E fundit/ “Për shkak të problemeve teknike, periudha e regjistrimit për Lotarinë Amerikane do të rifillojë nga e para.

Kështu ka njoftuar sot Ambasada Amerikane në Tiranë, pas problemeve teknike që shfaqi aplikimi për Lotarinë. Periudha e re e regjistrimit për Lotarinë DV-2019 do të hapet të Mërkurën, 18 tetor 2017, në orën 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe mbyllet më 22 nëntor 2017, ora 17:00 ora lokale e Shqipërisë. Nëse keni ndonjë pyetje […]

Vazhdo të lexosh

Judician Watch: Ambasada amerikane në Tiranë bashkëpunoi me Sorosin. VIDEO

Judician Watch”, grupi konservator amerikan ka njoftuar se ka ngritur padi kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e aktiviteteve  politike të Fondacionit Soros në Shqipëri. Padia u dorëzua më 26 maj 2017. Padia u bë në Gjykatën e Distriktit të Kolumbias, pasi edhe […]

Vazhdo të lexosh

Mediat amerikane i bëjnë jehone elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike

Mediat amerikanë i kanë bërë jehonë elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike, ku 140 qytetarë u prekën mes të cilëve dhe kryedemokrati Lulzim Basha. ASSOCIATED PRESS, Washington Post, New York Daily News e të tjera media raportojnë se qytetarët shkuan në spital me skuqje të syve, acarim të […]

Vazhdo të lexosh

Rama refuzon propozimet Gjermano-Amerikane dhe harron dhe vetingun

Pas deklaratës së Koalicionit Opozitar që pranoi publikisht se ka pranuar paketën McAllister për zgjidhjen e krizës politike, ka reaguar Partia Socialiste. Sipas saj, deklarata që opozita pranon paketën McAllister është abuzive. Në deklaratën e PS nuk thuhet asnjë fjalë që Edi Rama të ketë pranuar këtë ofertë, çka nënkupton se kreu i socialistëve nuk […]

Vazhdo të lexosh

Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Vazhdo të lexosh

Basir Çollaku/ Na thoni z LU, përse kongresmenët amerikanë nuk takuan Ramën?

Shkelqesi Ambasador Donald Lu, perse nuk e takoi delegacioni amerikan, kryeministrin e vendit tim Edi Rama?? Si rralle here ose asnjehere ne Shqiperi, ishte nje delgacion kongresmenesh, me axhende te qarte, te detajuar, si ne njerez ashtu edhe ne çeshtje. Misioni amerikan ishte faktmbledhes per drejtesine, kanabisin, trafiqet, siguridht edhe lidhjet e ndikimin ne pushtetet […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane: Dialog pas tërheqjes nga Kavaja

Përmes një njoftimi për mediat, Ambasada e SHVBA-ve në vendin tonë, thekson se kjo tërheqje ishte vendimi i duhur për politikën shqiptare, në mënyrë që e gjithë vëmendja tashmë të përqendrohet tek dialogu mes forcave politike. Ja deklarata e Ambasadës Amerikane: Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet thirrjen e Kryeministrit për shtyrjen e zgjedhjeve bashkiake […]

Vazhdo të lexosh

Mbi 200 mijë shqiptarë aplikojnë për tu zhdukur nga ky vend/ Bie faqja e llotarise amerikane

Website i Programit të Lotarisë Amerikane që tregon aplikantët fitues nuk është i aksesueshëm. Ditën e djeshme Ambasada Amerikan njoftoi të gjithë aplikantët e regjistruar të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë nëse janë përzgjedhur fitues në website-in: www.dvlottery.state.gov. Teksa të gjithë portalet kanë shpërndarë këtë njoftim, në adresë të Lapsi.al kanë ardhur mesazhe se faqja […]

Vazhdo të lexosh