Meta kujton Azem Hajdarin“: O tani, o kurrë”!

Presidenti Ilir Meta kujton sot heroin e demokracisë, Azem Hajdari, në 22-vjetorin e vrasjes së tij. Kreu i Shtetit shkruan në ‘Facebook’ se vepra e Hajdarit frymëzon në çdo kohë, duke shtuar se e rëndësishme për mijëra shqiptarë, që sakrifikuan në emër të lirisë, është realizimi i ëndrrës për një Shqipëri evropiane. Mesazhi i Metës: […]

Continue Reading

Henri Çili: Pa Ilir Metën, skena publike do ishte me një zë të munguar

Gazetari Henri Çili është i mendimit se shqetësimi i presidentit Ilir Meta në parim është i drejtë. Çili u shpreh se pa presidentin e republikës, skena publike do ishte me një zë të fuqishëm të munguar. Henri Çili: Në parim ka një shqetësim të drejtë dhe legjitim dhe unë mendoj që pa presidentin e Republikës, skena […]

Continue Reading

Meta: Në 2 mars të gjithë në bulevard, rreziku më i madh murtaja që quhet Rilindje

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një deklaratë për mediat pak minuta pasi dorëzoi në SPAK, kallëzimin ndaj Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Presidenti shprehur vendosmërinë e tij për të shpartalluar “grushtin e shtetit” dhe tha se rreziku më i madh i vendit ishte murtaja që quhet Rilindje. Mbrojtja e Gjykatës Kushtetuese është sot […]

Continue Reading

Meta reagon pas takimit me Yuri Kim: Së bashku të përballojmë me sukses sfidat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një statusi në facebook, pas takimit me ambasadoren e re të SHBA, Yuri Kim. “I kënaqur të prisja dhe të pranoja Letrat Kredenciale të Ambasadores së re të SHBA, znj.Yuri Kim.SHBA një partner strategjik, i pazëvendësueshëm për Shqipërinë. Së bashku të përballojmë me sukses sfidat që ka vendi. Zoti […]

Continue Reading

Meta në 21- vjetorin e Masakrës së Reçakut: Të bashkuar që mos ripërsëriten më, drejtësia të çohet deri në fund

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, ishte në Reçak të Kosovës për të përkujtuar 21- vjetorin e masakrës nga gjenocidi serb ku mbetë të vrarë 45 shqiptarë. Meta përkrah homologut Thaçi u shpreh se masakra e Reçakut shokoi gjithë botën duke vendosur në lëvizje dhe diplomacinë ndërkombëtare. Ai thotë se drejtësia duhet të çohet deri në […]

Continue Reading

Presidenti Meta pret sot në Presidencë në orën 12:00 ish-kryeministrin Sali Berisha.

Presidenti do të presë Berishën pas disa takimeve me ish-presidentë të Shqipërisë, në kuadër të zgjidhjes së krizës politike. Dje ai takoi ish-presidentin e Shqipërisë Rexhep Meidanin. Kujtojmë që Meta gjithmonë e ka vlerësuar Berishën si politikan dhe ka shprehur hapur qëndrimin e tij pozitiv ndaj ish-kryeministrit si një burrë që i qëndron fjalës dhe […]

Continue Reading

Rama sulmon ashpër presidentin, duke thënë se atij i ka humbur busulla.

Që në nisje, Rama sulmoi ashpër presidentin, duke thënë se atij i ka humbur busulla. Rama tha se kjo nuk është përplasje me Ilir Metën, por një përplasje mes Ilir Metës dhe drejtësisë. Kreu i ekzekutivit tha se Meta e ka kthyer Presidencën në një frëngji. Kryeministri përmendi disa herë ndërkombëtarët, duke deklaruar se sulmet e […]

Continue Reading

Ilir Meta/ “Askush të mos guxojë të përdhosë Kushtetutën”. Po afron dita e referendumit!

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një tjetër mesazh të fortë, sa i takon debatit për procesin e përzgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Teksa në Kuvendi po diskutohet pikërisht kjo çështje, Presidenti Meta ka paralajmëruar se po afron dita e referendumit. “Po afron dita e referendumit. Askush të mos guxojë të përdhosë Kushtetutën. Secili të […]

Continue Reading

Meta pret në një takim lamtumire ambasadorin e Malit të Zi

Presidenti i Republikës,Ilir Meta, priti sot në një takim lamtumire Ambasadorin e Republikës së Malit të Zi në Shqipëri, z Dušan Mrdović. Kreu i Shtetit i shprehu mirënjohjen diplomatit malazez për angazhimin e tij të palodhur për forcimin e gjithanshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve tanë. Gjatë takimit, Presidenti Meta theksoi […]

Continue Reading

Meta: E vetmja zgjidhje për krizën/ Rezoluta e Bundestagut

Presidenti Ilir Meta u është përgjigjur pyetjeve që lidhen me betejën e tij gati 1-vjeçare me qeverinë, që prej mosdekretimit të ministrave, e deri te shtyrja e datës së zgjedhjeve apo përplasjet e vazhdueshme e gati të përditshme gjatë një sezoni mjaft të ndezur politik. Tensionet e krijuara me Ramën dhe si mendon ai se […]

Continue Reading

Meta mesazh të koduar Ramës: Zaev tregoi pjekuri, reflekto urgjent

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje politikës shqiptare, kryesisht kryeministrit Edi Rama, që të reflektojnë menjëherë dhe të lexojnë me vëmendje të gjitha detyrimet që iu duhen përmbushur për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Metai dërgoi një mesazh të koduar kryeministrit Rama, teksa tha se liderët maqedonas reflektuan dhe treguan pjekuri, […]

Continue Reading

Presidenti Meta në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit të ri të Japonisë

Presdienti i Republikës Ilir Meta ka publikuar në faqen e tij në facebook lajmin e pjesmarrjes në ceremoninë e kurorëzimit të Madhërisë së Tij Perandorit të ri të Japonisë, Naruhito. Ja postimi i Metës: Shumë i nderuar të merrja pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Madhërisë së Tij Perandorit të ri të Japonisë, Naruhito. I […]

Continue Reading

Monako, Meta merr me vete Princ Lekën dhe Princeshë Elian

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Prinicipatën e Monakos. Ndësa sot, kreu i shtetit bën me dije se është shoqëruar në Monako nga Princ Leka II dhe Princeshë Elia. “I lumtur të kisha në delegacion gjatë vizitës zyrtare në Prinicipatën e Monakos edhe dy personalitete të shquara dhe shumë të dashura, Princ […]

Continue Reading

Balla/ Nuk kemi menduar pasardhës për presidentin Meta”

Pasi Komisioni i Venecias ‘foli’ përmes një opinioni final për faktin nëse Ilir Meta kishte shkelur apo Kushtetutën me vendimin për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, maxhoranca nuk tërhiqet nga kërkesa për shkarkimin e Presidentit të Republikës. Në një deklaratë për mediat, kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla deklaroi se Komisioni i Posaçëm […]

Continue Reading

Meta uron Berishën me 75 trendafila të bardhë: Për Ju ka vetëm një stinë, pranverë!

Ndonëse më shumë kanë qëndruar në kampe të kundërta, për shkak të bindjeve politike, presidenti Ilir Meta nuk e ka fshehur asnjëherë simpatinë për doktorin, ish-kryeministrin Sali Berisha. E ndaj në ditëlindjen e 75 të Berishës, nuk mund të mungonte një urim nga presidenti Ilir Meta. Ky i fundit i ka dërguar një tufë me […]

Continue Reading

Spiropali: Presidenti pjesë e lojës kundër çeljes së negociatave.

“Qëndrimi i Francës është bërë publik, është një raport që ata kanë me BE nuk ka të bëjë as me Shqipërinë dhe as me Maqedoninë e Veriut dhe as me detyrat që këto shtete kanë bërë por me kërkesat që ka Franca ndaj komisionit e shteteve të tjera”. Kështu deklaroi në studion e News24, ministrja […]

Continue Reading

Kol Sallakja që i kërkonte Metës ta ndihmonte për t’i futur gruan në burg për korrupsion

Tedi Blushi i ka kthyer një përgjigje të ashpër, gazetarit të News24, Sokol Balla pas një analize të këtij të fundit ku i kujtonte Presidentit një deklarate të bërë tek ‘Çim Peka LIVE’ në SYRI.net dhe SYRI TV për raportin e Venecias. Balla i kërkon Metës të bëhet burrë e të mbajë fjalën për të […]

Continue Reading

Gjykata Kushtetuese/ Presidenti META dekreton rishpalljen e kandidaturave

Presidenti Ilir Meta dekretoi së fundmi rishpalljen e thirrjes së kandidatëve për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Kreu i Shtetit u bazua në vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për pezullimin e procedurës së thirrjes së kandidatëve. Në njoftimin zyrtar janë paraqitur dhe kushtet që duhet të plotësojnë kandidatët.  Largimi i i Besnik Imerajt […]

Continue Reading

Basha takim me Metën në zyrë e këtij të fundit.

Një takim në presidencë, është ndalesa e parë që kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar menjëherë pas kthimit nga Brukseli, ku mori pjesë në nga punimet e Asamblesë së PPE. Burime për “BalkanWeb” thanë se Kreu i Shtetit, Ilir Meta priti sot në zyrën e tij në Presidencë, kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Takimi ka zgjatur për […]

Continue Reading

Meta relaksohet me macet në plazh dhe ka një mesazh. VIDEO

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka publikuar një video të dytë sot, larg asaj me një mesazh të mprehtë politik që postoi më herët. Kësaj radhe Presidenti shfaqet me një tufë macesh, që i ledhaton. “Një mëngjes me një “buqetë” macesh, gjithmonë relaksues! – tregon Meta në video. – Ato janë të dashura dhe ledhatare. […]

Continue Reading