Nga Erl Kodra/ Mediat si ‘Makina e Kohës’

Shënim: Ky është një cikël shkrimesh për gazetarët, profesorët, njerëzit me profil të fortë publik, por dhe për shkrimtarët shqiptarë në raport me manipulimin masiv të së vertetës në Shqipëri. “Manipulimi nëpërmjet mediave është njësoj si helmi në sistemin e furnizimit me ujë të një vendi – ai prek të gjithë jetën tonë në mënyrë […]

Vazhdo të lexosh

Deklaratë e PLL për media: Marrëveshja Rama-Basha i la mënjanë objektivat e afishuar politikë të Çadrës

Partia Lëvizja e Legalitetit ka lindur në rrethana të jashtëzakonshme, me synimin për të siguruar ekzistencën e një shteti demokraktik, mbi bazën e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Për hir të këtij qëllimi, legalistët kanë dhënë jetën dhe kanë përjetuar privacione ekstreme gjatë diktaturës komuniste. E megjithatë, kauza jonë ia doli të mbijetojë. Pas […]

Vazhdo të lexosh

Mediat amerikane i bëjnë jehone elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike

Mediat amerikanë i kanë bërë jehonë elementit kimik që u hodh në ajër gjatë fushatës elektorale të Partisë Demokratike, ku 140 qytetarë u prekën mes të cilëve dhe kryedemokrati Lulzim Basha. ASSOCIATED PRESS, Washington Post, New York Daily News e të tjera media raportojnë se qytetarët shkuan në spital me skuqje të syve, acarim të […]

Vazhdo të lexosh

Edhe vetë kazanët mediatik të Ramës zihen me njëri-tjetrin/ Bollino: Ishin 7600 protestues. Merua: Ishin 50 mijë

Protesta paqësore e opozitës është kryefjala e lajmeve të sotme. Aktualisht debati që po zhvillohet në mediat pranë qeverisë është për të gjetur numrin e saktë të protestuesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Por, dëshira e madhe për të zbehur sa më shumë protestën e opozitës, ka bërë që edhe vet mediat e […]

Vazhdo të lexosh

Analiza në median e huaj: Zgjedhjet pa opozitën, një farsë

European Western Balkans”, portali informativ kushtuar integrimit europian të Ballkanit, i cili ka partneritet me agjenci dhe fondacione prestigjioze si “German Marshall Fund” apo “Konrad Adenauer Stiftung” ka publikuar një analizë lidhur me situatën e nderë politike në Shqipëri. Autorja Sarah Wohlfeld shkruan se pa pjesëmarrjen e PD-së, zgjedhjet parlamentare do të ishin një farsë […]

Vazhdo të lexosh

Mediat turke publikojne sot masivisht shkrimin e Kreshnik Osmani-t

Mediat turke publikojne sot masivisht shkrimin  me te fundit të Kreshnik Osmani-it,  i cili trajton Soros dhe Gylen si dy alarme shqiptare per Administraten Trump. Arnavutluk’ta paralel tehlike alarmı 11:32, 24 Mart 2017 Cuma Anadolu Ajansı (Analiz)   Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından, Arnavutluk’ta yoğun bir şekilde ‘Soros tehlikesi’ tartışıldı.

Vazhdo të lexosh

Barcelona nënshkruan me 11-vjeçarin që po ‘çmend’ botën. Video

Drejtori ekzekutiv i skuadrës braziliane Gremio, Nestor Hein ka konfirmuar se talenti Emanuel Ferreira do të nënshkruajë me klubin e Barcelonës. 11-vjeçari i cili njihet me pseudonimin Manu është një ndër talentet më të mëdhenj në Brazil dhe konsiderohet si e ardhmja e Barcelonës, shkruan tabloidi britanik “The Sun”, transmeton SYRI.net. Mediat më të mëdha […]

Vazhdo të lexosh

Shtypi huaj: Shkarkimet e ministrave, lëvizje e dështuar e Ramës për të kënaqur opozitën

Shkarkimi i katër ministrave të qeverisë është pasqyruar edhe nga medat e huaja. “Reuters” e cilëson largimin e ministrave si një lëvizje të dështuar të Edi Ramës për të kënaqur opozitën që të tërhiqet nga protesta. “Kryeministri shqiptar Edi Rama tha të dielën se do të zëvendësojë katër ministra të tij, një lëvizje e dështuar […]

Vazhdo të lexosh

Gjykatësi Franco Roberti, po heton biznesin kriminal të kontenierëve

Nuk ndalojnë mediat italiane duke shkruar për kontenierët me plehra të rrezikshme italiane që mund të jenë groposur në Shqipëri. “Qeveria e Shqipërisë lëkundet për “aferën e mbetjeve”, keshtu e titullon shkrimin e saj gazeta italine “Roma” kushtuar çeshtjes së kontenierëve të zhdukuar në Shqipëri. “Roma” vë në dukje faktin se Rama në fushatë zgjedhore […]

Vazhdo të lexosh

Mediat serbe: “Mercenarët e Sorosit” po ndihmojnë shqiptarët

Një pjesë e mdiave serbe të kontrolluara nga qeveria po akuzojnë faktorin shqiptar për destabilizimin e Maqedonisë. Ndërsa institucionet në Shkup janë mbushur me flamuj të Maqedonisë si karshillëk ndaj shqiptarëve dhe prej tre ditësh përkrahës së VMRO-së së Gruevskit po protestojnë në mbarë vendin me parrulla anti shqiptare, duket se mediat në Beograd kanë […]

Vazhdo të lexosh