Policia ‘rrethon’ malin e Tomorrit. Pronarët/ Po punon vetëm gurorja e Klosit dhe e Adriatik Zotkaj.

Policia e Beratit ka bllokuar sot të gjitha rrugët që të çojnë drejt Malit të Tomorrit. Prej disa orësh, makina  turistësh e vizitorësh si dhe kamionat e firmave të gurit janë të bllokuara në aksin Novaj-Tomorr dhe askush nga policia nuk jep asnjë shpjegim në lidhje me situatën e krijuar. Pronarët e firmave të nxjerrjes […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri/ Ky është terrorizëm

Ajo qe ndodh ne fushat bujqesore te Shqiperise eshte terrorizem i mirefillte. As me shume e as me pak, krim kunder njerezimit. Fiks Fare vertetoi dje se si te gjitha produktet bujqesore, pa perjashtim, modifikohen dhe manipulohen me hormone ne sasi te pakontrolluara. Rezultati? Ne dekaden e fundit vdekjet e parakohshme nga semundjet kardiovaskulare jane […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri: Komisioni i Ekonomise si çetë partizane

Komisioni Parlamentar i Ekonomise i jep vetes te drejten te ndryshoje nje Akt Normativ. Madje, jo vetem qe e amendon por e ben kete ne seance plenare. (Behet fjale per nje akt qe rregullon kontributet e sigurimeve per profesionet e lira) Kjo eshte shkelje e paster e Kushtetutes. Ne finale, Akti Normativ eshte nje instrument […]

Continue Reading

Abdurrahman Roza Haxhiu dëshmorë i sportit shqiptarë

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu,siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen “Kongresi i Lushnjës” më 30 shtator 1930.Djali i Bajram Haxhiut,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës.Që në fëmijëri Roza, ëndërronte të bëhej futbollist.Një ëndërr që nisi që fëmijë në fushën e blertë të […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri: Tmerrin që nuk e sheh askush

BBC transmetoi dje nje dokumentar mbi trafikun e qenieve njerezore. Sipas dokumentarit, ne vitin 2015, ne Britani u trafikuan per prostitucion 3260 femra. Numri me i madh i viktimave, mbi 600, ishin shqiptare. Ka mes tyre femije, vajza nga 14 vjec, te cilat merren permes dhunes apo mashtrimit dhe prostituohen ne menyre barbare. Tragjedi me […]

Continue Reading