Sot Turqi-Shqipëri, zbulohet premio në rast fitoreje

Turqi-Shqipëri konsiderohet si sfida më e rëndësishme në Grupin H, një ndeshje e cila pritet të thotë shumë për fatin e dy kombëtareve në kualifikueset “Euro2020”. Për Shqipërinë kjo është një sfidë me një opsion, fitore, në rast së dëshirojmë të mbajnë “gjallë” shpresën për një kualifikim të mundshëm. Turqia duket një përfaqësuese e transformuar […]

Vazhdo të lexosh

Akuza nga Turqia: Na vërshëllyen himnin

“Arnavut taraftarlardan skandal hareket! İstiklal Marşı’nı ıslıkladı”, shkruan i revoltuar portali turk yeniakit.com, sipas të cilit tifozët shqiptarë vërshëllyen himin e Turqisë në momentin e intonimit të partiturës në stadium. “Ishte një situatë e pakëndëshme kur tifozët shqiptarë vërshëllyen himin tonë”, shkruan portali, ndërsa komentet e tifozëve turq janë të rënda duke arritur deri në […]

Vazhdo të lexosh

6.7 milion veta në mitingun përmbyllës të kundërshtarit të Erdogan

Në Mitingun përmbylles të Partise Republikane Turke, Partia e Ataturkut qe ka kandidat për President në zgjedhjet e neserme parlamentare dhe presidenciale Muharrem Ince, kanë marrë pjesë 6 milion e shtatëqind e tetëdhjetë banorë të cilet mbështesin fuqishëm kundërshtarin e Presidentit Erdogan. Ky është mitingu me i madh i zhvilluar ndonjeherë në Turqi. Turqi do […]

Vazhdo të lexosh

Princi Leka II dhe Elia Zaharia bëhen pjesë e revistës belge “Beau Monde”. FOTO

Revista e famshme belge Beau Monde e specializuar për lexueset femra i ka kushtuar një shkrim të posacëm plot foto ilustruese ciftit princor shqiptar: Princi Leka II dhe Princesha Zaharia e sidomos pushimeve të tyre verore 2017. Kur revista të tilla të specializuara trajtojnë temën shqiptare, fisnikërinë, familjen mbretërore shqitptare etj. ato njëkohësisht shërbejnë edhe […]

Vazhdo të lexosh

Sekretari amerikan i Shtetit mbërrin në Turqi. Strategji ushtarake për të mposhtur ISIS-in

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka mbërritur për herë të  parë në Ankara për të biseduar mbi luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Departamenti amerikan i Shtetit tha se bisedimet e Tillerson me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë do të fokusohen kryesisht tek strategjitë ushtarake për mposhtjen […]

Vazhdo të lexosh

Sekuestrohen pilulat me vlerë 10 milion euro që do përdoreshin nga ISIS. Arrestohen dy shqiptarë

Autoritetet greke njoftuan se kanë zbuluar në rrethinat e Athinës një laborator ku prodhoheshin barnat me emrin Captagon, që njihen gjerësisht si “droga e xhihadistëve”. Përdorimi i saj i stimulon luftëtaret e ISIS-it para operacioneve luftarake. Autoritetet greke sekuestruan 650.000 pilula Captagon, vlera e të cilave përllogaritet në rreth 10 milion euro. Në kuadër të […]

Vazhdo të lexosh