SPRINT NEWS ALBANIA

ArtKulture

Ilir Ikonomi fiton çmimin ‘Lumo Skëndo’ me librin ‘Fan Noli – Apostulli’

Ky çmim shërben si një institucion gjykimi për veprën më të mirë publicistike, eseistike apo historike të një viti, por jo vetëm. Është një rast i mirë për të sjellë në vëmendje emrin e një figure të rrallë dhe të shumanshme, siç është Mid’hat Frashëri.

“Pavarësisht të gjithë përpjekjeve që po bëjmë, nuk është rikthyer sërish prestigji për shkak të një mohimi të gjatë që i është bërë këtij emri dhe këtij personaliteti. Ky event ka shërbyer për të celebruar librin dhe kjo është e rëndësishme dhe emrat që e kanë merituar besoj”, tha Belinda Budini.

Autorët e përzgjedhur nga juria për këtë edicion ishin Ilir Ikonomi, Thomas Frashëri, Ardit Bido, Namir Lapardhaja, Artan Fuga, Natasha Lako, Blendi Fevziu, Migjen Kelmendi, Erion Kristo dhe Astrit Lulushi nga të cilët, u përzgjodh si fitues Ilir Ikonomi me veprën “Fan Noli, Apostulli”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?