Gjykata Kushtetuese/ Presidenti META dekreton rishpalljen e kandidaturave

Presidenti Ilir Meta dekretoi së fundmi rishpalljen e thirrjes së kandidatëve për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Kreu i Shtetit u bazua në vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për pezullimin e procedurës së thirrjes së kandidatëve. Në njoftimin zyrtar janë paraqitur dhe kushtet që duhet të plotësojnë kandidatët.  Largimi i i Besnik Imerajt […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta depoziton në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për mosshembjen e Teatrit Kombëtar.

Mësohet se Meta do ta depozitojë kërkesën rreth orës 13:00. Kërkesa bën fjalë për të shpallur si antikushtetues ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar. Kjo kërkesë vjen menjëherë pas përplasjeve të punonjësve të policisë me artistët protestues te Teatri Kombëtar paraditen e sotme. Ndërkohë përplasjet presidenti i cilësoi si ngjarje të shëmtuar dhe të turpshme.

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta për gazetën greke “Kathimerini”/ Ju tregoj “nënën” e të gjitha konflikteve në vend.

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” ku ka treguar “nënën” e të gjitha konflikteve në vend. Sipas tij në Shqipëri sot ka vetëm një konflikt madhor. Është konflikti mes kryeministrit dhe shtetit të së drejtës, demokracisë dhe pluralizmit politik. INTERVISTA E PLOTË: Stavros Tzimas (Gazetari): Duke lexuar deklaratat dhe intervistat Tuaja […]

Vazhdo të lexosh

Spiropali kalon në ekstazë dhe i thotë Ilir Metës: O i marrë, o budalla!

Ministrja e shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, ose zëdhënësja e famshme e Rilindjes, Elisa Spiropali ka gjithë ditën që i është qepur me bukë në torbë Ilir Metës. Rreth orës 3 pasdite, zonja Elisë, shkroi në rrjetet sociale këto fjalë: “Salvador Haxhi Qametaj e ktheu deri javën e kaluar figurën e Presidentit të Republikës në […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta kërkon ndihmë nga Trump

Në letrën e tij të urimit drejtuar presidentit Trump, me rastin e festës kombëtare të SHBA, 4 korrikut ( 243-vjetorit të Ditës së Pavarësisë), presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ndër të tjera mes rreshtave ka shprehur një shqetësim dhe ka parashtruar, edhe një kërkesë. Presidenti i vendit kërkon nga Trump, që SHBA të rrisë edhe më […]

Vazhdo të lexosh

Balla: Nesër në Kuvend do të zhvillohet seanca e posaçme për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla në një deklaratë për media u shpreh se po vijohet normalisht në bazë të Kushtetutës dhe Rregullores së Kuveedit, procedura për shkarkimin e Presidentit, Ilir Meta. Sipas tij, zhvillimet e ditëve të fundit tregojnë se “zyra e Kreut të Shtetit” duhet të zbrazet sa më parë. Balla […]

Vazhdo të lexosh

Tre mitet që goditi Meta

Bledi KASMI Pa qetësi dhe pa dashuri, Ilir Meta e zhveshi presidencën nga gjuha e drunjtë tradicionale e deklaratave burokratike të këtij institucioni dhe i dha sot formën e një kështjelle prej nga ku mbrohet dhe nga frëngjitë e saj goditet me top. 30 Qershori ka dhënë mesazhe të fortë që Presidenti po i lexon […]

Vazhdo të lexosh

Meta/ Zgjedhjet do të mbahen me 13 Tetor, nuk ka ambasador që e ndalon. VIDEO

Presidenti Ilir Meta ka propozuar një zgjidhje për krizën politike në Shqipëri. Duke këmbëngulur në dekretin e tij se zgjedhjet janë në 13 tetor, presidenti Meta dha edhe zgjidhjen e tij ‘Zgjedhje në 13 Tetor, lokal, të përgjithshme dhe për presidentin. Në 13 tetor, edhe zgjedhje të përgjithshme, edhe zgjedhje për Presidentin. Edi Eama të […]

Vazhdo të lexosh