Partia Demokratike Dega Lezhë padit në Prokurori anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dhe atë zonal.

Partia Demokratike Dega Lezhë ka paraqitur në Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, kallëzimin për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” neni 248 i Kodit penal, kryer në bashkëpunim, në ngarkim të anëtarëve të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor Nr.12 dhe 13, të anëtarëve të Komisioneve të Qendrave të Votimit dhe Grupeve […]

Vazhdo të lexosh

Voltana Ademi: E dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian.

Voltana Ademi e Shkodrës mund të dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian. Është ky ‘kushti’ i Ademit të cilin vetë ajo ia ka bërë të ditur përmes një letre të dërguar me punë të SHBA në Tiranë si dhe ambasadorëve të vendeve të BE. ‘Ne si qytet jemi përballur me totalitarizmin dhe […]

Vazhdo të lexosh

Balla: Ja kur ngrihet komisioni hetimor për shkarkimin e Presidentit

Nga studio e News24 në Elbasan, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla foli për situatën politike, iniciativën e maxhorancën për shkarkimin e Presidentit dhe zgjedhjet e së dielës.Balla tha se shqiptarët e kanë fituar betejën me 4 politikanë të korruptuar, duke iu referuar Presidentit Ilir Meta, ish-kryeministrit Sali Berisha, kreut të PD-së Lulzim […]

Vazhdo të lexosh

Sot seancë parlamentare/ Pritet të ketë diskutime të nxehta në lidhje me çështjen ‘Tahiri’.

Kuvendi do të mblidhet sërish në seancën parlamentare sot, ku pritet të ketë diskutime në lidhje me çështjen ‘Tahiri’. Mazhoranca ka vendosur që ta shtyjë sa të mundë këtë çështje, duke nxjerrë procedura të ndryshme, e duke kërkuar kohë për të marrë një vendim. Objekt i komisionit të kërkuar nga PD, do të jenë edhe ndërhyrjet […]

Vazhdo të lexosh

Bushati: Plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Bushati, i pranishëm sot në seancën dëgjimore të thirrur nga Komisioni për Politikën e Jashtme, tha se ende nuk ka një marrëveshje me Greqinë dhe sqaroi se plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti i Republikës, por ai jep vetëm autorizimin për nisjen e punës për negociatat. “Presidenti i Republikës, […]

Vazhdo të lexosh

Tom Doshi tallet me Pandeli Majkon/ Video

Gjatë diskutimeve për shtesën e kontratës për ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan, socialistët kundërshtuan Ministrinë e Transporteve. Debate pati edhe mes deputetëve Tom Doshi dhe Pandeli Majko. Ky i fundit në mbledhjen e kaluar të këtij komisioni i tha Tom Doshit që t’i fliste “zoti Majko”. Ndërsa sot deputeti Doshi i ka kthyer reston. REPLIKAT NE KOMISION: […]

Vazhdo të lexosh

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Vazhdo të lexosh

Juristët e Kuvendit: Avokatja e Shtetit Alma Hicka të sillet me forcë nga policia në komision.

Juristët e Kuvendit të Shqipërisë kanë refuzuar kërkesën e Avokates së Shtetit Alma Hicka dhe i kanë dhënë të drejtë deputetit demokrat Edmond Spaho për shoqërimin me forcë me polici të avokates në komisionin hetimor për CEZ që heton aferën 600 milionë Euro të qeverisë Rama. Alma Hiçka depozitoi një kërkesë ku deklaronte se anetarët […]

Vazhdo të lexosh