Meta pret në një takim lamtumire ambasadorin e Malit të Zi

Presidenti i Republikës,Ilir Meta, priti sot në një takim lamtumire Ambasadorin e Republikës së Malit të Zi në Shqipëri, z Dušan Mrdović. Kreu i Shtetit i shprehu mirënjohjen diplomatit malazez për angazhimin e tij të palodhur për forcimin e gjithanshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve tanë. Gjatë takimit, Presidenti Meta theksoi […]

Vazhdo të lexosh

Meta pret Presidentin e Malit të Zi

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka pritur sot paradite, Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviç, i cili i është përgjigjur ftesës së tij për të vizituar Tiranën. Pas pritjes ceremoniale dhe bisedimeve mes të dyve, të dy presidentët do të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi për mediat.

Vazhdo të lexosh

Linjë e parë ajrore “Low cost” Tiranë-Budapest

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj bashkë me Ministrin Hungarez të shtetit për Politikat e Transportit Robert Homolya, ishin në bordin e avionit të parë të linjës Budapest-Tiranë. Duke folur për mediat, Ministri Dervishaj tha se ky është një premtim i mbajtur nga Ministria e Transportit, për të sjellë një kompani të njohur ndërkombëtare […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung. “Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë. Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis. Baza ekonomike për këtë është […]

Vazhdo të lexosh