Basha: Dita e zgjimit të madh për të mposhtur diktaturën e krimit

Nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane, pasi ka uruar shqiptarët për festën e Sulltan Novruzit, Basha ka kujtuar se “22 Marsi mbart një rëndësi të veçantë, historike në jetën e shqiptarëve” “Kjo është dita e fitores së dritës mbi errësirën. Por është edhe 22 Marsi historik, dita kur shqiptarët u bashkuan dhe mposhtën errësirën dhe tiraninë, diktaurën […]

Continue Reading

Manjani ka një tjetër mesazh për Ramën: Nusja e re me brimë të …

Lidhur me deklaratën e dhënë nga kryeministri Edi Rama për nisjen e një aksioni të gjerë të goditjes së krimit dhe bandave të lidhura me politikën, që do të udhëhiqet nga agjentë të FBI-së amerikane, agjentë gjermanë dhe italianë që vijnë këtë javë në Shqipëri. Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani  shprehet se e gjitha kjo […]

Continue Reading

PDIU-në krah të krimit në Parlament/ Voton kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Mesa duket deputetët e PDIU-së do të jenë ata që do të mbajnë përherë votën pro vendimeve të qeverisë Rama edhe pse ata nuk janë të përfshirë në mënyrë direkte në qeveri. Pak minuta para votimit kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla u pa duke biseduar me deputeten e PDIU-së Reme Lala. Votimi […]

Continue Reading

Nga Sokol Gjoni/ OPOZITA NË SFIDËN E PËRBALLJES SË SAJ ME PUSHTETIN E KRIMIT

Përjashtimi i njëpasnjëshëm i deputetëve demokratë si dhe precedenti i mbylljes së mikrofonëve ndaj përfaqësuesve të opozitës së djathtë në foltoren e kuvendit, janë panorama më e qartë e nivelit akut në të cilën ka mbërritur demokracia shqiptare. Ky startim i kësaj legjislature me debate të ashpra dhe imponim “muskujsh” mes palëve, që rrezikon të […]

Continue Reading

Basha reagon pas prezantimit të Qeverisë nga Rama/ Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit.

Asgjë e re, vazhdim dhe thellim i së keqes. Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit. Jo vetëm Edi Rama, por edhe Fatmir Xhafa, Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri e pothuajse të gjithë ministrat e tjerë janë garancia e provuar për korrupsionin dhe krimin. Kjo është qeveria e konsolidimit të rikthimit në pushtet […]

Continue Reading

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Continue Reading

Donald Lu, a i pranon akoma Amerika hetuesit e diktatorit?

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë Donald Lu tha sot se pret që ministri i ri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i emëruar pak ditë më parë, “të luftojë në mënyrë aktive krimin e organizuar dhe të veprojë në mënyrë të paanshme teksa vendi përgatitet për zgjedhjet”. I pyetur nga Zëri i Amerikës, për lëvizjet […]

Continue Reading

Opozita vendos zyrtarisht: Jo regjistrimit në KQZ

Partitë e koalicionit opozitar kanë zyrtarizuar sot vendimin se nuk do të lejojnë në Shqipëri zgjedhje fasadë, zgjedhje të kapura nga krimi dhe paratë e drogës. Me një kërkesë zyrtare dërguar KQZ-së, partitë e koalicionit opozitar kanë vënë në dijeni se nuk do të paraqesin kërkesë për t’u regjistruar si subjekte zgjedhore, dhe as si […]

Continue Reading

Ahmet Prençi: Ka sinjale alarmante dhe tronditëse për sigurinë kombëtare në vend, për shkak të drogës

Shtëpisë së Lirisë, çadrës së protestës dhe qëndresës qytetare dhe opozitare, veç qytetarëve të shumtë në numër në këto 18 ditë i janë bashkuar edhe profesionistë të fushave të ndryshme të cilët jo vetëm janë solidarizuar me lëvizjen popullore, por dhe kanë dhënë mbështetjen duke pohuar se janë të gatshëm të japin dhe kontributin e […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri: Tmerrin që nuk e sheh askush

BBC transmetoi dje nje dokumentar mbi trafikun e qenieve njerezore. Sipas dokumentarit, ne vitin 2015, ne Britani u trafikuan per prostitucion 3260 femra. Numri me i madh i viktimave, mbi 600, ishin shqiptare. Ka mes tyre femije, vajza nga 14 vjec, te cilat merren permes dhunes apo mashtrimit dhe prostituohen ne menyre barbare. Tragjedi me […]

Continue Reading