Endri Prifti e parashikoi një muaj më parë, Marsela Çibukaj fiton festivalin e Këngës Magjike

Mbrëmjen e së shtunës ka përfunduar edicioni i 23 i festivalit Kënga Magjike ku fituese është shpallur këngëtarja Marsela Çibukaj me këngën “I paftuar”. Çibukaj arriti të merrte në total 449 pikë nga votimi i kolegëve duke rrëmbyer dhe çmimin e parë e ndjekur nga Michael Paluca me këngën “Një përqafim”, ndërsa në vend të tretë u rendit Anxhela […]

Vazhdo të lexosh

“Kthetrat e Shqiponjës” – Kaosi pas rënies së komunizmit dhe lufta e përgjakshme

Filmi “Kthetrat e shqiponjës” me regji të Alex Visanit duke filluar nga data 27 tetor do të shfaqet në të gjitha kinematë Cineplexx në Tiranë. Një film horror/aksion me produksion italo-gjermano-shqiptar, i xhiruar tërësisht në Tiranë, me pjesën më të madhe të pamjeve brenda një bunkeri ndërtuar gjatë regjimit të dikurshëm komunist. Në kushte ekstreme, […]

Vazhdo të lexosh

“Lajm i madh”: Pajtohen Iliri dhe Sabiani

Të gjithë e mbajmë mend mjaft mirë miqësinë e ngushtë që Iliri dhe Sabiani patën së bashku brenda shtëpisë së “Big Brother VIP”. Këngë, dedikime, premtime ishin një pjesë e asaj që u pa nga kjo dyshe kaq simpatike. Por, duket se gjërat mes tyre ndryshuan shpejt pas daljes, duke pësuar kështu një krisje. Sabiani […]

Vazhdo të lexosh

“Të dua Sarushka ime!”

DJ PM dhe blogerja Sarah Berisha janë një nga çiftet më të përfolura të momentit dhe duket se dashuria e tyre ka bërë për vete shumë fansa. Blogerja feston ditën e sotme ditëlindjen ku nuk kanë munguar as urimet nga miqtë, të dashurit dhe fansat e saj. Por urimin më të veçantë ajo duket se […]

Vazhdo të lexosh

Vendbanimi prehistorik i Linit, më i madhi në Ballkan

Të tjera zbulime arkeologjike mbresëlënëse hedhin dritë mbi vendbanimet e hershme në territoret shqiptare. Pranë fshatit Buqezë në Lin, po kryhen gërmime arkeologjike për zbulimin e vendbanimit “palafit”, që sipas arkeologëve daton 7500 vjet më parë. Sipërfaqja e vëndbanimit prehistorik, mendohet të jetë rreth 35.000 m2. Projekti shqiptaro-zviceran “LIN 3”, është një bashkëpunim i Institutit […]

Vazhdo të lexosh

Rinisin gërmimet arkeologjike në Antigone dhe Palokastër

Pas shumë vitesh të lëna në harresë, rikthehen kërkimet arkeologjikë në dy sitet antike tepër të rëndësishme të Gjirokastrës. Në Antigone dhe Palokastër është kthyer misioni i përbashkët arkeologjik italo-shqiptar mes Universitetit të Maceratas dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë. Ky mision arkeologjik do të punojë për një periudhë të gjatë për të gjetur zbulime […]

Vazhdo të lexosh

Sot, 78 vjet nga vdekja e Faik Konicës

Sot përkujtohet 78-vjetori i vdekjes së Faik Konicës, shkrimtar, kritik letrar, publicist, eseist, përkthyes, një nga personalitet më të shquara të kulturës, letërsisë, e jetës politike shqiptare, një intelektual i dimensioneve europiane (15 mars 1875-15 dhjetor 1942). Faik Konica lindi më 15 mars 1875 në Konicë, në një familje të vjetër koniciote. Pasi mori mësimet […]

Vazhdo të lexosh