SPRINT NEWS ALBANIA

Analize

Shpërthen gazeta Franceze ‘Liberation’: Edi Rama dhe farsa e luftës kundër drogës në Shqipëri

Një nga gazetat më të mëdha në Francë ‘Liberatio’ ka botuar një artikull ku bën një bilanc të shkurtër të mundësisë së mos hapjes së negociatave dhe luftës kundër krimit të organziuar si një sfide e humbur e qeverisë së majtë.

Nga Giovanni Vale Jérôme André

Dyshimet e rënda të bashkëpunimit midis qeverisë socialiste dhe trafikantëve të drogës pritet të peshojnë shumë në negociatat e pranimit të vendit në BE, të cilat do të diskutohen në Këshillin Evropian të enjten dhe të premten.

• Në Shqipëri, “paratë e drogës janë bërë paratë e politikës”

Furgoni shkon në një rrugë të vogël të vendit. Policë të armatosur rëndë për të siguruar zonën para rrethit të bimëve kanabis të prerë dhe duke e djegur. Për vite të tëra, këto imazhe përbëjnë klipin promovues të veprimit të Qeverisë së Shqipërisë kundër trafikantëve. Duke ilustruar “luftën e pamëshirshme kundër krimit dhe drogës” premtuar nga Kryeministri Socialist Edi Rama, i zgjedhur në vitin 2013, ata rregullisht shikohen ne televizorete shqiptare. Por parcela që është shkatërruar përpara kamerave është më shumë invazive.

Makinë e dyshimtë

Në qoftë se “kryeqyteti i njohur i kanabisit”, Lazarat, me një prodhim vjetor prej gati 1000 ton, ra në 2014, fara e saj është përhapur. Në vitet në vijim, kultura u përhap në të gjitha malet, duke e bërë Shqipërinë prodhuesi më i madh në Bashkimin Evropian. Policia italiane, e cila fluturon mbi vend për gjashtë vjet në kërkim të plantacioneve të hashashit, vëren me tronditje, se ka rritje dhe dyfishim të zonës. Në vitin 2017, aeroplanët e saj shqyrtojnë një të katërtën e territorit shqiptar. Shumë e përsosur për të qenë i sinqertë, shfaqja e organizuar nga autoritetet është ndërprerë disa herë: korrupsioni, lidhjet me krimin e organizuar … skandalet goditën gjirin e qeverisë. Në një kohë kur Shqipëria dyfishon përpjekjet e saj për të hapur negociatat për pranimin e saj në BE – e cila do të diskutohet në Këshillin Evropian të enjten – shumë janë duke u pyetur: lufta kundër trafikantëve e udhëhequr për pesë vjet nga Edi Rama është vetëm një shaka?

Për oficerin e policisë shqiptare, Dritan Zagani, nuk ka dyshim për përgjigjen. I larguar në Zvicër, i cili i dha atij azil politik në vitin 2015, ai ishte i pari që denoncoi lidhjet mes autoriteteve të vendit të tij dhe grupeve kriminale. “Para vitit 2013, pati një luftë të vazhdueshme ndërmjet trafikantëve dhe policisë. Ndonjëherë kemi fituar, nganjëherë ishin ato. Dhe pastaj gjithçka ka ndryshuar, kriminelët kanë ardhur në pushtet, “thotë Zagani, i cili, nga viti 2009 deri në vitin 2014, ka punuar në luftën kundër trfaikut me Italinë.

Gjatë hetimeve të tij, ai vuri re praninë e një makine të dyshimtë: ngjyrë të zezë, ajo përdorej rregullisht nga trafikantët. “Kam marr numrin e pllakave dhe e kam kontrolluar atë në sistem. Pronari i automjetit: Saimir Tahiri, Ministri i Brendshëm “, thotë polici. Zagani pastaj i dërgon eprorët e tij një raport që mbetet i paplotësuar … dhe e gjen veten nën ndikimin e një hetimi të brendshëm, i akuzuar për ofrimin e informatave për kolegët italianë. Ai kalon më shumë se gjashtë muaj burg para se të vendosen nën arrest shtëpiak. Pas tetë muajsh iken “për të jetuar si një i dëbuar”, ai vendos të kërkojë azil në Zvicër.

Kolumbia e europes

Më tej në jug, autoritetet greke po mbyten gjithashtu nën tonët me kanabis nga Shqipëria fqinje. Dhe ata nuk janë shumë të kënaqur me bashkëpunimin e tyre me homologët e tyre shqiptarë. Një shembull? Në vjeshtë 2016, Athina dërgon në Tiranë një raport prej më shumë se 1,000 faqesh mbi një Klement Balili të caktuar. Pronari i një hoteli luksoz në bregdet, ky biznesmen ishte deri vonë në postin e drejtorit të transportit të rajonit kufitar të Sarandës.

Grekët e akuzojnë atë seështë në krye të një karteli të gjerë të drogës, ndërsa shtypi e quan atë “Pablo Escobar e Ballkanit”. Pavarësisht nga një urdhër arresti ndërkombëtar lëshuar nga Interpol, Shqipëria nuk është e shpejtë për të reaguar. Ka nisur një kërkim i mirë mediatizuar, por gati dy vjet më vonë, ai është ende në arrati … Në Athinë, njerëzit ankohen për marrëdhëniet politike që Balili do të gëzonte në Shqipëri. “Paratë e drogës janë bërë para politike”, thotë Fabian Zhilla, një specialist shqiptar i krimit të organizuar. Partitë politike kanë mbështetësit e tyre vendas, të cilët financojnë fushatat zgjedhore me paratë e drogës “.

Në prag të zgjedhjeve legjislative të vitit 2017, opozita u përpoq të reagojë për të denoncuar këtë përshkueshmëri midis pushtetit politik dhe mafies lokale. E djathta, e diskredituar vetë nga raste të korrupsionit, vendos të bojkotojë parlamentin dhe denoncon që Shqipëria po shndërrohet në “Kolumbinë e Evropës”. Në kryeqytet ajo proteston nën dritaret e Kryeministrit. Ajo akuzoi socialistët se kishin vënë institucionet policore në shërbim të krimit të organizuar.

Pas ndërmjetësimeve ndërkombëtare, një qeveri teknike formohet për zgjedhjet dhe Saimir Tahiri, ministri i brendshëm i goditur nga akuzat e Dritan Zaganit, largohet nga posti i tij. Por suksesi nuk zgjat për opozitën. Në fund të zgjedhjeve, më 25 qershor 2017, Edi Rama triumfon. Partia Socialiste fiton shumicën e votave dhe ka luksin e qeverisjes së vendit vetëm. Me duart e lira për ta transformuar Shqipërinë në një integrim në BE, por një tjeter çështje ka shpërthyer në Itali. Policia siciliane po çmonton një rrjet kriminal të dyshuar për importimin e armëve dhe tonëve të kanabisit shqiptar. Shefi është një kushëri i ish-ministrit “më të popullarizuar” të Ramës … i famshëm Saimir Tahiri. Deri më tani, akuzat e oficerit të policisë Dritan Zagani marrin një rëndësi të re. Versioni zyrtar i qeverisë po lëkundet. Sidomos pasi që emri i Ministrit të Brendshëm që ka qëdnrura më gjatë në këtë post që nga viti 1991 përmendet në përgjimet e policisë italiane. Saimir Tahiri, megjithatë, do të gëzojë imunitetin e tij si deputet për gati gjashtë muaj. Pasardhësi i tij thotë se historia me kanabisin shqiptar është mbyllur. “Nëse shohim të dhënat e vitit 2017, Shqipëria nuk duhet të konsiderohet më një vend që prodhon kanabis. Dhe nuk jemi ne që themi kështu, por Guardia Financiare Italiane, “policia doganore dhe financiare e vendit.

Një figurë e Partisë Socialiste shqiptare për gati tre dekada, ministri aktual i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, mbron bilancin e tij. Por tani, ai gjendet në deklarimet e kundërshtarëve të tij politikë, të cilët e akuzojnë atë për mbrojtjen e vëllait të tij, të dënuar në Itali në vitin 2008 për trafikim të kokainës. Akuzat e refuzuara me mospërfillje nga ministri: “Ju përsëritni argumentet e opozitës,” i përgjigjet gazetës ‘Liberation’ .

Fatmir Xhafaj megjithatë është në kundërshtim me bashkëpunëtorët e tij italianë. Sepse, nëse nga njëra anë, është e vërtetë se gjatë fluturimeve të Gardia Financës u vunë re në vitin 2017 88 të dyshuara si plantacione, kundër 2086 plantacione më vitin 2016, është po aq e vërtetë se droga bari shqiptare vazhdon të përmbytë brigjet e Puglias. “Ne konfiskuam 860 kg marijuanë dhe hashash në vitin 2015, 13.9 ton në vitin 2016, 34,9 ton në vitin 2017 në gati 10 ton në katër muajt e parë të 2018”, thotë Nicola Altiero, gjeneral brigade në jug të Italisë, në Bari.

Ai është shumë shqetësuar dhe nuk ndan optimizmin e ministrit shqiptar për ndalimin e prodhimit , “në anën tjetër të Adriatikut”. Ata janë justifikuara duke thënë se malli i konfiskuar është nga korrjeve në vitet e fundit. Por ne kemi studiuar përqindjen e përbërësit aktiv të pranishëm për të përcaktuar moshën e produktit dhe na duket se prodhimi nuk është më shumë se gjashtë muaj … ”

E zhdukur nga malet dhe duart e fshatarëve, ari i gjelbër nga tani do të riinvestohet në aktivitete të tjera. Nëse faqja e kanabisit përpiqet të kthehet në Shqipëri, kapituj të tjerë tashmë janë të hapura. Në Holandë, në Mbretërinë e Bashkuar ose në Francë, të gjithë politikanët janë të shqetësuar për zgjerimin dhe format e reja të veprimeve të trafikantëve shqiptarë. Sipas një raporti të fundit nga Europol, Shqipëria është tashmë pjesë në rrugën e drogave të forta dhe është bërë një qendër për trafikimin e heroinës dhe kokainës në pjesën tjetër të Evropës. Një deklaratë e konfirmuar nga lajmi, i cili stigmatizon konfiskimet rekorde të kokainës dhe vrasjet kurioze të shqiptarëve në Amerikën e Jugut.

Larg nga të qenit vetëm një çështje e policisë, trafiku i drogës peshon mbi shoqërinë në tërësi. Rritja ekonomike e PBB-së tregon më shumë se 3%, por është larg përfitimit të shumicës së shqiptarëve. Shumë denoncojnë hyrjen e parave nga droga në ekonominë reale.

Në Tiranë, kantieret e ndërtimit janë duke u rritur dhe hotelet luksoze po shfaqen në këtë vend, i cili megjithatë mbetet një nga më të varfërit në Evropë. “Ne kemi për të strehuar më shumë se 20,000 banorë të rinj në qytet në një vit”, u përgjigj kryetari i bashkisë së Tiranës. Por edhe FMN-ja nuk është i bindur nga këto partneritete publike-private, duhet shumë transparencë, dhe dyshime mbeten në lidhje me origjinën e financimit të bumit të strehimit të kryeqytetit. Rastet e korrupsionit, dhe lidhjet me skandalet e krimit të organizuar dhe dështimet e tjera të “luftës pamëshirshme kundër drogës” Edi Rama nuk e ka penguar Komisionin të ftojë shtetet anëtare për të hapur negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por a do të jetë e mjaftueshme procesi i integrimit, ky “shërim” i shpresuar nga Kryeministri, për të vrarë korrupsionin dhe krimin e organizuar? Tani për tani, faktet duken larg përmbushjes së pritjeve të Brukselit …

Përgatiti: SYRI.net

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?