Basha: Dita e zgjimit të madh për të mposhtur diktaturën e krimit

Nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane, pasi ka uruar shqiptarët për festën e Sulltan Novruzit, Basha ka kujtuar se “22 Marsi mbart një rëndësi të veçantë, historike në jetën e shqiptarëve” “Kjo është dita e fitores së dritës mbi errësirën. Por është edhe 22 Marsi historik, dita kur shqiptarët u bashkuan dhe mposhtën errësirën dhe tiraninë, diktaurën […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ OPOZITA NË SFIDËN E PËRBALLJES SË SAJ ME PUSHTETIN E KRIMIT

Përjashtimi i njëpasnjëshëm i deputetëve demokratë si dhe precedenti i mbylljes së mikrofonëve ndaj përfaqësuesve të opozitës së djathtë në foltoren e kuvendit, janë panorama më e qartë e nivelit akut në të cilën ka mbërritur demokracia shqiptare. Ky startim i kësaj legjislature me debate të ashpra dhe imponim “muskujsh” mes palëve, që rrezikon të […]

Vazhdo të lexosh

Basha reagon pas prezantimit të Qeverisë nga Rama/ Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit.

Asgjë e re, vazhdim dhe thellim i së keqes. Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit. Jo vetëm Edi Rama, por edhe Fatmir Xhafa, Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri e pothuajse të gjithë ministrat e tjerë janë garancia e provuar për korrupsionin dhe krimin. Kjo është qeveria e konsolidimit të rikthimit në pushtet […]

Vazhdo të lexosh

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Vazhdo të lexosh

Ahmet Prençi: Ka sinjale alarmante dhe tronditëse për sigurinë kombëtare në vend, për shkak të drogës

Shtëpisë së Lirisë, çadrës së protestës dhe qëndresës qytetare dhe opozitare, veç qytetarëve të shumtë në numër në këto 18 ditë i janë bashkuar edhe profesionistë të fushave të ndryshme të cilët jo vetëm janë solidarizuar me lëvizjen popullore, por dhe kanë dhënë mbështetjen duke pohuar se janë të gatshëm të japin dhe kontributin e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa: FESTA E ORGANIZUAR E KRIMIT

(Pushkatimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi) Pushkatimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi bëhet atëherë kur diktatura ka krijuar gjuhën dhe slang-un e saj, kur ajo është shndërruar në një “ne” të imponuar, kur ajo ka hyrë në pjekurinë e plotë dhe sigurinë e një qenieje 34 vjeçare. Atëherë ajo ka krijuar […]

Vazhdo të lexosh