Rezart Taçi shpëton nga akuzat, nuk vërtetohet bashkëpunimi me mafien

Gazeta italiane “La Repubblica” raporton se Prokuroria italiane ka rrëzuar akuzat e ngritura ndaj ekonomistit Fabio Petruzzela për bashkëpunim me mafien. Në artikull thuhet se gjykatësi italian, Alfredo Montaldo, i ngarkuar me hetimin e çështjes, është shprehur se ekonomisti Petruzzella do të hetohet vetëm për akuzën e pastrimit të parave, pasi ka qenë pikërisht ai […]

Vazhdo të lexosh

Investigimi i ‘La Stampa’: 120 mijë skllave seksi në duart e mafias shqiptare

Mafia shqiptare kontrollon biznesin e trafikut të prostitucionit në Itali. Kështu shkruan gazeta e njohur “La Stampa”, gazetarët e së cilës kanë bërë një investigim. Në një material të publikuar sot me titullin “Duart e Mafias shqiptare në rrugë. Janë 120 mijë skllave seksi”. E përditshmja italiane informon se biznesi i përfitimit nga shfrytëzimi i […]

Vazhdo të lexosh

Gazetarët e mafias

Nga Vehap Kola Gazetarët e mafias e shohin përballjen ndërmjet të Mirës dhe të Keqes si një ndeshje futbolli. Nuk ka asgjë nga gazetari si rojtar i të vërtetës apo si raportues i drejtë tek gazetari i mafias. Ai nuk është i interesuar që e Mira të triumfojë dhe as ndjen se ka përgjegjësinë morale […]

Vazhdo të lexosh

E humbën qetësinë e shtirur

Nga Bujar Nishani Një angazhim publik i Ministrit të ri të Brendshëm të Italisë fqinje, për t’i shpallur luftë pa kompromis Mafias, krimit të organizuar, skafistëve, trafikantëve të drogës dhe vajzave të pambrojtura, vrasësve dhe hajdutëve në Itali, përçoi një mesazh shprese edhe në Shqipëri. Si vend fqinj me Italinë, Mafia, krimi organizuar, trafikantët, vrasësit, […]

Vazhdo të lexosh

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Vazhdo të lexosh

Maqedonia jep alarmin: 1300 kontenierët me lëndë kimike janë groposur në Shqipëri, mafia pas…

Media italiane “Pianeta Italia” e cila ka investiguar zhdukjen e 1300 kontenierëve me mbetje të rrezikshme që dyshohet se janë groposur në Shqipëri, ka intervistuar edhe një zyrtare në Ministrinë e Mjedisit të Maqedonisë, Eva Netkovska. Sipas saj, 1300 kontenierët me lëndë të rrezikshme janë groposur në Shqipëri. “Hetimi i zhvilluar nga policia italiane ka […]

Vazhdo të lexosh