Makarona me krem tartufi

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 1 patate mesatare 1 kërpudhë 1 qepë e prerë në feta të holla 60 gr gjalpë 2 lugë gjelle salcë tartufi Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja Në gjalpë skuqim qepën dhe pataten e prerë në kubikë të vegjël. Shtojmë ujë nga makaronat dhe i gatuajmë […]

Vazhdo të lexosh

Sushi

Nga: ENEIDA CAKERRI Për orizin: Oriz për sushi ujë 4 lugë gjelle uthull Orizi Për mbushjen: Fletë nori (algash) 1 kastravec 2 karota 1 avokado Surimi Salmon i tymosur Wasabi Salcë soya Orizin e shpëlajmë mirë për 2-3 minuta në ujë të rrjedhshëm. E vendosim për të zierë në temperaturë të ngadaltë për 20 minuta. Orizin […]

Vazhdo të lexosh

Video/ Pispili me presh

Recete nga znj Eneida Përbërësit 4-5 presh mesatarë 300 gr miell misri 300 ml hirrë 100 gr djathë të bardhë Majdanoz Vaj ulliri Kripë Piper i zi 1 lugë pluhur pjekës Përgatitja     Preshtë i presim në feta dhe i skuqim në vaj ulliri deri sa të zbuten. Shtojmë kripë, majdanoz dhe piper të […]

Vazhdo të lexosh

Pite e mbushur me patëllxhanë

Recete nga znj Eneida Përbërësit Për brumin 200ml ujë i vakët 200 ml qumësht i vakët 14 gr maja e thatë 1 lugë çaji kripë 1 lugë gjelle sheqer 600-700 gr miell Për mbushjen 4-5 patëllxhanë të prerë në kubikë të vegjël 100 gr djathë i bardhë 50 gr djathë gouda Kripë Piper i kuq Piper i […]

Vazhdo të lexosh

Sallatë me pjeshka dhe domate

Recete nga znj Eneida Përbërësit 200 gr domate qershi Një dorë rukola 2 pjeshka të prera në feta 100 gr djathë kaçkavall 3 lugë uthull molle 1 lugë pesto 5-6 lugë vaj ulliri Kripë 1 lugë mustardë Përgatitja Pjeshkat dhe djathin kaçkavall i skuqim në një zgarë me pak vaj. Shtrojmë në pjatë rukolan dhe […]

Vazhdo të lexosh

Pulë me qumësht kokosi

Recete nga znj Eneida Përbërësit 500 gr fileto pule ose krahë/kofshë të vogla 30 ml lëng limoni 2 qepë të grira në kubikë 2 thelpinj hudhra 2 lugë pastë kerri 150 gr salcë domatesh në kubikë 300 ml qumësht kokosi 50 gr gjalpë kikiriku Majdanoz Kripë Vaj ulliri Piper 200 gr oriz basmati 400 ml ujë Përgatitja […]

Vazhdo të lexosh

Pite e shpejtë me kunguj

Recete nga znj Eneida Përbërësit 500 gr kunguj 2 qepë të njoma 4 vezë 100 ml vaj ulliri etimesgut escort eryaman escort sincan escort etlik escort keçiören escort kızılay escort çankaya escort rus escort demetevler escort esat escort cebeci escort yenimahalle escort 200 gr kos 300 gr miell 00 200 gr djathë i bardhë 1 […]

Vazhdo të lexosh

Makarona me patëllxhanë

Recete nga znj Eneida Përbërësit 2 patëllxhanë 1 qepë e thatë 2 domate mesatare 2 lugë koncentrat domatesh 2 thelpinj hudhra 1 pako makarona 100 gr mozzarella Borzilok Piper i kuq Piper i zi Kripë Vaj ulliri Përgatitja Patëllxhanët i presim në mes për së gjati dhe më pas në feta. Qepën e presim në […]

Vazhdo të lexosh

Patate të mbushura

Recete nga znj Eneida Përbërësit 3 patate të mëdha 100 gr djathë guda 2-3 feta proshutë 2 lugë majonezë Vaj ulliri Kripë Piper i zi Piper i kuq Majadanoz Kopër Përgatitja Patatet i ndajmë në mes dhe i ziejmë derisa të zbuten. Më pas u heqim pjesën e brendshme duke lenë mjaftueshëm te muret që patatja të […]

Vazhdo të lexosh

Receta, Embëlsirë me krem dhe biskota

Recete nga znj Eneida Përbërësit 1 litër qumësht 4 lugë kakao 250 gr sheqer 50 gr niseshte 50 gr gjalpë 2 pako biskota me çokollatë 50 gr arra Sheqerna për ëmbëlsira Përgatitja Vendosim qumështin në zjarr dhe shtojmë kakaon duke e trazuar mirë. Shtojmë edhe sheqerin. Në pak qumësht që e kemi hequr mënjanë, tresim niseshten […]

Vazhdo të lexosh

Receta/ Tiramisu me luleshtrydhe

Recetë nga znj Eneida Përbërësit 500 gr luleshtrydhe 200 gr sheqer (50+150 gr) 1 limon 3 vezë Pak liker 500 gr mascarpone 400 gr biskota “Savoiardi” Përgatitja Luleshtrydhet i presim në kubikë, u shtojmë lëngun e gjysmës së limonit, 50 gr sheqer dhe lëkurën e limonit dhe i lëmë të nxjerrin lëngun. Sheqerin tjetër e […]

Vazhdo të lexosh

Byrek sfoliatë me kërpudha

Recete nga znj Eneida Përbërësit 1 petë sfoliatë 2 lugë gjalpë 1 qepë e madhe 500 gr kërpudha 2 vezë 100 gr gjizë 100 gr djathë kaçkavall 1 lugë piper i kuq Piper i zi Kripë Përgatitja Qepën e presim në feta dhe e skuqim në gjalpë. Shtojmë kërpudhat dhe i skuqim deri sa të […]

Vazhdo të lexosh

Video/ Receta Pite me maja

Recete nga znj Eneida Përbërësit 350 ml ujë i vakët 550 gr miell 1 lugë gjelle maja 1 lugë çaji sheqer 1 lugë çaji kripë Përgatitja Bëjmë bashkë ujin me majanë dhe sheqerin. Shtojmë miellin, kripën, i ngjeshim dhe i lëmë të vijnë për 1 orë. Më pas i skuqim në vaj të bollshëm si […]

Vazhdo të lexosh