Joe Biden dhe Donald Lu, të njëjta skema korrupsioni dhe presioni në Shqipëri dhe Ukrainë

Nga Dritan Kaba –  Joe Biden, ish zv/presidenti amerikan garues për të fituar rolin e favoritit për kandidat nga demokratët, ka ndërhyrë për të shkarkuar me patjetër ish prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës Arsyeja se Viktor Shokin, ish kryeprokuror, ka ndërmarrë hetime ndaj firmës energjetike, naftë dhe gaz, Burisima. Kjo firmë ka partner të saj […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada Amerikane në Tiranë, luan rolin edhe të Kinostudios së vidiove vizatimore

Nga Jakup Gjoca Ditët e fundit Ambasada e SHBA në Tiranë ka publikuar disa vidio vizatimore për Reformën në Drejtësi. Një gjetje që më shumë mund të zbavitë fëmijët parashkollorë, meqë tani kanë kohë ngaqë nuk janë në shkollë.Nuk e besoj se do këtë ndonjë diplomat Amerikan aty në atë Ambasadë që të vetbesojë se këto […]

Vazhdo të lexosh

The Washington Times/ President Trump: Kush po e drejton politikën e jashtme amerikane dhe posaçërisht në Shqipëri.?

Nga Todd Wood (Botuar në The Washington Times) Analizë/Opinion Kemi shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Kurrë Trumpistë-t) në Departamentin e Shtetit të cilët punojnë kundër axhendës së Presidentit Amerikan në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri. Ambasadorja amerikane e ngarkuar me detyrë Leyla Moses-Ones u kap nga ish drejtori i FBI James B. Comey duke shpërndarë […]

Vazhdo të lexosh

Batërdia e Soros me Shqipërinë dhe Kosovën

Nga Kastriot Çipi 1. Soros i shkruan email privat Hillary Clinton dhe i thotë të dërgojë në Tiranë Miroslaw Lajcak në Tiranë për të zgjidhur krizën.2. Soros merr të drejtën e shfrytëzimit të një pellgu naftëmbajtës dhe ambasadori Lu i kërkon prokurorit të përgjithshëm Llalla që të mos hetojë për shpërthimet për hapje pusesh nafte.3. […]

Vazhdo të lexosh

Washington Times: Diplomatët amerikanë në Shqipëri punojnë hapur kundër Trump

Shqipëria është bërë pjesë e një artikulli shkruar nga Washington Times. Artikulli i kushton vëmendje të veçantë diplomatëve amerikanë në vend, kryesisht Donald Lu-së  i cili edhe pse e ka mbaruar mandatin nuk po largohet drejt SHBA-së. Në këtë shkrim thuhet që Ambasadori Lu përveçse ka injektuar politikën e George Sorosit edhe gjatë presidencës së Trump, po […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadën Amerikane akoma e drejton Donald Lu. Për të asgjë nuk ka ndodh në këtë vend. Do paqe me krimin.

Ambasada e SHBA-së ka reaguar në lidhje me protestën e paralajmëruar nga opozita në datën 16 shkurt. Sipas ambasadës amerikane, protesta është një e drejtë e demokracisë që ushtrohet nga qytetarët e cila përdoret shpesh në SHBA. Deklarata e plotë e ambasadës së SHBA: E drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori i njëanshëm promovon biçikletat e Velisë

“Mandati im mbaronte në janar të vitit 2018. Kam në plan të largohem nga Shqipëria në verën e 2018-ës”, kështu do të shprehej Donald Lu disa muaj më parë. Por ai ende nuk është larguar nga Shqipëria. Zërat në media se ndodhet në Tiranë i ka vertetuar vetë, teksa Donald Lu u shfaq këtë të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Ambasade Amerikane kundër SHBA në Tiranë.

Ish-ambasadori Donald Lu dhe te vetet ne Ambasaden Amerikane ne Tirane, dhe drejtuesja aktuale e Ambasades Lejla, me axhende anti-Trump. Kunder Presidentit te USA dhe na dalin si ushtare te Xhorxh Soros. Ndaj gjeloset Rama si kapadai ndonese eshte gjitheakuzuar per baterdi trafiqesh dhe antiligjore. Donald Lu Muniz Lejla Moisiu-Ones Etj.. Te gjithe gojembyllur ndaj […]

Vazhdo të lexosh

Zbardhen emrat e togave të zeza, që do të vendosin për fatin e Saimir Tahirit

Janë zbardhur emrat e togave të zeza, që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, në vazhdim. Do të qëndrojë në arrest shtëpie, do të lirohet, apo do të marrë një masë edhe më të rëndë. Treshja e gjyqtarëve të Apelit për Krime të Rënda që do të vendosë sot në […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Meta, Lu e Mediu kërcejnë me” BAFTJARIN”

Mbrëmja e djeshme ka qenë e hareshme për ambasadorin Donald Lu dhe politikanë shqiptarë. Të mbledhur në një darkë në kuadër të një takimi për fqinjësinë e mirë, presidenti Ilir Meta, Ambasadori Donald Lu, kreu i Republikanëve Fatmir Mediu, e politikanë të tjerë janë bashkuar në një valle me motive shqiptare. Nën tingujt e këngës […]

Vazhdo të lexosh

Zyrtari i “DASH” pohon: Donald Lu largohet në verë nga Shqipëria

Në një prononcim të dhënë për gazetën ‘Mapo’, zëvendës ndihmës Sekretari amerikan në detyrë, Mathew Palmer, thotë se ambasadori aktual amerikan, Donald Lu, do të largohet nga Shqipëria në verë. I pyetur mbi ndryshimin e mundshëm të politikës së SHBA ndaj Shqipërisë, Palmer përgjigjet se përparësitë e politikës së Uashington-it do të jenë të njëjta. […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori Lu largohet nga Shqipëria në Korrik, ja kush do drejtojë ambasadën e SHBA

Ambasadori Donald Lu do të largohet nga Shqipëria në mesin e muajit korrik, pas tre vjet e gjysëm si Ambasador i SHBA-ve në Tiranë. Interesimit tonë për emërimin e ambasadorit të ri, një zyrtar i Departamentit të Shtetit iu përgjigj se “ambasadori Donald Lu vazhdon të shërbejë si Ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri”. Sidoqoftë, Exit.al […]

Vazhdo të lexosh

Krimet e Rënda nisin verifikimin për vëllain e Fatmir Xhafajt…

Prokuroria nis verifikimet për vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Agron Xhafajn, i duar në Itali me 7 vjet e 2 muaj burg për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike. Burime nga organi i akuzës bënë të ditur se Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur verifikimet mbi Agron Xhafaj. Sikundër mësohet verifikimet po kryhen në […]

Vazhdo të lexosh

Akuza të reja ndaj Donald Lu-s: Minoi përpjekjet e opozitës…

Presidenti i Judical Watch, Tom Fitton ka dhënë detaje të reja në lidhje me aktivitetin e Xhorxh Sorosit në Shqipëri, sponsorizimin e tij nga fondet e administratës së Barack Obamës dhe rolit të Donald Lu në Tiranë. Duke bërë një përmbledhje të zbulimeve të tij dhe Judical Watch, Fitton tregon se si në vitin 2017, […]

Vazhdo të lexosh

Lu nën hetim nga SHBA: Përdori fondet e DASH për të kapur drejtesinë për Ramën

Judicial Watch siguroi 32 faqe me të dhënat që tregonin se administrata e Presidentit Obama i dërgoi fondet e taksapaguesve të SHBA në një grup të mbështetur nga miliarderi Xhorxh Soros, i cili përdorte paratë për të financuar aktivitetet politike të majtë në Shqipëri, duke përfshirë punën me qeverinë socialiste për të nxitur shumë reformën […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dritan Kaba/ “Lapsusi” i ambasadorit Lu me Al Caponen 

PARA DY VJETESH KUR AMBASADORI LU FLISTE PER AL KAPONE E TANI ME PESHQ. ASNJE NDRYSHIM. TE PAPREKSHIMIT” SHEMBULLI QE NUK LUFTON KORRUPSIONIN Në një takim të disa ditëve më parë, me temë “Partneriteti për qeverisje të hapur”,ambasadori amerikan z. Lu, u shpreh për krijimin e një njësie antikorrupsion duke marrrë si shembull nje film […]

Vazhdo të lexosh

Pas 5 vitesh, ish-kryeministri Berisha takon në zyrën e tij, Blendi Fevziun. Foto

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka takuar dje, drejtuesin e ‘Opinion’, Blendi Fevziu. Fotoja është hedhur në Instagram nga këshilltarja e ish-kryeministrit, Erla Mëhilli. Takimi mes ish-kryeministri Sali Berisha dhe Blendi Fevziut është i pari pas 5 vitesh.  

Vazhdo të lexosh

Donald Lu në selinë e PD. Takohet me kryetarin Lulzim Basha.

Donald Lu ka shkuar sot në selinë e PD ku është takuar me kryetarin Lulzim Basha. Takimi ka nisur në orën 12:00. Ai po ndodh në kulmin e përplasjeve politike PD-PS, kur PD akuzon kryeministrin Edi Rama për 613 kg kokainë të kapur në portin e Durrësit dhe PS i është kundërpërgjigjur me akuza për financime […]

Vazhdo të lexosh

Vasili kundër Lu: Çekaj ishte në Gjermani, sepse 613 kg kokainë këtu i prisnin garantët

Kryetari i Grupit të LSI, ka shprehur një bindje krejt ndryshe nga ambasadori amerikan Donald Lu, sipas të cilit pronari i firmës së bananeve, Arbër Çekaj, ishte “peshku i madh” i drogës. Sipas Vasilit, Çekaj ndodhej në Gjermani kur 613 kg kokainë erdhën në Shqipëri, ç’ka do të thotë se këtu drogën e prisnin garantët ose “peshkaqenët”, siç e […]

Vazhdo të lexosh