Basha: Gati dosja e manipulimit zgjedhor

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi këtë të Enjte takime me demokratë në Gjirokastër, Tepelenë e Përmet. Basha u shpreh se, 25 prilli ishte masakra më e madhe zgjedhore ndaj shqiptareve. “Do luftojmë bashkë me gjithë fuqinë qe na dhanë njerëzit deri në fitore”, theksoi ai. Basha bëri me dije se dje dhe gjatë ditës […]

Vazhdo të lexosh

Filluan mbjelljet/ 1800 rrënjë kanabis në Gjirokastër

Rreth 1800 bimë të mbjella kanabis sativa, janë sekuestruar nga policia në zonën e Gjirokastrës. Policia thotë se ka arrestuar një përson si të dyshuar për këtë mbjellje në një pronë publike. Eshtë ndaluar nga policia 59 vjeçari me inicialet S.N dhe hetimet po vazhdojnë por ndërkohë janë referuar materialet në prokurori edhe për shtetasin […]

Vazhdo të lexosh

Këshilltarët e PD dhe LSI-së bashkojnë votat. Shkarkohet Kryetari i Këshillit Bashkiak i PS.

Këshilli bashkiak i Gjirokastrës shkarkoi sot kryetarin Roland Karalliu të Partisë Socialiste, ndërsa në vend të tij është votuar Mimoza Çomo, këshilltare e PD-së. Ndryshimi i kryekëshilltarit ka ndodhur si rezultat i bashkimit të votave të këshilltarëve të PD dhe LSI-së. Karalliu së fundmi ishte komanduar edhe drejtor i spitalit rajonal të Gjirokastrës. Në lidhje […]

Vazhdo të lexosh

Rama uron Kurban Bajramin me Xhaminë e Beqarëve

Në një postim të tij Rama ka zgjedhur për ta shoqëruar urimin me foton e Xhamisë së Beqarëve në Berat, e cila siç shkruan kryeministri është një objekt i çmuar i trashëgimisë sonë kulturore, ku po punohet intensivisht për restaurimin e saj, bashkë me Teqenë e Helvetive, Xhaminë e Et’hem Beut në Tiranë dhe Xhaminë […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Dy ditë në SHBA ftova investitorë të fuqishëm në Shqipëri. Video

Lulzim Basha po zhvillon mitingun përmbyllës të fushatës elektorale në Gjirokastër. “Rama erdhi para 4 vjetësh me plane të mëdha, – tha Basha në fjalën e tij, –  por të tjera premtime kishte Edi Rama. Nuk punoi asnjë ditë për të realizuar premtimin e tij për të hapur vende pune. Në vendin me rrogat dhe […]

Vazhdo të lexosh

Kandidati i Blush-it për Gjirokastrën me tre emra.

Në qarkun Gjirokastër për zgjedhjet e 25 qershorit ka depozituar në KQZ një listë prej pesë kandidatësh edhe partia LIBRA e themeluar nga ish-deputeti socialist, Ben Blushi. I pari që kryeson listën e kësaj partie për këtë qark është Foto Vasili. Në CV-në e tij 34-vjeçari i lindur në Gjirokastër thotë se është diplomuar në vitin […]

Vazhdo të lexosh

Gallata nga Vettingu. Mund të nënshkruash disa herë dhe pa kartë identiteti (VIDEO)

Mbledhja e firmave për peticionin e Vettingut, si një iniciativë e ndërmarrë nga organizatat e shoqërisë civile, duket se është një nismë e kompromentuar e aspak serioze. Firmat merren pa patur nevojë për kartën e identitetit, ndërsa nëpër lista ekzistojnë edhe persona që s’janë më në jetë. Video që shihni më poshtë është realizuar në […]

Vazhdo të lexosh

Aksident me pasojë plagosjen e tre personave në Gjirokastër

Një aksident me pasojë plagosjen e tre personave është regjistruar sot në Gjirokastër. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Gjirokastër-Kakavijë, në vendin e quajtur ‘Kthesa e Jorgucatit’. Në aksident janë përshirë dy mjete. Fill pas ngjarjes, tre të plagosurit, identiteti i të cilëve nuk dihet ende, janë nisur për në spital.

Vazhdo të lexosh

Nga Besnik Aliaj: Ç’po ndodh në Gjirokastër?!

Ne Gjirokaster gjerat jane tensionuar. Nje grup qytetaresh banore te ndertesave tradicionale e monument kulture po protestojne. Ata kane shkuar ne gjykate dhe kane bllokuar per momentin zbatimin e projektit te unazes se qendres historike. Nje grup intelektualesh, profesionistesh e aktivistesh pertej Gjirokastres kane derguar peticion autoriteteve dhe institucioneve nderkombetare. Nderkohe lista e monumenteve te […]

Vazhdo të lexosh