Nga Edmond Stojku: Qeveria ra!

Qeveria ra!!!Ikën financat që na bënë të pasur  Iku industria se s’bëri dot industri?!Po me Arsimin ç’patën, Ligji dhe Reforma rezultuan të suksesshme Kultura pa kulturë na la shëndenë..Punët e jashtme menduam t’ia lëmë një të Jashtmi..Dhe prodhimet bujqësore që pushtuan Botën, nxitën konkurentët ministra anembanë botës, të hiqnin dhe Peleshin Ikën dhe ca të […]

Vazhdo të lexosh

Walter Glos/ Fatkeqësisht do ngelë vetëm qeveria. Populli po ikën

Protesta e studentëve shqiptarë ka qenë në qendër të raportimeve nga radio publike gjermane, DeutschlandFunk. Ata kanë intervistuar drejtuesin e Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri, Walter Glos. I pyetur fillimisht nëse protestat do mbeten paqësore apo do ketë dhunë, ai thotë se ‘kjo është e vështirë për t’u parashikuar’. ‘Kjo varet para së gjithash nga […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artur Roshi/ Opozitarizmi si proces

Protesta e opozitës është objekti politik rreth së cilës është orientuar debati i opinionit publik këto dy ditë. Ka dy këndvështrime njëri është pjesëmarrja dhe tjetri është arritja e qëllimit të saj. Opinionet afër qeverisë mundohen ta paraqesin si një gjë mekanike , si pjesëmarrjen ,si qëllimin e protestës. Pjesëmarrjen e shohin si numur në […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Qeveria në Arbitrazh “pro” rusëve të “Jurimex” kundër amerikanëvë të “Transatlantik”

Kompania amerikane kërkon 140 milionë euro në Gjykatën Ndërkombëtare, për prishje të njëanshme të kontratës Një kontratë e prishur njëanshmërisht, një strategji e deformuar, amerikanë të larguar dhe rusë të afruar në sektorin e naftës në Shqipëri dhe një tjetër proces gjyqsor në Arbitrazh. Njëherësh, pritet tjetër histori kompanish, ku përgatitet të prodhohet marrëveshje e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Antonela Zotkaj: Të ulet pesha e çantave e të rëndohet ngarkesa mësimore e nxënësve!

Një orë mësimi 90 minuta,një orë ku nxënësi ka kohë të dëgjojë spjegimin,të bëj detyrat,të shof nga dera nga dritarja, të flejë po deshi. 90 minuta mënyrë e persosur për të humbur atraktivitetin e një nxënësi. Ora mësimore do jetë pa ritëm,pa përqëndrim pa interes. Është jashtë cdo standarti mënyra e marrjes së nje vendimi […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi letër ambasadorëve: Qeveria kërkon të kapë vettingun

Monika Kryemadhi i ka bërë një letër të hapur ambasadorëve Dunald Lu dhe Romana Vlahutin. Në letrën e dërguar dy ambasadorëve, Kryemadhi thekson faktin se qeveria po kërkon të kapë reformën në drejtësi. “Vetingu shumë i rrezikuar, qeveria kërkon të kapë këto institucione”, shkruan ajo. Sipas kryetares së LSI-së, “vendimet e maxhorancës në Kuvend dhunojnë […]

Vazhdo të lexosh

Gjosha: Qeveria e re e nis me këmbën mbrapsht, lë mënjanë procesin e Integrimit

Intervistoi: Redjon Shtylla “Qeveria e re e nisi me këmbën mbrapsht duke lënë mënjanë procesin e integrimit”,kështu e përshkuan ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, kabinetin e propozuar nga Kryeministri Edi Rama. Gjosha, ministrja me moshën më të re në qeverinë “Rama 1” por me peshën e madhe të integrimit të vendit, sot shprehet e befasuar […]

Vazhdo të lexosh

Basha reagon pas prezantimit të Qeverisë nga Rama/ Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit.

Asgjë e re, vazhdim dhe thellim i së keqes. Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit. Jo vetëm Edi Rama, por edhe Fatmir Xhafa, Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri e pothuajse të gjithë ministrat e tjerë janë garancia e provuar për korrupsionin dhe krimin. Kjo është qeveria e konsolidimit të rikthimit në pushtet […]

Vazhdo të lexosh