I penduari: “Kokë-lopa” fikte radarin për një orë, merrte 15 mijë euro

ABC zbardh dosjen hetimore për operacionin ndërkombëtar “Shpirti” që u finalizua pak ditë më parë me 38 urdhër arreste, mes të cilëve edhe prokurorë, drejtues policie dhe dy shoqëruesit e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, të përfshirë në trafikun e sasive të mëdha të drogës. I penduari i drejtësisë ka deklaruar se Ilirjan Ducellari që thirrej me […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet live në tv gazetari Basir Çollaku: Mos fol për drogën se e ke në rrëzë veshit. VIDEO

Gazetari Basir Çollaku ka denoncuar ditën e djeshme në polici për kanosjen që është bërë ndaj tij. Kërcënimi ka të bëjë me një telefonatë të dielën në emisionin e mëngjesit në ReportTV,  një nga televizionet e kapura nga Edi Rama. Ka qenë një telefonues i cili ka kërcënuar live gazetarin duke thënë që të mos […]

Vazhdo të lexosh

A e shëron droga kancerin?

Kryesisht ekzistonte bindja se kanabis mund të kuronte kancerin. Dëshmi të mahnitshme rreth kanabisit dhe produkteve të saj që rrjedhin nga tkurrja e tumoreve ose kurimin në fazën e hershme të tyre, gjenden lehtësisht në internet. Por, këto histori priren të bazohen në keqkuptime, në mendime të dëshiruara ose në gënjeshtër të plotë. Përkundër asaj […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Klodiana Lala po investigonte kokainën dhe lidhjet e familjeve qeveritare mafioze

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala. Ai thotë se “fallangat e krimit te narkoqeverise se Norieges ndermoren nje sulm te armatosur terrorist ndaj shtepise dhe prinderve te gazetares Klodiana Lala!”. “Ky akt i porositur dhe oranizuar nga familjet e medha mafioze te narkoqeverise se Norieges, perben nje pershkallezim te ri […]

Vazhdo të lexosh

Shpërthen gazeta Franceze ‘Liberation’: Edi Rama dhe farsa e luftës kundër drogës në Shqipëri

Një nga gazetat më të mëdha në Francë ‘Liberatio’ ka botuar një artikull ku bën një bilanc të shkurtër të mundësisë së mos hapjes së negociatave dhe luftës kundër krimit të organziuar si një sfide e humbur e qeverisë së majtë. Nga Giovanni Vale Jérôme André Dyshimet e rënda të bashkëpunimit midis qeverisë socialiste dhe […]

Vazhdo të lexosh

Pse Tahiri sulmoi Fatmir Xhafën?

Në daljen e fundit të Saimir Tahirit si deputet i Kuvendit ra në sy se sulmet i kishte të baraslarguara njëlloj si për opozitën ashtu dhe për pasardhësin e tij në Ministrinë e Brendshme, Fatmir Xhafaj. Tahiri kishte dy rezerva kryesore ndaj pasardhësit e tij. E para, se përse Xhafaj kritikoi policët e inkriminuar. Sipas […]

Vazhdo të lexosh

Informacione të reja për ngarkesën prej 613 kg kokainë, që erdhi në Durrës duke patur si garantor, klanin Rama!

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot një denoncim të ri lidhur me ngarkesën prej 613 kg kokainë në Portin e Durrësit, që e lidh kryeministrin Edi Rama me këtë ngarkesë. Berisha ka postuar në Fb, mesazhin e një zyrtari anonim, i cili flet për shkarkimin e mistershëm të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të Portit, Artjan Qiricit dhe zëvendësimin […]

Vazhdo të lexosh

Droga/ Rusia pranë përjashtimit nga Kupa e Botës

Referuar një denoncuesi, autoritetet ruse kishin planifikuar për të manipuluar provëzat, me qëllim që asnjë futbollist rus të mos rezultojë pozitiv ndaj analizave anti-doping, gjatë kampionatit të Kupës së Botës, që do të zhvillohet verën e këtij viti në Rusi. Rusia planifikonte të modifikonte porvat e urinës, për të lejuar futbollsitët që të përdornin çdo […]

Vazhdo të lexosh

Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë: Shqipëria është vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë

Me një shkrim të publikuar në faqen zyrtare të këtij Këshilli, ‘ECFR.eu’ shkruhet dhe thuhet që ‘Shqipëria është vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i  parave lulëzojnë’. ‘Shqipëria ka përçarje të madhe politike, ku politikat dhe marrëdhëniet klanore ndërthuren në një rrjet hakmarrjeje dhe korrupsioni. Trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë në […]

Vazhdo të lexosh