Sot, 78 vjet nga vdekja e Faik Konicës

Sot përkujtohet 78-vjetori i vdekjes së Faik Konicës, shkrimtar, kritik letrar, publicist, eseist, përkthyes, një nga personalitet më të shquara të kulturës, letërsisë, e jetës politike shqiptare, një intelektual i dimensioneve europiane (15 mars 1875-15 dhjetor 1942). Faik Konica lindi më 15 mars 1875 në Konicë, në një familje të vjetër koniciote. Pasi mori mësimet […]

Continue Reading

Shtëpia e At Gjergj Fishtës drejt rrënimit.

Gjergj Fishta, një prej ikonave të letërsisë, politikës, besimit dhe patriotizmit shqiptar vijon të jetë i harruar nga qeveria shqiptare. Pavarësisht thirrjeve të qytetarëve dhe pamjeve të mjerueshme të shtëpisë së tij në Fishtë të Lezhës, Ministria e Kulturës dhe qeveria sërish po hesht. Shteti nuk ka vënë dorë mbi këtë banesë dhe ajo dita […]

Continue Reading

Kur Vaçja dilte në skenë, dridhej dhe ndodhej në një botë që i duhej pak kohë për t’u kthyer në tokë.

Irma Rodiqi, vajza e të madhes Vaçe Zela ka qenë mbrëmjen e sotme, e ftuar  në ‘A Show’, ku rrëfyer gjithçka për nënën e saj. Ndër të tjera ajo tregoi për dashurinë mes nënës së saj Vaçes dhe babait Pjetër, një dashuri e madhe e pamasë dhe se si lante me dorë në govatë rroba […]

Continue Reading

Shuhet kineasti i mirënjohur shqiptar

Ka ndërruar jetë një ndër kineastët më të njohur shqiptar, Ilia Tërpini. Ky i fundit është një ndër operatorët e parë të filmave shqiptarë, ndërsa ishte nderuar disa herë me medalje të ndryshme. Ilir Tërpini ka dokumentuar me filmime të shumta, ngjarje të rëndësishme të Shqipërisë dhe ishte një ndër operatorët me të njohur të […]

Continue Reading

“Ambigu” i Entela Konomi-t në galerinë e saj të artit në Montreal-Kanada. FOTO

Nga Arben Kallamata. Ndërthurje emocionesh në një galeri arti Entela Konomi ka zgjedhur që galerinë e saj të artit në Montreal ta quajë “Ambigu”. Ambigu është një fjalë frëngjisht që ka kuptimin e përzjerjes, mpleksjes, ndërthurjes së disa gjërave. Për anglishtfolësit, duke datuar nga përdorimi i saj në shtresën e pasur angleze të shekullit të […]

Continue Reading

Një artiste dhe balerinë si Geraldina Gryka që na nderon të gjithëve. FOTO

Geraldina eshte nje vajze modeste dhe shume e talentuar. Ajo qe e vogel ka studiuar dhe eshte aktivizuar me balet ku sot numeron nje numer jo te vogel aktivitetesh ndersa eshte shperblyer dhe me cmimet perkatese. Transparenca dhe objektivi i saj profesional jane pasion i skenes dhe deshire artistike per te permbushur akoma me shume […]

Continue Reading

Vani Zhuzi, këngëtari që ka ndërtuar profilin e tij artistik tashmë prej më shumë se 10 vitesh në tregun shqiptar.

Vani Zhuzi eshte nje emer mjaft i degjuar dhe kengetar shume i talentuar qe ka ndertuar profilin e tij artistik tashme prej me shume se 10 vitesh ne tregun shqipetare. Aktivitetet e tij bazohen kryesisht ne Europe por dhe Shqiperi permes muzikes folk dhe moderne. Qendrimi i tij ne treg ka reflektuar me aq pasion […]

Continue Reading

Margarita Xhepa për Teatrin/ Nuk më vjen mirë të prishet, sepse aty kam gjithë jetën e punën time, çdo kujtim lidhet me atë godinë

Aktorja Margarita Xhepa, nuk e fsheh dhembjen që do të ndiente, nëse do të shembej godina e Teatrit Kombëtar. “Sigurisht që mirë nuk më vjen mire që të prishet, sepse aty kam gjithë jetën e punën time, çdo kujtim lidhet me atë godinë, megjithatë, le të bëhet si ta gjykojnë më mirë. E rëndësishme është […]

Continue Reading

Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm para se ta përdorin WhatsApp-in

WhatsApp dhe Facebook Messenger janë platformat më të sigurta për biseda, thuhet sipas Amnesty International. Por kjo është duke u parë me skepticizëm nga njerëzit e komunitetit të teknologjisë, të cilët kanë paralajmëruar se aplikacioni mund të mos jetë fare i sigurt pas të gjithave. Amnesty i dha Facebook-ut dhe WhatsApp-it pikë prej 73 nga […]

Continue Reading

Anila Bisha: Rama e realizoi ëndrrën e tij. E ktheu Teatrin në një ‘big market

Aktorja Anila Bisha, mendon se Shqipëria duhet të ketë një TK në një vend dinjitoz, ndërsa godina aktuale të ruhet, si një vlerë historike. U përgjigjet gjithashtu edhe aludimeve, se artistët që janë kundër shembjes së teatrit i kanë paguar! Ajo që i shtyn artistët të ngrenë zërin ndaj një projekti për Teatrin e ri […]

Continue Reading

Ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i valles shqiptare, Rexhep Çeliku.

Në menyre te parakohshme, ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i valles shqiptare, Rexhep Çeliku. Pas nje semundje te rende, me te cilen luftonte prej vitesh, kryemjeshtri i valles dhe koreografi i Ansamblit Popullor, nderroi jete  ne shtepine e tij, rreth ores 04:00 te mengjesit. Ngushellime familjes, miqve dhe kolegeve te “Nderit te Kombit”, Rexhep […]

Continue Reading

Rudina Xhunga, largohet nga televizioni ku punoi për mëse 2 vjet.

Rudina Xhunga, autore dhe moderatore e emisionit “Dritare” në Vizion Plus, largohet nga televizioni ku punoi për mëse 2 vjet. Rudina Xhunga është botuese e portalit Dritare.net, një gazetë online e bashkëthemeluar me bashkëshortin, Dritan Hila. Xhunga ka nisur të drejtojë një emision televiziv të prime time në RTSH, në vitin 1998. Prej 20 vjetësh […]

Continue Reading

Agim Xhafka/ Dedikim për Gëzim Kamen në prag të ditëlindjes së tij.

GËZIM KAME Pas ca ditësh mbush 70 vjet ai që na mbushi një jetë me art,me emocion, me ngazëllim,hare,lot e trokitje zemre si breshër i rrëmbyeshëm. Mbase populli nuk e di kush është,nuk ia di fytyrën,të folurën a gjestet. Por ikonat e teatrit,vip-at e skenës të bëjnë të marrë po të shfaqësh mosnjohje për të. […]

Continue Reading

Nga Sokol Gjoni/Koreografi që valëvitej skenave të kalave. (Kushtuar valltarit, koreografit z. Riza Hoxha ‘Qytetar Nderi’ i bashkisë Pukë)

Sot, rreth të 70-ve, ai nuk njeh moshë, por përkundrazi, e gjen në mes të rinjve dhe të rejave duke u ndezur atyre dëshirën dhe pasionin për vallen, për motivet e bukura popullore dhe të gjuhës artistike me të cilat interpretohet kërcimi. Si gjithnjë, energjik, pasionant në debate dhe diskutime që lidhen me problematikat e […]

Continue Reading

Portreti i rrallë i Eqrem Çabejt, dhuratë nga Lasgush Poradeci

Në 109 vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe albanologut Eqrem Çabej, e bija e tij Brikena, ka publikuar një dhuratë të panjohur më pare, që Lasgush Poradeci ia kishte bërë mikut të tij Çabej, më 1924-trën. Eshtë një vizatim, ku Çabej shfaqet I ri, me flokët e shkurtra të hedhura lart, dhe një cigare në […]

Continue Reading

Jeta dhe historia e trishtuar e Marilyn Monroe/ Foto

E bukur, elegante dhe një muzë frymëzimi për  shumë kënd që ka bashkëpunuar me bukuroshen bionde. Por kush ishte Marlyn Monroe , dhe si arriti ajo të pushtonte botën e kinematografisë dhe të modës  në ato vite.  Emri i saj i vërtetë ishte Norma Jeane Mortenson, ajo lindi më 1 qershor 1926 në Los Angelos. Monroe […]

Continue Reading

Më 13 qershor 1977, Vilson Blloshmi u dënua me vdekje: Biografia e poetit

Vendimi i gjyqit të 13 qershorit 1977, vendim i cili nuk ndryshoi, as në seancën e gjykatës së Lartë dhe as në Presidiumin e Kuvendit Popullor. Kështu më 17 korrik 1977, u zbatua urdhëri i Ministrit të Punëve të Brendëshme, i cili urdhëronte, ekzekutimin e Vilson Blloshmit në orën 00… Në mesin e natës së […]

Continue Reading

Nga Alketa Maksuti Beqari: Pse matematika është kaq seksi?

Kjo është pyetja që Profesori i Matematikës, Cédric Villani shtron në takimet e Tij me auditore Profesorësh dhe studentësh si dhe njerëz që jetojnë në të përditshmen me Matematikën. Matematika është seksi, sepse ajo të tërheq në botën e saj të numrave, shprehjeve, ekuacioneve dhe integraleve deri tek shkalla më e lartë e saj me […]

Continue Reading