Ilir Meta kërkon ndihmë nga Trump

Në letrën e tij të urimit drejtuar presidentit Trump, me rastin e festës kombëtare të SHBA, 4 korrikut ( 243-vjetorit të Ditës së Pavarësisë), presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ndër të tjera mes rreshtave ka shprehur një shqetësim dhe ka parashtruar, edhe një kërkesë. Presidenti i vendit kërkon nga Trump, që SHBA të rrisë edhe më […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi takime në SHBA: Bisedë e frytshme, se si vendi mund të dalë nga kriza

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ndodhet në Washington në një vizitë pune. Ajo është e ftuar në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”. Në një postim në rrjetet sociale Monika Kryemadhi njofton për takimin që ka zhvilluar në Washington me profesor Daniel Serwer të Qendrës për Çështjet Transatlantike, […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria voton sërish kundër SHBA/ Këtë radhë zgjedh Kubën

Deputeti i PD-së  dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu, ka bërë të ditur se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën. Në shënimin e tij në Fb, Shehu ngre pikëpyetjen: Përse? “Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar “pro” Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Kur qeverisin Tutkunët…

Liberalizimi i vizave me SHBA eshte i mundshem. Padija ose paaftesia nuk eshte argument. Demenca diplomatike e rilindjes dhe propaganda bajate nga media firmato sot kapi nje rekord te ri. Mjerim i madh qe edhe pas 6 viteve ne qeverisje nuk kane kuptuar e as zbuluar se liberalizimi i vizave me SHBA (visa waiver program) […]

Vazhdo të lexosh

SHBA dhe Franca kanë nisur sulmet si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin Sirian

SHBA dhe Franca kanë nisur gjithashtu sulme të koordinuara si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin sirian të Doumës javën e kaluar. Kryeministrja britanike Theresa May tha se nuk kishte asnjë alternative praktike për të penguar përdorimin e armëve kimike nga regjimi sirian. Media shtetërore siriane i quajti sulmet “shkelje të së drejtës ndërkombëtare”. […]

Vazhdo të lexosh

Lu nën hetim nga SHBA: Përdori fondet e DASH për të kapur drejtesinë për Ramën

Judicial Watch siguroi 32 faqe me të dhënat që tregonin se administrata e Presidentit Obama i dërgoi fondet e taksapaguesve të SHBA në një grup të mbështetur nga miliarderi Xhorxh Soros, i cili përdorte paratë për të financuar aktivitetet politike të majtë në Shqipëri, duke përfshirë punën me qeverinë socialiste për të nxitur shumë reformën […]

Vazhdo të lexosh

LSI, apel qeverisë në Kuvend: Tërhiq votën kundër SHBA në OKB

Klajda Gjosha, ish-ministre e Integrimi, i ka bërë thirrje qeverisë në Kuvend ë tërheqë votën kundër SHBA-së në OKB dhe të informojë Kuvendin për vendimet që merr kur ato janë me rëndësi jetike për qytetarët shqiptarë. Mbi të gjitha, të mos shfaqë arrogancë ndaj një vendi partner strategjik si SHBA-ja, i cili ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për Shqipërinë […]

Vazhdo të lexosh