Forca e nje Opozite eshte raporti me te verteten,jo numri i te punesuarve neper Bashki.

Nga Kreshnik Çollaku. Ka nje debat,jo te paaresyeshem,nese humbja e mundesive per te punesuar militante neper Bashki…,do te mund te dobesoje forcen elektorale te PD. Une vazhdoj mendoj fort,se opoziten nuk e fuqizojne politikisht apo elektoralisht,rrogat,zyrat e vendet e punes. Rrogat e vendet e punes lehtesojne jeten,perditshmerine e cdo individi militant partie apo jo. Punesimi eshte […]

Vazhdo të lexosh

RAMA/ PAGUAJNË ARTIKUJ KËTEJ E ANDEJ, E BËNË COPË SHQIPËRINË FARE, ËSHTË TMERR.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes pune me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ish-ministrin Fatmir Xhafaj në njësinë 10, shoqëruar edhe nga disa banorë të zonës. Rama u shpreh i shqetësuar për imazhin e Shqipërisë duke akuzuar opozitën se po paguan artikuj nëpër botë. Sa i takon gazetës BILD, Rama e veçoi duke thënë […]

Vazhdo të lexosh

Opozita prezanton platformën: Çfarë do të bëjë Qeveria Tranzitore. VIDEO

PD dhe aleatët  e saj prezantojnë Platformën për Zgjedhjet e Lira e të Ndershme, si detyrë kryesore e Qeverisë Tranzitore. Kryetari i opozitës Lulzim Basha radhiti që në krye, një sërë skandalesh të qeverisë, ku vetëm dy prej tyre do të ishin mëse të mjaftueshme që kabineti qeveritar të ishte para drejtësisë. “Por kjo nuk ka ndodhur”, theksoi Basha, […]

Vazhdo të lexosh

Dajua i Olta Xhaçkës, Servet Pëllumbi: Në zgjedhje edhe pa opozitën

Ish-nënkryetari i Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi ka qenë i pranishëm në punimet e Kongresit. Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, Pëllumbi ka folur për aktualitetin, duke ruajtur qëndrimin zyrtar politik të socialistëve. Ai ka thënë se PS mund të shkojë në zgjedhje edhe pa pjesëmarrjen e opozitës, ndërsa nuk sheh arsye se përse duhen zhvilluar […]

Vazhdo të lexosh

Opozita e bashkuar, sistemi politik dhe qytetarët në mes

Nga Kastriot Çipi. Pas 28 vjetësh tranzicion, postdiktatura shqiptare ka mbërritur në fundin e ciklit të saj. Sistemi politik që kemi është përballë alternativës: ose të shembet përfundimisht dhe të zëvendësohet me një demokraci, ose të përsoset më tej si regjim diktatorial, me fasadë demokratike, sipas modeleve që zbatohen sot në Rusi, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbajxhan, Turqi, […]

Vazhdo të lexosh

KOÇIJANÇIÇ KUNDËR OPOZITËS

Zëdhënësja e KE-së Maja Koçijançiç, në një deklaratë për shtyp ka folur për djegien e mandateve nga opozita e bashkuar. Koçijançiç e ka cilësuar djegien e mandateve kundër aspiratës së BE, ndërkohë ka bërë thirrje që opozita dhe mazhoranca të angazhohen në negociata. Zëdhënësja e Komisionit Europian shprehet se ky vendim dëmton demokracinë, pasi deputetët […]

Vazhdo të lexosh

Mblidhet Kryesia e Partisë Socialiste, asnjë lëshim për opozitën

Kjo është një mbledhje e radhës, por në fokus të saj pritet të diskutohet qëndrimi që do të mbajë mazhoranca pas djegies në bllok të mandateve të deputetëve nga opozita, njofton Klan.tv. Deri tani mazhoranca është shprehur e vendosur për të vijuar më tej, pavarësisht kërkesave të opozitës për qeveri kalimtare dhe zgjedhje të parakohshme. […]

Vazhdo të lexosh

Rama intervistë për Corriere-n: Nuk e mendoj dorëheqjen, opozita në krizë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për gazetën italiane “Corriere della Sera”, ku thotë se nuk ka ndërmend as të japë dorëheqjen dhe as të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Sipas Ramës, është opozita shqiptare ajo që ndodhet në një krizë të thellë. “Nuk po ndodh asgjë. Ka një krizë të thellë të opozitës e […]

Vazhdo të lexosh

Galdini/ A e keni vënë re sesi Mero Baze dhe mediat e majta mezi presin të bëjnë lajme dhe të sajojnë lajme rreth përçarjeve në Opozitë?

Doni një provë dhe test tjetër lirie? A e keni vënë re sesi Mero Baze dhe mediat e majta mezi presin të bëjnë lajme e madje edhe të sajojnë lajme rreth përçarjeve në Opozitë, rreth njerëzve brenda PD, apo Aleatëve të Bashës që thonë ndonjë kritikë a mendim kundërshtues për Bashën a PD? Lexoni emrat […]

Vazhdo të lexosh