Rama/ “Sot një qytetar nuk ka nevojë për mik, nuk ka nevojë të fusë duart në xhep, por…

Teksa u prezantuan disa raste për problemet me pensionet, Rama tha se pensionistët nuk kanë pse të përdorin miqtë e tjerë, pasi sipas tij i vetmi mik është platforma. “Në shumë vende pensionistët nuk e marrin përgjigjen dhe përkushtimin që meritojnë. Mirëpo duke ju drejtuar platformës ata i heqin këto pengesa dhe kanë një mik […]

Vazhdo të lexosh

Qentë janë më racionalë se njeriu

Ndonëse një thënie thotë se qeni është shoku i ngushtë i njeriut, faktikisht duket se qeni mund të jetë më superior sesa njeriu kur është fjala për racionalizëm – të paktën në disa mënyra… Në një eksperiment, Laurie Santos, psikologe në Universitetin Yale, ia ka treguar audiencës një kuti me një mbajtës cilindrik anash. Për […]

Vazhdo të lexosh

Dan Everts në krye të vëzhguesve të OSBE-ODIHR për zgjedhjet? Kulmi i marrëzisë

OSBE/ODIHR-i po përgatitet që të sjellë në zgjedhjet e radhës në Shqipëri një përfaqësi të madhe vëzhguesish. Ndoshta më prezenten në numër, që nga koha që ky mision është instaluar në Shqipëri. Por pavarësisht delikatesës së këtyre zgjedhjeve, pas dekonspirimit dhe pranimit në nivel ndërkombëtar të ndërhyrjes së mafies së drogës në proces, si dhe aktivizimit […]

Vazhdo të lexosh

Media amerikane: Cunami i parave të drogës po përmbyt Shqipërinë

Një portal republikan në SHBA ka publikuar një shkrim për situatën në Shqipëri. Independent Journal Revieë, portali i dy ish-republikanëve të njohur, ka publikuar një shkrim nga dr. Theodore Karasik. Karasik, ekspert në sigurinë kombëtare, shkruan se droga dhe korrupsioni në Shqipëri rrezikojnë interesat amerikane në Ballkan. “Një valë cunami me parash droge po merr […]

Vazhdo të lexosh