Rudina Çollaku: Bashkëpunimi rajonal kyç për paqen dhe sigurinë

Në Forumin e Stokholmit 2021 për Paqen dhe Zhvillimin, Shqipëria u përfaqësua nga Qendra e Gruas për Zhvillim e Kulturë, me qendër në Elbasan. Në një takim online, me pjesëmarrës nga rreth 150 vende të botës, drejtuesja e Qendrës, Rudina Çollaku referoi në panelin e veçantë, me fokus kryesor forcimin e grave, paqes dhe sigurisë. […]

Continue Reading

Basha në Kishën e Jubës: Qoftë një fillim i ri jo vetëm për besimtarët katolik por për të gjithë shqiptarët

Prill, 04/2021 Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka qenë për vizitë tek Kisha e Jubës, në kuadër të festës së Pashkëve. Basha uroi të gjithë besimtarët Katolik për një Pashkë sa më të mbarë dhe për një fillim të ri për të gjithë. Lulzim Basha: Don Mirgeli faleminderit për mikpritjen. Ju uroj nga zemra […]

Continue Reading

Najada Çomo: Mos më votoni mua, kërkoj të votohet Ogerta si ministre

Mars, 26/2021 Kandidatja për deputete në listat e Partisë Socialiste për PS-në në qarkun e Tiranës  Najada Çomo është shprehur se i është bashkuar skuadrës së socialistëve të cilët dëshmuan se ishin shumë puntorë. Ndër të tjera Çomo në fjalën e s’ja ka theksuar se nuk do të heqë dorë nga profesioni i saj dhe […]

Continue Reading

Zidane nuk gjen qetësi, në fund të sezonit mund të largohet

Mars, 26/ 2021 Zinedine Zidane nuk është aspak i qartë për të ardhmen e tij, nuk janë të qartë as drejtuesit e Real Madrid të cilët në asnjë moment nuk kanë dalë publikisht ta konfirmojnë në stol. Francezi ka një kontratë me Realin deri në 2022 por ky fakt nuk i jep aspak garanci, as […]

Continue Reading

Flamur Noka me banorë që nuk kanë marrë dëmshpërblim nga tërmeti

Mars, 26/ 2021 “Jam përpjekur të bëj vetë disa riparime që të mos më futet uji në shtëpi”. Kështu e nis bisedën Pëllumb Çuni, banues i lagjes 4 në Kamëz, me drejtuesin politik për zonat e Kamzës, Paskuqanit, Zallherrit dhe Vorës, z.Flamur Noka. Sipas kryefamiljarit, shtëpia e familjes Çuni është dëmtuar nga tërmeti i nëntorit […]

Continue Reading

Djersitni shumë? Shtatë arsye pse është e mirë për shëndetin!

Pavarësisht nëse djersiteni në palestër ose thjesht sepse po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin. Këtu janë shtatë arsye që ekspertët i konsiderojnë përfitimet e djersitjes për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional: Lehtëson dhimbjen “Ushtrimet stimulojnë rrugët neurokimike në tru, duke rezultuar në prodhimin e endorfinave që […]

Continue Reading

Meta kujton Azem Hajdarin“: O tani, o kurrë”!

Presidenti Ilir Meta kujton sot heroin e demokracisë, Azem Hajdari, në 22-vjetorin e vrasjes së tij. Kreu i Shtetit shkruan në ‘Facebook’ se vepra e Hajdarit frymëzon në çdo kohë, duke shtuar se e rëndësishme për mijëra shqiptarë, që sakrifikuan në emër të lirisë, është realizimi i ëndrrës për një Shqipëri evropiane. Mesazhi i Metës: […]

Continue Reading

Shtatë efektet negative që i ndodhin trupit kur pini ujë me akull

emi zyrtarisht në verë dhe një gotë ujë i ftohtë me akull është alternativa më e mirë për të “shuar” të nxehtin këtyre ditëve. Por, pasi të keni lexuar shkrimin e mëposhtëm, me siguri do të mendoheni dy herë përpara se të pini sërish ujë nga frigoriferi. Shtatë gjërat e këqija të ujit me akull […]

Continue Reading

Përmbajnë simbole “urrejtjeje”/ “Facebook” heq reklamat Trump

Facebook-u ka hequr me dhjetëra reklama zyrtare të presidentit Donald Trump, duke thënë se ato shkelin politikën e saj kundër akteve të organizuara të urrejtjes.“Ne nuk lejojmë simbole që përfaqësojnë organizata që mbështesin urrejtjen apo ideologji të urrejtjes, përveçse në ato raste kur ato janë paraqitur me një kontekst apo dënohen për aktet e tyre”, […]

Continue Reading

Rama flet pas deklaratës të Hajdarit: ‘Ujqërit sot morën përgjigje’

Kryeministri Edi Rama  ka reaguar pas deklaratës befasuese të deputetes Rudina Hajdari e cila kur mori fjalën në Kuvend tha se mbështet reformën në drejtësi pavarësisht se kjo reformë, sot i shkarkoi të ëmën gjyqtare, Fatmira Hajdarin. Rama ndërsa i përgjigjet për marrëveshjen për Reformën Zgjedhore dhe premtimin për lista të hapura, në një moment […]

Continue Reading

(VIDEO) Arrestohet gjatë transmetimit live, gazetari i CNN

Gazetari i CNN, Omar Jimenez, është arrestuar nga policia gjatë një transmetimi direkt nga vendi ku po zhvillohen protesta. Së bashku me kameramanin dhe producentin, gazetari u shoqërua në polici. Policët sekuestruan edhe kamerën e CNN, që vazhdoi të xhironte dhe të transmetonte “live” episodin e arrestimit. Policia ka thënë se trupa e CNN është […]

Continue Reading

Manastirliu: Gati plani për rihapjen e Kirurgjisë në QSUT

Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se në spitalin e Kirurgjisë në QSUT po planifikohet rihapja graduale e këtij shërbimi shëndetësor. Numri një i shëndetësisë në vend theksoi se ky plan i hapjes përfshinë ndërhyrjet e planifikuara duke nisur nga data 18 maj. Teksa inspektoi nga afër Kirurgjinë në QSUT, në një bisedë me mjekët […]

Continue Reading

Shkencëtarët zbulojnë se si trupi ynë e lufton koronavirusin

Shkencëtarët në Australi kanë identifikuar se si sistemi imunitar e lufton koronavirusin e ri. Studimi i tyre tregon se si njerëzit e sëmurë nga koronavirusi e marrin veten njësoj si me gripin. Ekspertët thonë se përcaktimi i qelizave imunitare që luftojnë virusin do të ndihmojë në prodhimin e vaksinës. Studimi është vlerësuar nga shkencëtarët e […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Shkon në 79 numri i viktimave në Itali

Mediat fqinje raportojnë se në Itali numri i viktimave ka shkuar në 79, ndërsa janë infektuar më shumë se 2000 persona. Bëhet me dije se vetëm gjatë 48 orëve të fundit janë regjistruar mbi 27 viktima. Ndërsa në Greqi numri i të prekurve ka shkuar në 7 dhe janë mbyllur 28 shkolla në Athinë dhe Selanik. […]

Continue Reading

Meta: Kur rrëzohen institucionet, ngrihet populli

Përse Presidenti i drejtohet popullit? Nga Ilir Meta Sepse sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket vetëm popullit shqiptar. Të gjithë ne të tjerët, përfshirë edhe Presidentin e Republikës, jemi vetëm ushtrues të përkohshëm të këtij sovraniteti dhe asgjë më shumë. Sa shkresa zyrtare i ka drejtuar Presidenti i Republikës, Kuvendit dhe Kryetarit të tij, […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Kardiologu i njohur jep alarmin: Mund të jenë shkatërrimtare për njerëzit dhe popullin tonë.

Kina duket po ‘shërohet’ ndërsa vendet e tjera po infektohen nga koronavirusi. 2 të vdekur nga koronavirusi janë konfirmuar në Itali ndërsa numri i të infektuarve po rritet me shpëjtësi, shkruan newsbomb.al. Ndërkaq, doktori i Kardio-kirurgjisë Edvin Prifti jep alarmin për vendin tonë që i afrohet koronavirusit i cili do të ishte shkatërrimtar për popullin […]

Continue Reading

Elona Guri e LSI i përgjigjet ministres së Drejtësisë: Tregoji shokët, kush të ‘shtrëngoi’ të…

Anëtarja e Këshillit Drejtues të LSI, Elona Guri I përgjigjet ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila sot u vu nën akuzë publikisht nga presidenti I Republikës Ilir Meta. Ky I fundit, në një conference për shtyp nga presidenca, akuzoi Gjonajn lidhur me publikimin në fletoren zyrtare të vendimit të KED, ndërsa ministrja e Ramës […]

Continue Reading