Deutsche Welle: Shqipëria, Kolumbia e Europës

Viti 2018 për Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën mund të quhet çdo gjë tjetër, por jo vit suksesi. Vërtet që Shqipëria dhe Maqedonia arritën si vende kandidate që Brukseli në qershor të vitit të ardhshëm të hapë negociatat e anëtarësimit. Por se si do të jenë forcat politike në Parlamentin Europian pas […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria voton sërish kundër SHBA/ Këtë radhë zgjedh Kubën

Deputeti i PD-së  dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu, ka bërë të ditur se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën. Në shënimin e tij në Fb, Shehu ngre pikëpyetjen: Përse? “Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar “pro” Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen […]

Vazhdo të lexosh

Guxim Alimani/ Pushtohet Shqipëria nga Narko-Oligarkia!

Te dy “kundershtaret”qe drejtojne shtetin dhe pushtetin oligarket Meta-Rama pas nje takimi”depatues”3 minuta vendosen pushtimin total te Shqiperise nga narkodiktatura e oligarkise. Ata liruan te vetmen hallke e frike te narkotrafikut Visho Ajazi-Ish kreu i Sherbimit Sekret Shqiptar.Tani shume shpejt pritet lirimi i Shullazit dhe perpara tij pastrimi i Sajmir Tahirit. Tani eshte radha e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Pse Shqipëria u përjashtua nga Samiti i Varnës?!

Kryeministrat e katër vendeve ballkanike, Greqisë, Rumanisë, Bullgarisë dhe Serbisë, janë mbledhur sot në Varna të Bullgarisë, në një takim, të cilin Tcipras nuk e konsideron si politik, por që “Huffington Post” e konsideron si praktik dhe të rëndësishëm për gjeopolitikën e rajonit. Nga takimi ka dalë një kërkesë e përbashkët për Presidentin e Komisionit […]

Vazhdo të lexosh

Raporti/ Shqipëria ndër 15 vendet me rrezik të lartë në Europë e Azi për pastrimin e parave

Viti 2017 është përkufizuar nga një seri takimesh intensive të niveleve të larta për të ulur riskun e pastrimit të parave, por duket se ky vit ka rezultuar me shifra më pesimiste se ato të dy viteve të fundit. Instituti i Bazelit për Qeverisje ka publikuar si çdo vit Basel AML Index (Indeksin Kundër-Pastrimit të Parave)ku […]

Vazhdo të lexosh

LSI: Shqipëria digjet, Kryeministri krihet!

Temperaturat shumë të larta si dhe zjarrvëniet e qëllimta e kanë kthyer vendin në tym dhe flakë. Situata është jashtë kontrollit ndaj duhet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Pse nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ku është shtabi qeveritar i emergjencës pyet Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të LSI. Dhe ndër të tjera Petrit Vasili […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria shkatërron Izraelin 3-0/ VIDEO

Shqipëria hakmerret ndaj Izraelit. Me të njëjtin rezultat si në “Elbasan Arena” (3-0) Shqipëria i dha Izraelit një leksion se ajo që ndodhi në ndeshjen e parë ishte një aksident. Golat për Shqipërinë në këtë takim i shënuan Sadiku (22, 44) dhe Ledian Memushaj (71). Pas kësaj fitoreje Shqipëria ngjitet në vendin e tretë me […]

Vazhdo të lexosh