Mediu: Ëndrrën tonë për Shqipërinë e Bashkuar nuk mund ta lejmë përgjysëm për shkak të Edi Ramës

#Rrugëtimi dhe mbështetja për NATO “Ne mbështesim Shqipërinë për antarësimin në NATO dhe jemi partner në luftën kundër terrorizmit.” – Michèle Alliot-Marie, Ministre e Mbrojtjes e Francës. Voto Partia Demokratike ~ Aleanca për NdryshimVoto Fatmir Mediu#ShqipëriaFiton Dëshiroj të falenderoj të gjithë të rinjtë Republikanë për punën e palodhur dhe përkushtimin e tyre gjatë kësaj fushate. […]

Vazhdo të lexosh

Shefi i SPAK, Arben Kraja votues i sigurtë i PS

Botimi në Lapsi.al i grabitjes së të dhënave personale që qytetarët dorzojnë në institucionet shtetërore, për arsyet e saj elektorale nga Partia Socialiste ka nxitur zemërimin e kundërshtarëve të saj demokratë. Enkelejd Alibeaj e quajti këtë një shkelje të besimit të qytetarëve ndaj shtetit. “Përdorimi i databazës së e-Albania nga Edi Rama dhe zyrtarë të […]

Vazhdo të lexosh

Shkumbini del nga shtrati, Braçe: Largohuni menjehere nga buzë lumit

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka bërë thirrje që çdo banor i Tërbufit, Çerma e Sipërme, Proshkë, Pasha, Shkumbin, Sulzotaj të largohet menjëherë vetë dhe të largojë edhe bagëti. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Braçe lajmëron qytetarët që të heqin çdo gjë nga toka buzë lumit e deri në argjinaturë. Postimi i plotë: Shkumbini po […]

Vazhdo të lexosh

Juventus shpallet kampion i Italisë ( VIDEO)

Dy javë para fundit të kampionatit, Juventus shpallet kampion i Italisë. Bardhezinjtë fituan në fushën e tyre me rezultatin e pastër 2-0 me Sampdorian, duke u shkëputur me 7 pikë nga Interi i vendit të dytë, për të siguruar matematikisht trofeun. Golat për Juventusin u shënuan nga Ronaldo në minutat shtesë të pjesës së parë […]

Vazhdo të lexosh

Spiropali/ “Jo kulturë s’kanë, por s’dinë ku lidhet gomari”

Ministrja e shtetit, Elisa Spiropali ka ironizuar protestën e bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Duke ironizuar krerët e opozitës ajo e ka quajtur Monika Kryemadhin se po luan rolin e Penelopës, ndërsa Basha të Odiseut. Ndër të tjera ajo thekson se ata nuk aknë asnjë lidhje me artistët e mëdhenj. Sipas saj Ata […]

Vazhdo të lexosh

Degjeneron mbledhja e komisionit/ ““Mi kap pak shalet” (VIDEO)

Maxhoranca dhe opozita në dy muaj të punës së tyre onlinë, për shkak të Pandemisë së Covid-19 miratuan dhjetra projektligje, akte, vendime, marrëveshje madje dhe ndryshime të rëndësishme siç ishin ato në Kodin Penal. Larg vëmendjes së publikut dhe syrit të medias, komisionet parlamentare të cilat janë organet e para vendimarrëse përpara kalimit të ligjeve […]

Vazhdo të lexosh

Meta/ ‘Drejtësia në shërbim të politikës’. Duhet reflektim i thelluar

Presidenti Meta, ka publikuar në ‘Facebook’ një pjesë nga raporti, ku tregohet se drejtësia është në shërbim të politikës. Kreu i vendit shprehet se ky është një shqetësim i veçantë, që meriton vëmendje të thelluar. Më herët, Meta deklaroi se është koha për një ringritje të menjëhershme dhe për një trajektore të re të demokracisë, […]

Vazhdo të lexosh

Ndalohen lëvizjet me këmbë në Shqipëri, gjobë kush ulet jashtë

Nga Edi Rama -DUKE NISUR NGA SOT, ÇDO DITË NË VIJIM PAS ORËS 18.00 DO TË NDALOHET EDHE LËVIZJA ME KËMBË NË TË GJITHË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË! -NGA NESËR, ME URDHËR TË MINISTRES SË SHËNDETËSISË DO TË HYJNË NË FUQI GJOBA EDHE PËR KËMBËSORËT DHE PËR ATA QË ULEN NË PARQE APO MJEDISE […]

Vazhdo të lexosh

Basha nga Kukësi: Ditën e parë qeveria jonë do të heqë taksën në Rrugën e Kombit

Lulzim Basha është zotuar se do ta heqë taksën më rrugën e Kombit ditën e parë të detyrës së tij si kryeministër. Gjatë bisedës ai ka ngritur edhe shqetësimin e largimit të të rinjve nga Shqipëria. ‘Varfëria po e bën Kukësin dhe Shqipërinë të pajetueshme për të gjithë qytetarët dhe pa shpresë për të rinjtë. […]

Vazhdo të lexosh

Jo vetëm droga/ Rikthehen gomonet me klandestinë. VIDEO

8 shtetas me kombësi siriane, mes tyre edhe një fëmijë si dhe skafisti janë shpëtuar nga roja bregdetare. Alarmi SOS u dha 10 milie larg Gjirit të Durrësit, pasi gomonia kishte pësuar një avari në motorr. Pas koordinimit dhe vlerësimit të  informacionit në ndihmë të gomones që rrezikohej, doli anija e Forcës Detare, mjete të Guardia di […]

Vazhdo të lexosh

Meta në 21- vjetorin e Masakrës së Reçakut: Të bashkuar që mos ripërsëriten më, drejtësia të çohet deri në fund

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, ishte në Reçak të Kosovës për të përkujtuar 21- vjetorin e masakrës nga gjenocidi serb ku mbetë të vrarë 45 shqiptarë. Meta përkrah homologut Thaçi u shpreh se masakra e Reçakut shokoi gjithë botën duke vendosur në lëvizje dhe diplomacinë ndërkombëtare. Ai thotë se drejtësia duhet të çohet deri në […]

Vazhdo të lexosh

Brahimllari/ Rama dhe qeveria eshte përgjegjësi kryesor që neglizhuan tërmetin e 21 shtatorit.

I ftuar në RTV Ora në emisionin ‘Ditë e Re’, Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka folur mbi tërmetin e 26 nëntorit. Ai ka kërkuar nga prokuroria që të hetojë të gjithë kabinetin qeveritar duke filluar nga kryeministri Edi Rama si përgjegjësit kryesor pasi nuk kanë kryer asnjë veprim pas tërmetit të 21 […]

Vazhdo të lexosh

Meta në Kalanë e Krujës: Masa të menjëhershme për t’u riparuar.

Presidenti Ilir Meta ishte sot në Krujë, ku inspektoi kalanë muret e së cilës u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit. Përmes një postimi në facebook, Meta shkruan se Kulla e Kambanës dhe Teqeja e Dollmës, dy nga monumentet unike dhe mjaft të rëndësishme të Kalasë, kanë pësuar dëmtime shumë të rënda, ndërsa kërkoi marrjen […]

Vazhdo të lexosh

Vasili thirrje prokurorisë të hetojë Sandër Lleshaj:

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili ka reaguar pas videos së publikuar një ditë më parë, ku ministri i brendshëm Sandër Lleshaj debatoi me banorët të një pallati të dëmtuar në Lezhë. Në një deklaratë për mediat, Vasili i kërkoi prokurorisë të nisë procedimin penal për ministrin e Brendshëm. “Në rastin e këtij ministri do niste […]

Vazhdo të lexosh

Braçe urdhër ministrave: Brenda muajit të zhvendosen njerëzit nga hotelet në shtëpi me qira

Zëvendëskryeministri Erjon Braçe drejtoi sot mbledhjen e shtatë të jashtëzakonshme të qeverisë, për situatën e krijuar nga tërmeti katastrofik i 26 nëntorit. Zv.kryeministri i bëri thirrje kabinetit qeveritar se e gjithë vëmendja tashmë duhet të përqendrohet te zonat rurale dhe periferitë, për shkak të motit dhe nisjes së dëborës. Sipas tij, duhet bërë me urgjencë […]

Vazhdo të lexosh

Investigimi i ‘La Stampa’: 120 mijë skllave seksi në duart e mafias shqiptare

Mafia shqiptare kontrollon biznesin e trafikut të prostitucionit në Itali. Kështu shkruan gazeta e njohur “La Stampa”, gazetarët e së cilës kanë bërë një investigim. Në një material të publikuar sot me titullin “Duart e Mafias shqiptare në rrugë. Janë 120 mijë skllave seksi”. E përditshmja italiane informon se biznesi i përfitimit nga shfrytëzimi i […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ndalet droga/ Kapet gomonia e dytë e trafikut Shqipëri-Turqi

Policia greke ka arritur të ndalojë një gomone, e cila dyshohet se transportonte drogë. Gomonia e ndaluar drejtohej nga një shqiptar. Mjeti lundrues është ndaluar në ishullin Agkistri. Shqiptari i ndaluar nga forcat policore greke do të merret në pyetje. Autoritetet helene arritën të dallojnë gomonen në det rreth orës 15.30 minuta me orën lokale […]

Vazhdo të lexosh

Portierit egjiptian bën një pritje të jashtëzakonshme. VIDEO

Veprimi akrobatik i një portieri në Egjipt është bërë viral në internet. Mahmoud Gad i cili luan për Enppi Club, gjatë ndeshjes  së skuadrës së tij kundër Pyramids në Ligën Premier Egjiptiane , bën një pritje, që duket pothuajse e pamundur. Gjithçka nisi nga një top i gjatë diagonal i pasuar nga një futbollist i Pyramides që kërkonte të […]

Vazhdo të lexosh

Noka/ “Rudina ka zgjedhur rrugën e saj e cila nuk ka lidhje me rrugën që ndjek PD’

Ish-deputeti i PD, Flamur Noka ka folur për raportet me Rudina Hajdarin, teksa kjo e fundit iu bashkua sot homazheve të selisë blu, për Azem Hajdarin. Në studion e News 24, Noka theksoi edhe njëherë se Rudina ka zgjedhur rrugën e saj, dhe se beson që Azemi nuk do kishte ndjekur atë rrugë. “Rudina ka […]

Vazhdo të lexosh

Top Channel sulmon Niko Peleshi. Akuza shkoi deri aty sa titulli i kronikës ishte “Helm për shqiptarët, por…

Ka 1 vit që ka filluar historia nga TCH për këtë pesticid. TCH kur interviston eksperte qe mbrojne produktin, nuk i transmetohen. Ose ka sulm ndaj ish-ministrit, ose ndaj kompanisë që sjell plehun në Shqipëri. Vetë televizioni do të sqarojë këtë cështje. Një vit më parë, Top Channel ka intervistuar Profesor Doktor Shpend Shahinin, përgjegjësin […]

Vazhdo të lexosh