Petrit Vasili sulmon ambasadorin e OSBE: Alabak, jashtë nga Shqipëria

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar ashpër pas veprimit të ambasadorit të OSBE në Tiranë Bernd Borchardt, pas një video ku shfaqej ky i fundit duke iu ngritur gishtin protestuesve të Astirit të pranishëm tek Drejtoria e Policisë. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Vasili e cilëson ambasadorin një ‘alabak’, ndërsa bën thirrje që ai […]

Vazhdo të lexosh

Reforma Zgjedhore, Gjiknuri: PD nuk ka sjellë asnjë propozim

Në një kohë kur sot pritet të mblidhet Komisioni i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se Partia Demokratike nuk ka sjellë propozimet e saj. Bashkëkryetari i Komisionit, Gjinkuri pak para nisjes së mbledhjes theksoi se opozita duhet t’i kishte sjellë këto propozime. Në një lidhje direkte për ‘News24’ nga Kryesia e Kuvendit, gazetari Ergys Gjençaj […]

Vazhdo të lexosh

PD ka reaguar pas deklaratës së Cakaj-t. Bardhi: OSBE skanoi shtetin privat të Ramës

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, i cili tha se raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit kritikonte më shumë opozitën. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi, tha se nuk është përgjegjësi e opozitës pse KQZ ka shkelur ligjin, pse gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Anti-establishment Cikli “Partia Demokratike, e mira dhe e keqja”

Nga Erl Kodra. Kur Partia Demokratike filloi betejën frontale me krimin e organizuar të veshur me kostum deputeti, pas zgjedhjeve të 2013-tës, shumëkush brenda dhe jashtë Shqipërisë mbeti i habitur nga artikulimi i fortë që bënin deputetët e opozitës në Parlament dhe nga Selia e Partisë Demokratike. Ndërkohë Edi Rama tallej, qeshte dhe kërcënonte me […]

Vazhdo të lexosh

Ish-kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, është emëruar eksperte e OSBE-së në Malin e Zi

Ish-kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, është emëruar në një detyrë të re, atë të ekspertes së OSBE-së në Malin e Zi. Topalli ka zhvilluar para dy muajsh një takim kryetaren e komisioni Legjislativ Marta Sçepanoviç dhe anëtaren Jovanka Laliçiç. Në takim dy palët folën për bashkëpunimin e suksesshëm mes Parlamentit të Malit të Zi dhe Misionit […]

Vazhdo të lexosh

Lulzim Basha priti në një takim kreun e delegacionit të vëzhguesve të OSBE-ODHIR

Lulzim Basha priti në një takim kreun e delegacionit të vëzhguesve të OSBE-ODHIR për zgjedhjet parlamentare të Qershorit 2017, Peter Tejler mbi përfundimet e raportit të misionit. Basha e konsideroi shumë të rëndësishëm raportin, i cili ka dokumentuar shqetësimet ngritura nga opozita. Raporti konstaton shkelje të rënda të cilat kanë deformuar vullnetin e shqiptarëve, duke […]

Vazhdo të lexosh

OSBE/ODIHR për zgjedhjet: Zgjedhjet u blenë nga bandat e drogës

OSBE/ODIHR ka publikuar raportin përfundimtar për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. Në raport thuhet se “ditën e zgjedhjeve janë vërejtur parregullsi e mosveprime procedurale“. “Janë vërejtur votime në grup dhe ndërhyrje nga aktivistë partiakë”. Të ndryshojë ligji për grupet e numërimit, nuk duhet të jenë politike. Shqetësim i OSBE, i theksuar edhe në raportin final të […]

Vazhdo të lexosh

Dan Everts në krye të vëzhguesve të OSBE-ODIHR për zgjedhjet? Kulmi i marrëzisë

OSBE/ODIHR-i po përgatitet që të sjellë në zgjedhjet e radhës në Shqipëri një përfaqësi të madhe vëzhguesish. Ndoshta më prezenten në numër, që nga koha që ky mision është instaluar në Shqipëri. Por pavarësisht delikatesës së këtyre zgjedhjeve, pas dekonspirimit dhe pranimit në nivel ndërkombëtar të ndërhyrjes së mafies së drogës në proces, si dhe aktivizimit […]

Vazhdo të lexosh

Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Vazhdo të lexosh