Profecia e senatorit McCain për Blinken si “rrezik për Amerikën”!

Enver Bytyçi Para shtatë vitesh senatori i shquar amerikan, John McCain, kundështoi kandidaturën e Antony Blinken për Zëvendës Sekretar Shteti, për shkak se Blinken kishte kërkuar largimin e nxituar e të rrëmujshëm të forcave ushtarake amerikane e të NATO-s nga Afganistani. Asokohe presidenti Obama kishte shpall objeksionin e tij për tërheqjen nga Afganistani, gjë që […]

Vazhdo të lexosh

Ekuacioni pushtet + pasuri = fuqi në qeverisje çon gjithnjë e kudo në kaos!

Enver Bytyçi Duke lexuar librin e autorit të mirënjohur Eckhart Tolle “Eine neue Erde”, (Një botë tjetër), vura re se raporti i njeriut me pronën dhe me pushtetin është një raport i çuditshëm. Në këtë lidhje dalin në skenë si protagonistë politikanët. Politikanët e etur për pushtet dhe pasuri u ndërrojnë vendet konceptit për të […]

Vazhdo të lexosh

Vjosa Osmani apo Albin Kurti kryeministër?! Dy kandidatët më të mirë pas pavarësisë!

Enver Bytyçi Enver Bytyçi Që në momentin kur u mbyll afati i krijimit dhe regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore diskutimi më i madh në opinion lidhet me atë se kush do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës! Nëse nuk do të funksionojë konspiracioni alla shik-as i Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, i mbështetur nga Aleksandër […]

Vazhdo të lexosh

Pse të protestohet kundër Vuçiq dhe Dodik, kur përgjegjës për ndarjen e Kosovës janë Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Baton Haxhi Stanishiqi?!

Enver Bytyçi Pasnesër mblidhen në Tiranë të gjithë protagonistët e ndarjes së Kosovës. Zyrtarisht mikpritës do të jetë presidenti i Republikës, sepse ai ka bërë ftesat për mbledhjen në kuadët të iniciativës Brçko. Por jozyrtarisht do të ketë takime informale në grup ose veç e veç midis protagonistëve të iniciativës së krijimit të Serbisë së […]

Vazhdo të lexosh

Lidhjet me rusët e serbët kalojnë nga zyra e Edi Ramës dhe Baton Haxhiut!

Enver Bytyçi Kryeministri i Shqipërisë, zoti Rama, anatemoi dje opoziten shqiptare në prezencë të homologut të tij maqedonas për gjoja lidhjen që ekzistoka midis protestave në Shqipëri dhe interesit rus për përshkallëzimin e këtyre protestave. Ai u shpreh se “Nuk është sekret fakti që Rusia nuk është e interesuar për integrimet europiane të Ballkanit Perendimor”. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Kush nuk i thotë Hashim Thaçit tradhëtar, “ai është gomar”!

Përpjekjet për korrigjimin (në të vërtetë ndryshim-shkëmbimin) e territoreve të Kosovës nga Hashim Thaçit dëshmojnë për tradhëti të lartë të tij dhe komplot me Serbinë e Rusinë kundër shtetësisë dhe sovranitetit të atdheut! Bota e ligë ka shpikur perversitetin e tipit Edi Rama për t’iu kundërvënë ligjeve shtetërore që e dënojnë tradhëtinë. E nisa me […]

Vazhdo të lexosh

Edi Rama si e vetmja shëmti kriminale e këtij vendi, është i paparashikueshëm!

Enver Bytyçi Një ditë para protesës së 16 shkurtit 2019 Edi Rama urdhëroi që në superstradën Tiranë-Durrës të ngrihen barrikadat e luftës kundër qytetarëve protestues! Policia, repartet speciale të ndërhyrjes së shpejtë, janë urdhëruar prej kryeministrit që të bastisin çdo shtëpi, makinë e gjithçka që gjendet në duart e protestuesve. Propaganda qeveritare protestuesit i ka […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Instikti i intrigës Rama

“Pasi na goditën, tani thonë hajde të bisedojmë për dajakun”, ishte pohimi epic i një student në një studio televizive pak më parë! Kjo thënie e mençur më ngacmoi kujtesën historike të një sjellje të njëjtë të serbëve ndaj viktimave të veta. Pasi i dhunojnë, i vrasin, i përdhunojnë dhe pasi shkatërrojnë çdo gjë, serbët […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Pse presidenti “serb” i Kosovës bashkëpunon me Beogradin për rrëzimin e qeverisë Haradinaj?!

Hashim Thaçi paralajmëroi nga Parisi në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve se është në vëshgim të institucioneve dhe shtoi se “qeveris ai që ka shumicën, duke shtuar se kur qeveria nuk i ka votat, duhet ndërruar, duke kërcënuar kësisoj kryeministrin Ramush Haradinajn. Në të dy rastet presidenti presidenti serb I Kosovës shprehet në kundërshtim me […]

Vazhdo të lexosh