Meta: Në 2 mars të gjithë në bulevard, rreziku më i madh murtaja që quhet Rilindje

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një deklaratë për mediat pak minuta pasi dorëzoi në SPAK, kallëzimin ndaj Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Presidenti shprehur vendosmërinë e tij për të shpartalluar “grushtin e shtetit” dhe tha se rreziku më i madh i vendit ishte murtaja që quhet Rilindje. Mbrojtja e Gjykatës Kushtetuese është sot […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata Kushtetuese/ Presidenti META dekreton rishpalljen e kandidaturave

Presidenti Ilir Meta dekretoi së fundmi rishpalljen e thirrjes së kandidatëve për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Kreu i Shtetit u bazua në vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për pezullimin e procedurës së thirrjes së kandidatëve. Në njoftimin zyrtar janë paraqitur dhe kushtet që duhet të plotësojnë kandidatët.  Largimi i i Besnik Imerajt […]

Vazhdo të lexosh

Balla/ Mjaft thatë s’ka gjykatë Kushtetuese

Kreu i grupit Parlamentar të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se raporti i KE i prezantuar dje është raporti më i mirë që Shqipëria ka parë gjatë këtij procesi. Ndërsa me tone të ashpra tha se “mjaft thatë që s’ka gjyqkatës Kushtetuese”, sepse gjyqtarët janë shkarkuar pasi […]

Vazhdo të lexosh

Shkrihet Gjykata Kushtetuese/ Ramën nuk ka më institucion kushtetues në Shqipëri që mund ta kundërshtojë.

Në Drejtësi ka nevojë për reformë, kjo dihet. U bë një reformë kushtetuese, por duket se organet e Vettingut i ka futur në dorë PS-ja. Akuzat vijnë nga PD dhe LSI, porse tani nga pak e përditë, po konfirmohet edhe nga vetë publiku. KPK ose siç quhet Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, përbërë nga tre […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria pa Gjykatë Kushtetuese

Nga 9 anëtarë të Gjykatës Kushtetuese sot mbeten vetëm 5, pasi me shkarkimin e Fatos Lulos tashmë kjo gjykatë nuk merr më vendime. Pas vendimit të sotëm të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për shkarkimin nga detyra të Fatos Lulos, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë përfundimisht mund të cilësohet e bllokuar dhe madje inekzistente. Pavarësisht […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata Kushtetuese drejt kolapsit/ Dorëhiqet Besnik Imeraj

Eshtë dorëhequr sot anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj. Ai ka paraqitur arsye personale për largimin nga puna. Imeraj u dekretua si anëtar i Gjykatës Kushtetuese nga ish Presidenti Bujar Nishani ne 22 Mars te vitit 2013. Aktualisht Gjykata Kushtetuese mbetet me 6 anëtarë, por pritet që edhe një tjetër anëtar të japë dorëheqjen, ç’ka […]

Vazhdo të lexosh