Nga Eleina Qirici/ Një ‘bojaxhi’ për fasadat e Rilindjes

Tani që fasadat politike, demagogjike, partiake dhe qeverisëse u hirnosën, Rilindja kërkon “bojaxhinj”, me apo pa stazh politik, e rëndësishme është që fasadave të rrjepura t’u kalohet një bojë dhe monizmit t’i jepen ngjyra pluraliste, mes një multipartizmi, ku parti që u ngjajnë më shumë shoqërive “të miqve”, i atashohen partisë qendrore. Dhe për ironi […]

Continue Reading

Krijohet nga opozita “shtabi” kundër zgjedhjeve në Kavajë

Koalicioni Opozitar vendosi sot njëzëri përshkallëzimin e aksionit politik të opozitës, për të mos lejuar diktatin e krimit e të drogës me mbështetje qeveritare mbi votën e qytetarëve. Koalicioni opozitar konfirmoi vendosmërinë për të mos lejuar votim fasadë të diktuar nga krimi dhe droga, duke nisur nga Kavaja. Në funksion të këtij vendimi, të gjitha […]

Continue Reading

Dekretimi i Xhafës: Gjerkmarkaj: Nishani duhej të jepte dorëheqje

Agron Gjerkmarkaj, shkruan sot në gazetën Panorama se Presidenti zbatoi Kushteten per dekretimin e Xhafës, por shton se do me pelqente ‘një gjest sublim nga ana e Presidentit”. Gjekmarkaj mendon se me anë të këtij gjesti (dorëheqje) do të sensibilizohej shoqëria dhe opinioni ndërkombëtar mbi atë që po ndodh në Shqipëri në raport me të kaluarën […]

Continue Reading

Opozita vendos zyrtarisht: Jo regjistrimit në KQZ

Partitë e koalicionit opozitar kanë zyrtarizuar sot vendimin se nuk do të lejojnë në Shqipëri zgjedhje fasadë, zgjedhje të kapura nga krimi dhe paratë e drogës. Me një kërkesë zyrtare dërguar KQZ-së, partitë e koalicionit opozitar kanë vënë në dijeni se nuk do të paraqesin kërkesë për t’u regjistruar si subjekte zgjedhore, dhe as si […]

Continue Reading

Nga Andi Bushati: Basha ka një kartolinë për të grisur

Që kur ka shpallur platformën e tij radikale më 18 shkurt, duke bërë thirrjen “unë jam gati për luftë”, Lulzim Basha për shumëkënd ka nënshkruar momentin më të vështirë të karierës së tij politike. Nuk është hera e parë që ai gjendet në syrin e ciklonit. Ai ka qenë i akuzuar, se abuzoi me mbi […]

Continue Reading