Paralajmërimi për rritjen e çmimit të energjisë/ “Të protestojmë të mërkurën”

Deputetja e Partisë Demokratike për qarkun e Dibrës, Dhurata Çupi, ka propozuar sot në mbledhjen e grupit parlamentar që të mërkurën të organizohet një protestë pas paralajmërimit që kryeministri Edi Rama bëri për rritjen e çmimit të energjisë. Gazetari Osman Stafa ka siguruar për ‘BalkanWeb’ detaje nga diskutimi në mbledhjen e demokratëve, ku Çupi kërkon […]

Vazhdo të lexosh

Pas Vlorës, nisin protestat në Lezhë! Pronarët e bizneseve kërkojnë heqjen e masave kufizuese

Ditën e sotme protesta nga ana e bizneseve kanë nisur dhe në Lezhë. Bizneset e prekura nga ora policore janë ngritur së bashku në protestë, për të kërkuar heqjen e masave kufizuese. Përballë Bashkisë së qytetit, pronarët e lokaleve dhe ato të dasmave kërkojnë shtyrje të orës policore. Njësoj si në Vlorë, biznesmenët kërkojnë që […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Shpërthejnë studentët para Ministrisë/ Ju po vidhni vendin tuaj

Mijëra të rinj nga të gjitha universitetet publike të vendit do të protesojnë sot përpara Ministrisë së Arsimit. Pas një qetësie disamujore, studentët u rikthehen protestave pasi Pakti për Universitetin i premtuar nga kryeministri Edi Rama nuk u përmbush. Në të gjitha universitetet janë zhvilluar takime të studentëve. Në takimin e të rinjve të universitetit […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ 300 studentë europianë takohen me Bashën: Më 11 maj, me ju në protestë!

Rinia europiane ka dalë në mbështetje të betejës së rinisë dhe qytetarëve shqiptarë për ta bërë Shqipërinë si Europa!  Kryetari i  PD, Lulzim Basha, ka nisur takimin me 300 studentë europianë të EDS, organizatës studentore të Partisë Popullore Europiane. Basha do të flasë për sfidat e studentëve në rrugën europiane të Shqipërisë. 300 studentët europianë kanë ardhur […]

Vazhdo të lexosh

Bie rrethimi i kryeministrisë. FOTO

Protestuesit e opozitës kanë nisur marshimin për rrethimin e godinës së Kryeministrisë nga të gjitha anët. Disa prej tyre kanë sulmuar edhe gardhin me hekura të vendosur mbrëmë. Skenari i rrethimit të Kryeministrisë po praktikohet për herë të parë nga opozita dhe duket se kjo ka gjetur të papërgatitur edhe policinë. Fotot jane realizuar nga […]

Vazhdo të lexosh

ANDI BUSHATI: PROTESTUESIT T’I KISHIN VËNË ZJARRIN PARLAMENTIT

I ftuar në emisionin “Te paekspozuarit”, Bushati teksa komentoi protestën e djeshme të opozitës, u shpreh se protestuesit u treguan paqësore dhe sipas tij duhet t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit. “Protestuesit t’i kishin vënë zjarrin Parlamentit, u treguan shume paqësore”, tha Bashati mes të tjerash. Ndonëse Policia e Shtetit mori dje masa të rrepta për […]

Vazhdo të lexosh

Ruçi konferencë të jashtëzakonshme për shtyp/ Seanca e ditës së enjte është vënë në pikëpyetje për shkak të sigurisë.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka njoftuar në në orën 17:00 do të ketë një konferncë për media. Ky lajmërim vjen pak orë para protestës së opozitës që do të zhvillohet para parlamentit. Konferenca zhvillohet në të njëjtën orë që mblidhet këshilli kombëtar i Partisë Demokratike i cili do të japë vendimin final për djegien […]

Vazhdo të lexosh

EuroNews dhe Zëri i Amerikës transmetojnë live protestën kurse ambasada amerikane në Tiranë mbështet drogën.

EuroNews dhe Zëri i Amerikës janë duke transmetuar live protestën e opozitës në Tiranë, kundër qeverisë së korruptuar të Edi Ramës. Ndërkaq, asnjëra nga mediat e njohura ndërkombëtare nuk ka transmetuar asnjë pamje nga takimi anti-miting i Edi Ramës në Vlorës. Kurse ambasada amerikane ne Tirane gjate nje deklarate te saj denon ashper “dhunen” e […]

Vazhdo të lexosh

Një ditë para protestës së 16 shkurtit, Basha: Është koha që populli të ngrihet dhe të marrë në dorë fatet e tij.

kreu i PD Lulzim Basha shpërndan një mesazh në facebook ku shkruan se është koha që populli të ngrihet dhe të marrë në dorë fatet e tij. Sipas Bashës, për çdo pengesë, përgjegjësinë do e mbajë kjo qeveri dhe Rama. -Shqiptarët do të vijnë të bashkuar dhe të vendosur nesër në Tiranë! 16 shkurti është […]

Vazhdo të lexosh

Protesta e 16 shkurtit/ Policia refuzon lejen për PD.

Mes Partisë Demokratike dhe policisë së Tiranës ka pasur 4 korrespondenca dhe replika por situata nuk ka ndryshuar. News24 ka siguruar kërkesën e opozitës bërë nëpërmjet Sekretarit të Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, e cila njofton policinë se protesta do të zhvillohet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” tek sheshi para kryeministrisë, Lulishtja tek piramida dhe te rruga […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadën Amerikane akoma e drejton Donald Lu. Për të asgjë nuk ka ndodh në këtë vend. Do paqe me krimin.

Ambasada e SHBA-së ka reaguar në lidhje me protestën e paralajmëruar nga opozita në datën 16 shkurt. Sipas ambasadës amerikane, protesta është një e drejtë e demokracisë që ushtrohet nga qytetarët e cila përdoret shpesh në SHBA. Deklarata e plotë e ambasadës së SHBA: E drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa […]

Vazhdo të lexosh

Protesta/ Mësohet se më 16 shkurt, do të flasë edhe vetë Sali Berisha.

Në Venezuelë opozita u ngrit në një protestë madhore kundër Presidentit të zgjedhur Nicolas Maduro. Dhe e rrëzoi me forcën e njerëzve të revoltuar nga qeverisja e tij e dhunshme, korruptive dhe antipopullore. Juan Guaido u vendos si President të përkohshëm të vendit, pas rrëzimit të udhëheqësit Nicolas Maduro. Nicolas Maduro, drejtuesi venezuelian, iku dhe në […]

Vazhdo të lexosh

Athina në flakë/ Ky është popull opozitar që tmerron pushtetin!VIDEO

Shoqërohet me përplasje protesta e qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë. Ata kundërshtojnë marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit.Me flamuj në duar protestuesit kanë shkuar përpara parlamentit. Në protestë ka patur edhe persona të lënduar pasi ata kanë shkelur njëri-tjetrin. Për të shpërndarë protestuesit, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe tymuese. Tubimi […]

Vazhdo të lexosh