qershor, edhe pa PD, edhe pa LSI”, “kush tenton të nxjerrë gurin nga lumi që po merr opozitën, […]

Vazhdo të lexosh

Edhe PDIU i kërkon Ramës qeveri teknike.

Pas Ilir Metës që u deklarua mbrëmjen e djeshme për një qeveri besimi, është Mesila Doda, numri II i PDIU-së që kërkon zgjidhje të krizës përmes negociatave Rama-Basha. Mesila Doda tha se duhet një pak kombëtar për të ndryshuar si fillim Kodin Zgjedhor që penalizon partitë e vogla. Deklarata e saj  është bërë me simpatizantë të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Islami: Ja si do ti vjedhë votat Rama, plani i detajuar

Lista/katalogu i manipulimeve që “rregjimi i oligarkisë, krimit dhe korrupsionit” të drejtuar nga Rama, ka testuar në zgjedhjet e fundit në bashkinë e Dibrës dhe synon të kryejë në zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri nuk gjëndet në asnjë nga arshivat e institucioneve ndërkombëtare që merren me zgjedhjet. Kjo është një listë që përmban një bashkësi […]

Vazhdo të lexosh

A po lëviz Rama drejt një qeverie teknike? Ermelinda Meksi, kryeministre e qeverise teknike?

Ndërsa protesta e opozitës vijon me të njëjtin intesitet dhe kur Kryeministri duket se nuk do të lëshojë pé lidhur me mundësinë e një qeverie teknike, shansi për të shkuar në zgjedhje me një kabinet teknik nuk i ka mundësitë Zero, siç është menduar deri më sot. Burime konfidenciale (jozyrtare) pranë stafit të Edi Ramës […]

Vazhdo të lexosh

Ndryshime pa zgjedhje

Edi Rama bëri ndryshime në qeveri, ku për të larguar Saimir Tahirin, palosi edhe tre të tjerë. Se kush ia kërkoi largimin e Tahirit, nuk mund të dihet me saktësi për momentin, por duket se shërbime partnere ose udha për t’ia lenë hapur Erion Veliajt në krye të PS-së nëse humbet zgjedhjet Edi Rama. Të […]

Vazhdo të lexosh