Erdogan/ Do hapim ambasadë në Jeruzalemin Lindor

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka deklaruar se Turqia do të hap ambasadën në Jerusalemin Lindor. Kjo deklaratë vjen disa ditë pasi që gjatë samitit të liderëve të shteteve myslimane ka bërë thirrje shteteve të botës që Jerusalemin Lindor ta njohin si kryeqytet të Palestinës, si kundëlrreagim ndaj vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për […]

Continue Reading

Ditmir Bushati konfirmon qëndrimin kundër Trump

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka konfirmuar sot përballë të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, qëndrimin antiamerikan të Shqipërisë kundër vendimit të Trump për Jeruzalemin dhe vendimit të Izraelit për ta përshëndetur këtë vendim. Ditmir Bushati, në emër edhe të qeverisë shqiptare dhe të kryeministrit Rama ka konfirmuar qëndrimin antiamerikan të mbajtur […]

Continue Reading

Çollaku/ Jeruzalemi prova për të provuar Partneritetin Strategjik.

Prova nese per Tiranen Zyrtare,SHBA jane ose jo Partner Strategjik…eshte ceshtja e Jeruzalemit. Elementi thelbesor qe percakton partneritetin strategjik sipas cdo doktrine eshte “unifikimi ne qendrime nderkombetare”. Tirana Zyrtare eshte sot para kesaj prove.  Partneriteti Strategjik nese eshte,duhet provuar. Heshtja e Tiranes eshte hipokrite,njejte me strucin qe fsheh koken po harron bishtin. Koha eshte sot […]

Continue Reading

Rama: A ka budalla që e beson se SHBA/BE duan prokuror të përkohshëm

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur menjëherë deklaratave të kreut të PD-së Lulzim Basha. Ky i fundit tha sot se thirrjet e ambasadorit të SHBA-së për të zgjedhur një kryeprokuror me konsensus është thikë pas shpine për Kushtetutën. Rama i ka dhënë përgjigje me një postim në Twitter: ‘A ka budalla që e beson se […]

Continue Reading

Kryemadhi në SHBA, bashkëbisedim në universitetin ‘George Washington’. Foto

Monika Kryemadhi, gjatë qëndrimit në Washington, e ftuar nga “The George Washington University”, mori pjesë në një bashkëbisedim me bordin drejtues të këtij universiteti mbi udhëkryqin në të cilin ndodhet ekonomia shqiptare, papunësinë kritike të të rinjve në Shqipëri, rëndësinë e cilësisë së arsimit të lartë për përfshirjen dhe integrimin e të rinjve në tregun e […]

Continue Reading

Basha/ Tahiri nuk do t’i shpëtojë drejtësisë, ai është vetëm fillimi

Lulzim Basha ka reaguar ditën e sotme për vendimin e mazhorancës që të mos dorëzojë ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri tek drejtësia. Ai deklaroi se Tahiri do të jetë vetëm hapi i parë i çmontimit të narkoshtetit dhe se PD-ja në misionin e saj ka në krah partnerët, BE-në dhe SHBA-në. Basha po ashtu theksoi se Tahiri […]

Continue Reading

Donald Lu për çështjen Tahiri: Publiku duhet të dijë të vërtetën

Donald Lu ka reaguar në lidhje me vendimin e djeshëm të parlamentit që ndaloi Prokurorinë e Krimeve të Rënda që të arrestonte ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, për akuzat e trafikut të drogës dhe për korrupsion. ‘Publiku duhet të dijë të vërtetën për çështjen ‘Tahiri’. Nuk më takon mua të them nëse Tahiri është i fajshëm […]

Continue Reading

CIA/ Koreja e Veriut drejt bombardimit bërthamor të SHBA-ve

Diktatori koreanoverior, Kimg Jong Un mund të godasë SHBA-në me një raketë bërthamore, njofton CNN. Drejtori i CIA-s, Mike Pompey, u shpreh se SHBA preferonte zgjidhjen diplomatike të konfliktit me Korenë e Veriut, por ndërhyrja ushtarakte nuk përjashtohet si opsion. Pompey u shpreh se vendi komunist është shumë pranë arritjes së qëllimit të saj, për […]

Continue Reading

Trump kërcënon me shkatërrim total Korenë e Veriut

Për Trump, edhe pse SHBA-të kanë durim të madh, sjellja e saj mund të ndryshojë nëse detyrohet të mbrojë veten ose vendet aleate. Presidenti deklaroi se në një rast të tillë, SHBA nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të shkatërrojë tërësisht Korenë e Veriut. “Shtetet e Bashkuara kanë forcë dhe durim të madh. Por, […]

Continue Reading

CNN/ Ja çfarë i ndodh botës nëse Kim Jong-un sulmon SHBA-në

Përmes një analize CNN sqaron të gjitha skenarët e mundshme dhe çfarë mund të ndodhë nëse Kim Jong Un vendos të sulmojë. SHKRIMI I PLOTE I CNN Koreja e Veriut testoi një bombë hidrogjeni të dielën, duke rritur frikën se Pheniani po afrohet ndërtimit të një rakete bërthamore që mund të arrijë deri në SHBA. […]

Continue Reading

Basha: Dy ditë në SHBA ftova investitorë të fuqishëm në Shqipëri. Video

Lulzim Basha po zhvillon mitingun përmbyllës të fushatës elektorale në Gjirokastër. “Rama erdhi para 4 vjetësh me plane të mëdha, – tha Basha në fjalën e tij, –  por të tjera premtime kishte Edi Rama. Nuk punoi asnjë ditë për të realizuar premtimin e tij për të hapur vende pune. Në vendin me rrogat dhe […]

Continue Reading

Basha vjen në Tiranë. E presin mijëra demokratë në Rinas/ Video

Lulzim Basha ka mbërritur në Tiranë pas vizitës në SHBA, ku edhe ka zhvilluar një takim me presidentin Donald Trump. Basha ka zbritur në Rinas në orës 12:50 minuta, ndërsa për ta pritur kanë dalë mijëra simpatizantë të Partisë Demokratike, siç edhe i shikoni.    

Continue Reading

LSI, Rama: Kemi bërë takim me ambasadorët, denoncuam presionet e Task-Forcës. Video

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar sot një takim me ambasadorët e akredituar në Tiranë, mes tyre dhe ata të OSBE dhe SHBA-së. Ky fakt është bërë i ditur nga nënkryetari Luan Rama në një konferencë për median. Pjesë nga konferenca e Luan Ramës: Sot një përfaqësi e LSI me kryetarin Petrit Vasili, unë si […]

Continue Reading

Trump surprizon çiftin që po martohej/ Foto

Kristen Piatkowski dhe Tucker Gladhill u gjendën përballë një surprize të madhe në darkën e dasmës së tyre, vizitës së presidentit Donald Trump. Ky i fundit u shfaq rreth orës 10:30 të mbrëmjes, në darkën që po mbahej në klubin e golfit “Trump National” në Bedminster Township të New Jerseyt. Të ftuarit nuk ishin aspak […]

Continue Reading

Nga Dritan Shano: Edi apo PD është rrezik për vendin?

Edi Rama, Kryeministri aktual i vendit, shprehet publikisht nga Korça se PD është rrezik për vendin, ajo nuk ka vizion dhe nuk di të bëjë shtet. Që Edit nuk i pëlqen PD kjo dihet, po çdokush ka të drejtë të pyesë mbi ç’baza e thotë ai këtë gjë? Bazuar tek reformat, tek ekonomia, tek marrëdhëniet […]

Continue Reading

Galdini/ Një leksion amerikan për Edi Ramën dhe këdo tjetër që flet e mendon si ai.

Opozita nuk eshte gjendje elektorale. Opozita eshte gjendje sociale, politike, historike dhe kulturore. Gara elektorale, pra vetem gara elektorale, percakton rolin e fuqine e gjendjen e Opozites. Gara ku Opozita ne konkurim, mund edhe ta asgjesoje nje Opozite, per ti dhene jete tjeter Opozite… Por gara ama. Gara ku Opozita eshte konkurente. Jo votimet ku […]

Continue Reading

Sot shqiptarët me sytë nga Amerika për…t’ja mbathur nga ky vend/ Ja si mund ta dini nëse keni fituar llotarinë

Duke nisur nga dita e nesërme, 2 maj 2017 të gjithë aplikantët e regjistruar të programit të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë statusin e tyre nëse janë përzgjedhur fitues. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nga vetë qytetarët përmes […]

Continue Reading