Meta: Kur rrëzohen institucionet, ngrihet populli

Përse Presidenti i drejtohet popullit? Nga Ilir Meta Sepse sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket vetëm popullit shqiptar. Të gjithë ne të tjerët, përfshirë edhe Presidentin e Republikës, jemi vetëm ushtrues të përkohshëm të këtij sovraniteti dhe asgjë më shumë. Sa shkresa zyrtare i ka drejtuar Presidenti i Republikës, Kuvendit dhe Kryetarit të tij, […]

Continue Reading

Mbrojtja e të dhënave personale, një justifikim për jo transparencë?!

Nga Silvi Bano – Studente e Drejtësisë Çdokujt që kohëve të fundit i ka rastisur të kërkojë për vendime gjykate, në faqet zyrtare on-line të gjykatave të shkallës së parë dhe atyre të apelit duhet t’i ketë bërë përshtypje fakti se aty nuk gjendet më asnjë vendim. Kjo masë, tashmë është marrë në kuadrin e […]

Continue Reading

Nga: Besnik Aliaj/ NDRYSHIMET E KUSHTETUTËS NË 2008 JANË ORIGJINA E TË KËQIJAVE QË ÇUAN NË RËNIEN E DEMOKRACISË SOT!

Me renien e komunizmit, partite politike ne Shqiperi rane dakort te hartonin nje pakete ligjore qe do te perbente shtyllat kryesore te parimeve kushtetuese per kalimin nga ekonomia e centralizuar ne ate te tregut, nga monizmi ne pluralizem, dhe krijimin e kushteve per lirite baze te nje shoqerie demokratike. Ne vitin 1994 maxhoranca e kryesuar […]

Continue Reading

Reagon Meta/ Kushtetuta njeh përgjegjës për Ministrinë e Jashtme Edi Ramën

Presidenti Ilir Meta ka komentuar sot kalimin e kompetencave të ministrisë së Jashtme nga Edi Rama, te zëvendësministri Genti Cakaj. I pyetur nga mediat, gjatë një ceremonie në qytetin e Kamzës, Presidenti Ilir Meta u shpreh se pavarësisht organizimit të brendshëm të qeverisë, Presidenti i Republikës ja ka deleguar autoritetin kushtetues të kreut të diplomacisë, […]

Continue Reading

Basha: Kushtetutën e shkatërruat në 16 dhjetor. VIDEO

Lulzim Basha e ka sulmuar nga Kuvendi sot edhe Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, duke e konsideruar “kukull” në shërbim të interesave të kryeministrit Edi Rama për kapjen e sistemit të drejtësisë e konkretisht, lirimin e Saimir Tahirit dhe shpëtimin  e Xhafajve. Nga deklarata e kreut të opozitës, Lulzim Bashës sot në Kuvend, debati me kryetarin e […]

Continue Reading

Donald Lu kryqëzohet me komente në faqen e ambasadës amerikane

Deklarata e ambasadës së SHBA në vendin lidhur me seancën e tensionuar sot në parlament për zgjedhjen e Kryeprokurorit si rrallëherë është pritur me kritika nga qytetarët. Të shumtë janë ata që shkruajnë drejpërdrejt në facebook-n e ambasadës, duke i kujtuar ambasadorit amerikan se nuk duhet të mbajë kahun e asnjë partie, dhe gjithashtu duke […]

Continue Reading

Përgjigja e Lulzim Bashës për Edi Ramën:I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor

Kreu i PD-së Lulzim Basha i ka dhënë përgjigje ftesës së Edi Ramës për të bërë një pakt për të zgjedhur kryeprokurorin e ri të Shqipërisë. Basha shkruan në Facebook se i vetmi pak që Shqipëria ka nevojë është shteti ligjor. Ja përgjigja e Lulzim Bashës për Edi Ramën: I vetmi “pakt” që ka nevojë […]

Continue Reading

Strazimiri/ E mjera Kushtetutë e përdhunuar nga mjero-qeveria, mjero-gjyqtarët, mjero-analistët e mjero-kopukët!!

Zgjedhjet lokale të vitit 2006, u zhvilluan në vitin 2007 sepse Vini kërkonte me çdo kusht të lëshonte vetë personalisht “çertifikatat personale” për të kontrolluar, identifikuar, seleksionuar e numëruar vetë personalisht trupën zgjedhore!! Vetëm ai, vetë personalisht, sepse nuk i besonte një qeverie që po bëhej anëtare e NATO-s, që kishte mbushur burgjet me banda […]

Continue Reading

Basha: Afati ka përfunduar, data 18 qershor për zgjedhjet ka rënë.

Mbrëmë në mesnatë ka skaduar edhe afati i fundit i kodit zgjedhor për regjistrimin e listave zgjedhore të kandidatëve për deputetë Bëhet fjalë për partitë e pushtetit partinë e Edi Ramës dhe Ilir Metës Deri tani asnjë prej tyre nuk ka dorëzuar listën emërore të kandidatëve Me këtë kat dhe sipas Kodit Zgjedhor të Republikës […]

Continue Reading

Dashamir Shehi:Të fiksohet në Kushtetutë, qeveri teknike 3 muaj para zgjedhjeve

Dashamir Shehi, ka insistuar së fundmi në propozimin e tij për qeverinë teknike. Sipas Shehit për të krijuar besimin e humbur mes palëve për zhvillimin e zgjedhjeve duhet që edhe në tre proceset e ardhshme zgjedhore të krijohen qeveri teknike. “Ne do të donim një qeveri që në dy apo tre muajt e fundit të […]

Continue Reading

Rama reagon për deklaratën e Metës. Zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike.

E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar një zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike. Edhe unë kam qënë dhe mbetem i gatshëm per cdo zgjidhje që i’a lehtëson Partisë Demokratike rrugën për t’u kthyer në Kuvend; votuar Vetingun; vazhduar betejën e vet politike në shinat e Kushtetutës e të ligjshmërisë […]

Continue Reading

Nga Andi Bushati: Nishani “fali” Xhafën dhe goditi Bashën

Ndryshe nga pritshmëritë e krahut që mbështet Lulzim Bashën në PD, Bujar Nishani ka vendosur të mos e përfshijë presidencën në strategjinë e thellimit të krizës politike. Ai ka mbajtur një qëndrim legjitim, që bazohet në traditën e pararadhësve të tij, për t’i çuar drejt parlamentit dekretet e të gjithë ministrave që kërkon kryeministri. Në […]

Continue Reading

Deputeti i PS-së shpërthen ndaj LSI. Baza nuk e do koalicionin me Ilir Metën

Që PD kërkon largimin e Ramës nuk është ndonjë çudi, e ka kërkuar që ditën e parë që Rama mori detyrën. Çdo parti që është në opozitë qëllimin kryesor ka të largojë Kryeministrin, njeriun që i hoqi asaj pushtetin. Ndaj nuk ja vlen të zgjatemi me idetë idiote që vijnë nga çadra e bulevardit. Por […]

Continue Reading

Endira Bushati: Juristë të të gjitha partive, ulërisni!

E lexova, stërlexova Kushtetutën…. Askund nuk shkruhet që Parlamenti ka kompetencën të zgjasë afatin për dorëzim dokumentacioni për aplikantët e Vettingut… As për aplikime të reja…. Përveç kësaj, ku përfundoi transparenca e përzgjedhjes së kandidatëve….? A mund ta bëjë këtë Avokati i Popullit, të cilit i ka mbaruar mandati dhe po luan çdo gur brenda […]

Continue Reading

Jozefina Topalli: Ka një muaj që Kryeministri i vendit nuk vjen në parlament

E nderuar zonja kryesuese e seancës, ​Ka një problem real në lidhje me Kushtetutën, me ligjin dhe me Rregulloren e Kuvendit. Në thelb kemi një problem në lidhje me mosekzistencën e qeverisë. Ka tri javë që në karriget e ministrave nuk ka asnjë ministër të partisë që bën koalicionin “qeverisës”. Ka një muaj, dhe kjo […]

Continue Reading