Meta: Kur rrëzohen institucionet, ngrihet populli

Përse Presidenti i drejtohet popullit? Nga Ilir Meta Sepse sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket vetëm popullit shqiptar. Të gjithë ne të tjerët, përfshirë edhe Presidentin e Republikës, jemi vetëm ushtrues të përkohshëm të këtij sovraniteti dhe asgjë më shumë. Sa shkresa zyrtare i ka drejtuar Presidenti i Republikës, Kuvendit dhe Kryetarit të tij, […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Në 2 mars të gjithë në bulevard, rreziku më i madh murtaja që quhet Rilindje

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një deklaratë për mediat pak minuta pasi dorëzoi në SPAK, kallëzimin ndaj Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Presidenti shprehur vendosmërinë e tij për të shpartalluar “grushtin e shtetit” dhe tha se rreziku më i madh i vendit ishte murtaja që quhet Rilindje. Mbrojtja e Gjykatës Kushtetuese është sot […]

Vazhdo të lexosh

Elona Guri e LSI i përgjigjet ministres së Drejtësisë: Tregoji shokët, kush të ‘shtrëngoi’ të…

Anëtarja e Këshillit Drejtues të LSI, Elona Guri I përgjigjet ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila sot u vu nën akuzë publikisht nga presidenti I Republikës Ilir Meta. Ky I fundit, në një conference për shtyp nga presidenca, akuzoi Gjonajn lidhur me publikimin në fletoren zyrtare të vendimit të KED, ndërsa ministrja e Ramës […]

Vazhdo të lexosh

Prokurori i Antimafies italiane De Raho: ‘Ndrangheta’ ka lidhje të forta në Shqipëri

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj po mban një konferencë për shtyp së bashku me prokurorin e Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, me temë ‘ Administrimi i pasurive të konfiskuara’. Në fjalën e tij, prokurori i Antimafias italiane, De Raho deklaroi bashkëpunimin me ministren Gjonaj dhe foli për lidhjet e krimit shqiptar me atë italian. Sipas […]

Vazhdo të lexosh

Klodian Haxhillari, nga lista e zezë e SHISH-DEA për drogën e Beratit, në krye të SHÇB të Burgjeve

Ish-ministri Xhafaj, për ta futur në “kontigjentet e harruara” të hetimit dhe ndjekjes penale e për ta mbajtur brenda rrjetit të “shërbimeve private”, pas pazarit me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj dhe “tutorin” Ilir Metaj, e katapultuan në krye të kontrollit të njerëzve të botës së krimit në burgje, ndërkohë që me një gjyq farsë, […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ju është ofruar shërbimi i duhur. Ministrja e Drejtësisë shkarkon juristët

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një konferencë për mediat është shprehur se, ka pezulluar nga detyra disa zyrtarë të ZRPP, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre. Ajo ka publikuar denoncimet e qytetarëve në ‘platformën bashkëqeverisëse’, duke mara masa të menjëhershme disiplinore për juristët, njëri prej të cilëve në Fier dhe dy në Tiranës. Ministrja […]

Vazhdo të lexosh