Zbardhet dokumenti final për Kryeministrat e BE: Maqedonia hap negociatat, Shqipëria shtyhet në 2020

Dokumenti zyrtar i përgatitur nga Presidenca finlandeze e Bashkimit Europian pas mbledhjes së ministrave të vendeve anëtare të BE-së në takimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme propozon hapjen e menjëhershme të negociatave me Maqedoninë e Veriut, ndërsa hapjen e negociatave me Shqipërinë e shtynë për gjysmën e parë të vitit 2020. Në këtë mënyrë, […]

Vazhdo të lexosh

Gent Cakaj, mesazh homologëve të vendeve të BE-së të cilët do të mblidhen sot në Luksemburg.

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj u është drejtur me një mesazh homologëve të tij të vendeve të BE-së të cilët do të mblidhen sot në Luksemburg. Cakaj, shprehet se sot Europa përballet me një zgjedhje historike, duke iu referuar vendimit që ministrat do të marrin për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi: 9 kushtet lënë në pritje Shqipërinë vështirësojnë hapjen e negociatave. ‘Falenderoj Gjermaninë’

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi në një konferencë për shtyp falenderoi Gjemaninë për “PO”-në e hapjes së negociatave. ‘Gjermania ka mbrojtur gjithmonë interesat tona’, Kryemadhi: 9 kushtet lënë në pritje Shqipërinë vështirësojnë hapjen e negociatave Kryemadhi fajësoi mazhorancën për 9 kushtet e vendosura nga Gjermania, ndërsa tha se ata vështirësojnë hapjen e negociatave dhe lë […]

Vazhdo të lexosh

Qeveria hollandeze kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE

Nga Vladimir Lame Qeveria hollandeze do të kundërshtojë edhe këtë herë hapjen e negociatave me Shqipërinë duke kërkuar nga Këshilli Evropian hapjen e negociatave vetem me Maqedoninë e Veriut. Ky qëndrim u përsërit nga ministri i jashtëm hollandez Stef Blok gjatë raportimit në komisionin parlamentar për çështjet evropiane ku u theksua se jo vetëm Tirana […]

Vazhdo të lexosh

Spiropali/ Viti 2021 nuk është larg dhe të shpresojmë që PD dhe Basha do ta lënë të shkuarën

Me anë të një video-mesazhi, Spiropali shprehet se Basha do të dalë sërish në rrugë në mes të tetorit pikërsiht kur të jepet edhe vendimi për çeljen e negociatave. Ndërkohë, lidhur me platformat alternative të opozitës, ministrja tha se mund të dialogojnë vetëm për atë reformës zgjedhore. ‘Opozita ka vendosur të shtyjë për në mesin […]

Vazhdo të lexosh

KUKAN I PRET SHPRESAT SHQIPËRISË: MAQEDONIA PO, NË TIRANË SITUATA ËSHTË E NDRYSHME

Në një intervistë me Shoqatën Sllovake të Politikës së Jashtme (SFA), kreu i Grupit të Punës për Ballkanin Perëndimor, Kukan tha se situata në Tiranë është krejt e ndryshme krahasuar me Maqedoninë e Veriut, që me gjasë do të ketë një datë për hapjen e negociatave. Vonesën për çeljen e negociatave të Maqedonisë së Veriut […]

Vazhdo të lexosh

Negociatat në tetor, reagon Rama: “Lajm shumë pozitiv nga Europa në rrugën e çeljes së negociatave.

Këshilli i BE vendosi të shtyjë për në tetor vendimin për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Menjëherë pas këtij vendimi ka reaguar edhe Kryeministri Rama. Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Rama e konsideron një lajm shumë pozitiv vendimin e sotëm. Ai thekson se pavarësisht tentativave për të bllokuar […]

Vazhdo të lexosh

Merkel na fik derën/ S’ka negociata me Shqipërinë

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë një refuzim të […]

Vazhdo të lexosh

E neveritshme/ Bregu e gëzuar si Rama duke e quajtur dështimin si “Superlajm”

Këshilli Europian vendosi që të shtynte të paktën dhe me një vit çeljen e negociatave për Shqipërinë, ka reaguar Majlinda Bregu. Ajo shkruan se ky është një superlajm që vjen për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. “Shqipëria dhe Maqedonia kanë një datë zyrtare për çeljen e negociatave! Është superlajm që në një […]

Vazhdo të lexosh

Gjermania: Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë kusht për hapjen e negociatave. Xhafa duhet të largohet, Tahiri “peshk”i madh

Një intervistë ekskluzive për Kryeredaktoren e “Opinion”, Desada Metaj, numri dy i partisë së Kancelares Merkel në CDU/CSU, Dr. Johann David Wadephul ka folur për situatën politike në Shqipëri dhe shanset për hapjen e negociatave. Duket qartë se Gjermania nuk është e kënaqur, ndërsa z. Wadephul shprehet se nuk janë plotësuar kushtet e BE që […]

Vazhdo të lexosh

Gunther Krichbaum nuk e fal Ramën/ Shumë herët për të hapur negociata me Shqipërinë

Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin gjerman Gunther Krichbaum, gjykon se është ende shumë herët për hapjen e negociatave të BE-së me Shqipërinë. ‘Në këtë moment unë jam në mënyrë të qartë kundër negociatave të pranimit me Shqipërinë,’ është shprehur deputeti i CDU-s Gunther Krichbaum. Në një deklaratë dhënë për gazetën gjermane ‘Ëelt’, Krichbaum […]

Vazhdo të lexosh