Thirrja e një emigranteje të sukseshme në Itali: Ngrihu njëherë të vetme për veten tënde, o populli im.

Nga Valbona Talelli. Në momentin kur në ditët e fundit të Shkurtit  1991- lashë Shqipërinë , e dija që po bëja hapin më të vështirë të jetës time. Nuk duhej të dorëzohesha sepse në ato kushte e kohë nuk kishte më kthim mbrapsht. Largimi ishte jo vetëm për veten time, por dhe për të ardhmen […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli: Të dashur të djathtë që nuk jetoni në Shqipëri.

Jane disa emigrante “demokrate”, rezident ne vende te ndryshme te BE-se, Australise, SHBA-se apo ku di une ne cdo vend te botes qe, nuk rreshtin se sulmuar Lidershipin e PD-se dhe drejtues te tjere te strukturave te PD-se. E bejne kete me nje stil qe te vjen te qeshesh, por edhe te te ngrihen qimet […]

Continue Reading

Mbytet anija me 16 emigrantë në brigjet e detit Egje

Si pasojë e mbytjes së një anijeje të paktën 16 persona humbën jetën në ishullin e Lesbos, përballë brigjeve turke në lindje të detit Egje, theksoi policia portuale greke. Trupat e viktimave, katër prej të cilave gra u gjetën nga një patrullim i Frontex, agjencia evropiane e kufijve, ndërkohë që një e mbijetuar, një grua […]

Continue Reading