Kina regjistron ditën e parë pa viktima nga COVID-19

Kina kaloi ditën e djeshme pa asnjë rast me të vdekur nga koronavirusi. Kjo nuk kishte ndodhur që prej janarit kur koronavirusi filloi përhapjen masive. Nga ana tjetër sërish Kina nuk raporton asnjë rast të brendshëm me koronavirusi dhe 32 rastet e reja ishin të importuara. Kina prej kohësh nuk regjistron më shumë se 81 […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Kardiologu i njohur jep alarmin: Mund të jenë shkatërrimtare për njerëzit dhe popullin tonë.

Kina duket po ‘shërohet’ ndërsa vendet e tjera po infektohen nga koronavirusi. 2 të vdekur nga koronavirusi janë konfirmuar në Itali ndërsa numri i të infektuarve po rritet me shpëjtësi, shkruan newsbomb.al. Ndërkaq, doktori i Kardio-kirurgjisë Edvin Prifti jep alarmin për vendin tonë që i afrohet koronavirusit i cili do të ishte shkatërrimtar për popullin […]

Continue Reading

Rudi Xhuliani: Në Shqipëri nuk ka ndikim rus

Rudi Xhuliani ka komentuar raportet mes SHBA dhe Rusisë, si dhe shtrirjen e influencës ruse. Në emisionin Opinion, Xhuliani  tha se Rusia është një fuqi po aq false sa ishte gjatë kohës së Bashkimit Sovjetik. Ne i mbivlerësojmë ata. “Mendoj se është mirë ta mbivlerësosh armikun. Më mirë sesa ta nënvlerësosh atë. Por ndonjëherë kur […]

Continue Reading

Kina është shteti i parë që ka hapur gjykatën në internet

Kina është shteti i parë që ka hapur gjykatën në internet dhe tashmë është realitet. Njerëzit mund t’i drejtohen gjykatës në internet për çdo mosmarrëveshje në çështjet tregtare në internet, të drejtave të autorit dhe të cilësisë së produkteve dhe mallrave që shiten në internet. Nëpërmjet kësaj gjykate personat mund të regjistrojnë paditë e tyre […]

Continue Reading

2 milionë dollarë për Teatrin e Operas nga Kina

Qeveria e Republikës Popullore të Kinës i jep Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë një grant me vlerë 2 milionë dollar. Shuma do të përdoret për pajisjet në zbatimin e punimeve të projektit me objekt: Rikonstruksioni i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor. Marrëveshja ekonomike-teknike ndërmjet Qeverisë së Republikës Popullore të […]

Continue Reading

Ja pse gratë në Kinë nuk preken nga kanceri i gjirit

Në këtë artikull do të zbulojmë historinë e Jane Plant, një profesoreshë dhe eksperte e njohur e gjeokimisë, por para se gjithash, një nënë e dedikuar dhe një grua. Ajo në vitin 1987 u diagnostifikua me kancer, në moshën 42 vjeçare. Parashikimi fillestar ishte se jeta dhe karriera e saj po merrnin fund. Megjithatë, kjo […]

Continue Reading

Kina nis qindra tanke dhe raketa drejt Koresë së Veriut

  Qeveria kineze ka dërguar 150.000 trupa ushtarake në drejtim të kufirit të Koresë së Veriut më parë këtë javë, na frika e një kolapsi të mundshëm të regjimit  të Kim Jong-un. Dhe një video e jashtëzakonshme tregon se Kina është mobilizuar, dhe ka po nis miëjra tanke drejt shtetit diktatorial, shkruan ‘Syri.net’.Zyrtarët kinezë kanë […]

Continue Reading