Ministrja e Arsimit: Reduktuam 300 klasa kolektive, 220 mijë nxënës përfituan libra falas

Në kuadër të ditës së parë të shkollës, për vitin e ri mësimor, ministrja e Arsimit ka vizituar shkollën ‘Qemal Stafa’ në kryeqytet. Ministrja Shahini ka deklaruar se po bëhen përpjekje për të përgatitur sa më mirë një brez studentësh të denjë për të konkurruar me ata europianë. Për sa i përket mësimit me dy […]

Continue Reading

PD: Makth nëpër familje, librat deri në 120 mijë lekë

Partia Demokratike ka zbardhur sot me fakte, realitetin e rëndë me të cilin po përballen familjet shqiptare në nisje të vitit të ri shkollor me librat e shtrenjtë për fëmijët e tyre duke ia kundërvënë një propagande false të Kryeministrit me librat që po jepen falas. Oriola Pampuri, ish-deputetja e PD, doli para njërës prej […]

Continue Reading

Testamenti i plotë i Mithat Frashërit depozituar në Gjykatën e Tiranës më 4 Mars 1929!

“Tiranë 4 Mars 1929 Unë, Midhat Frashëri, në shëndet trupor të plotë, po bënj këtë testament, duke ushqyerë shpëresën se pas vdekjes’ s’ime do të ekzekutohet pikërisht vullneti që dëftenj këtu: 1) Çë kam pasuri të tundshme ose të patundshme, libra, mobilla, karta, plaçka, para etj. i lë për krijimin’ e një “INSTITUT ALBANOLOGJIE” që […]

Continue Reading

Nga Antonela Zotkaj: Të ulet pesha e çantave e të rëndohet ngarkesa mësimore e nxënësve!

Një orë mësimi 90 minuta,një orë ku nxënësi ka kohë të dëgjojë spjegimin,të bëj detyrat,të shof nga dera nga dritarja, të flejë po deshi. 90 minuta mënyrë e persosur për të humbur atraktivitetin e një nxënësi. Ora mësimore do jetë pa ritëm,pa përqëndrim pa interes. Është jashtë cdo standarti mënyra e marrjes së nje vendimi […]

Continue Reading

Nga Guxim Alimani/ Skënder Zogu-Historia që vjen e pa retushuar!

Pata fatin afro 25 vite me pare te njoh ing. Skender Zogun.Ai te intrigonte jo vetem me faktin e te qënit njeri nga pinjollet e rralle te Familjes Mbretnore Shqiptare por mbi gjithshka me personalitetin e tij. Nje personazh emblematik me nje thjeshtesi pertej te zakonshmes,fisnik ne limitet e skajshme te semantikes se kesaj fjale,por […]

Continue Reading

Ikën dhe Lu/ Fjalët e fundit të ambasadorit Lu në Shqipëri: Rrëzojeni qeverinë…

Donald Lu nuk do të jetë më ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë.  Madje ai nuk do të shërbejë më fare për Departamentin e Shtetit, gjë që nënkupton pension të parakohshëm. Në ikje ambasadori Donald Lu  ka lëshuar gjatë një takimi me të rinjtë në Rrëshen, një deklaratë të fortë: “Ju jetoni […]

Continue Reading

Ben Blushi çeli dje fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 qershorit.

Partia LIBRA, e drejtuar nga deputeti Ben Blushi çeli dje fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 qershorit. Kreu i saj, Ben Blushi tha se kjo parti është alternativa më e mirë përballë gjithë partive të tjera. Ai shtoi se vota për LIBRA është votë morale. Sot Blushi ka postuar në Facebook foto nga aktiviteti. “LIBRA […]

Continue Reading

Kandidati i Blush-it për Gjirokastrën me tre emra.

Në qarkun Gjirokastër për zgjedhjet e 25 qershorit ka depozituar në KQZ një listë prej pesë kandidatësh edhe partia LIBRA e themeluar nga ish-deputeti socialist, Ben Blushi. I pari që kryeson listën e kësaj partie për këtë qark është Foto Vasili. Në CV-në e tij 34-vjeçari i lindur në Gjirokastër thotë se është diplomuar në vitin […]

Continue Reading

Blushi: Nuk e votoj Metën për president dhe për t’i ikur krizës

Ben Blushi është kundër zgjedhjes së Metës si presidenti. Blushi është shprehur se do japë votën e tij kundër zgjedhjes së Ilir Metës President. Sipas tij, ai po shkon drejt këtij posti për shkak të frikës dhe jo për shkak të shpresës. “Kam patur të drejtë kur kam thënë se kriza po hyn në krizë. […]

Continue Reading

Ben Blushi/ Rama dhe Meta po përgatiten ta çojnë vendin në zgjedhje të parakohshme.

Ben Blushi dhe Ilir Meta  kanë pasur një përplasje gjatë seancës së sotme në Kuvend. Në fjalën e tij, Blushi u shpreh se nuk po zgjidhet presidenti dhe se vendi është duke shkuar drejt zgjedhjeve të parakohshme. Me Ben Blushin replikoi kreu i Kuvendit Ilir Meta. Ai tha se kërkesa për shtyrjen e afateve të […]

Continue Reading

Blushi: PS – LSI po përgatit shtyrjen e zgjedhjeve

Partia e Ben Blushit, i ka akuzuar dy partitë e mëdha të koalicionit qeveritar se po sabotojnë zgjedhjet e 18 qershorit në marrëveshje midis tyre. Në një deklaratë të lëshuar sot, duke iu referuar kërkesës së PS-së dhe LSI-së drejtuar KQZ-së për shtyrjen e afatit të regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore,  LIBRA shprehet se “e denoncon këtë tentativë, […]

Continue Reading

Ben Blushi shpall kandidatët për deputet për zgjedhjet/ Ja emrat e tyre

LIBRA e Ben Blushit ka zbardhur këtë të shtunë emrat e 190 kandidateve që do të përfshihen në listat shumemërore për zgjedhjet e 18 qershorit. Në një njoftim të saj LIBRA falenderon te gjithe aplikuesit e deritanishem madje shton se pret te tjere deri me 20 prill. “Sot Bërthama LIBRA mori në shqyrtim emrat e […]

Continue Reading

Blushi për Ramën: Ky erdhi në pushtet me votat e socialisteve dhe qeverisi me një grup keqbërësish që u quajtën Rilindja

Fjala e plote e Blush-it sot ne parlament. Shpresoj qe sot gjysma e qeverise nuk ka ardhur me fjalime te gatshme kunder meje, jo sepse nuk kishte kush t’ua shkruante, por sepse njeriut qe i shkruante traktet kunder meje po i dridhet dora ndersa atyre qe i lexonin keto trakte po i merret goja sepse […]

Continue Reading

Blushi bashkon votat me” Kryehorrin” siç e quajti ai Ramën

Përtej tensioneve që shoqëruan ditët e fundit kampin e majtë, mazhoranca konfirmon vazhdueshmërinë e bashkëpunimit, duke miratuar në unanimitet të plotë të 7 ligjet e paketës prej 27 ligjeve të reformës në drejtësi, drafte këto që kërkoni shumicë të cilësuar prej 84 votash në Kuvend. Ajo që ra në sy në votimin që sapo u […]

Continue Reading

Kapen sms që i dërgoheshin Blushit gjatë seancës së djeshme. Ja kush ia dërgonte.

Gjatë seancës së djeshme parlamentare të tensionuar me sharje dhe akuza të forta mes deputetit Ben Blushi dhe kryeministrit e më pas edhe ministrave, kreu i LIBRA është fotografuar teksa shkëmben mesazhe në celularin e tij. Një prej tyre, publikuar nga Tiranapost.al është komunikimi me analistin Andi Bejtja. Kamerat e Kuvendit kanë fiksuar edhe një […]

Continue Reading

Blushi Ramës: Ti të vret pas shpine. Ti mban anën e horrave

Ben Blushi: Unë fola për politikë këtu, nuk ja përmenda asnjëherë emrin. Unë nuk jam njeri banal. Unë flas për politika, nuk flas për gjëra personale. Unë nuk tregoj me kë pi verë. Unë nuk vij në parlament për të folur për gjëra personale, por për gjëra që shqetësojnë Shqipërinë. Kush janë këto? Droga dhe […]

Continue Reading

Nga Dritan Shano: Si të arrijmë ta kuptojmë Kryeministrin, dhe ç’na ka rënë mbi krye?

I gjithë populli shqiptar është sot i çoroditur. Ca e thonë hapur, ca të tjerë për shkak se e kuptojnë politikën si hakmarrje dhe jo si qeverisje, nuk e thonë me gojë. Të gjithë ne kujtuam se në 2013 u votua një qeveri, por po shohim se mbi krye në vend të një qeverie kemi […]

Continue Reading

Kuvendi shkarkon Enkeleda Shehi-n. LSI voton sërisht kundër PS-së

Pas debatesh të shumta Kuvendi ka shkarkuar kreun e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) Enkelejda Shehi. Shkarkimi është bërë më 55 vota pro dhe 20 kundër. Të pranishëm i ishin vetëm partitë e koalicionit qeverisës dhe 2 deputetët e Libra-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi. Kjo është hera e dytë që LSI voton kundër këtij […]

Continue Reading

Blushi: Ministrat u hoqën si taksë për koalicionin me Ilir Metën, kaq e thjeshtë paguhet një taksë te Meta, nuk është një parti mbi Shqipërinë

Ben Blushi nuk ka nguruar sot të tregohet cinik me ish kolegët e tij të deridjeshëm duke i quajtur si njerëz pa dinjitet që nuk mbrojnë dot punën e tyre pasi Edi Rama i shiti në tregun e Koalicionit. Blushi e ka shpjeguar heqjen e Saimir tahirit dhe tre ministrave të tjerë me versionin e […]

Continue Reading