Taulant Balla dënohet nga Gjykata, humb gjyqin ndaj gazetarit Basir Çollaku

Nga Basir Çollaku Taulant Balla, numri dy i Partisë Socialiste, dënohet nga Gjykata e Shkallës së parë Tiranë. Sekretari i Përgjithshëm i partisë në pushtet, ka humbur përballjen ligjore me Shijak TV, pasi ishte paditur nga Drejtori i Informacionit Basir Çollaku. Deputeti socialist është dënuar me 2 milionë lek, të paguaj dëm moral dhe njëherësh […]

Vazhdo të lexosh

Dosja e zezë e Vaut të Dejës/ Prokuroria nuk vepron në kushtet e flagrancës, kandidati socialist deklarim të rremë. Skema, çfarë ka ndodhur?

Nga Basir Çollaku Koka në Stamboll e trupi në Janinë, një profeci pashallarësh kane realizuar socialistët në votimet e 30 qershorit në Bashkinë Vau Dejës. Mbushja e kutive vijonte nëpër qendra votimi ndërsa ende fletët ishin në udhëtim për të mbërritur. Kaq është e mjaftueshme të shkërmoqet procesi dhe në qeli të jenë shumë njerëz […]

Vazhdo të lexosh

“Piratët e Thesarit”/ Nga nesër në Shijak TV, nis publikimi i dosjes nga Basir Çollaku

Përpjekjet për të kaluar miliona pa dokument fizik. Ndërhyrjet në sistem me “porosi” nga lart. Kompani ministrash dhe të afërm tëë Kryeministrit në interes rreth veprimeve në Thesar. Zhurma e fikur butë në Ministrinë e Financave. Kontrolli i bërë nga kompania në konflikt interesi, fituese tenderash. Denoncimi i financierit, dokumente, komunikime zyrtare. Materiale që flasin […]

Vazhdo të lexosh

Basir Çollaku SMS për Ramën/ Po të isha në Amerikë do e vrisja!

Po  të isha në Amerikë do e vrisja/sms për Ramën Z.Rama, zelltarët po kapërcejnë racionin e dhënë. Eja të gjejmë bashkë “fotografin” tim. Në punën time të gjatë në medie, tashmë mbi 20-vjeçare, AND të së vërtetës, kam një thënie të një gazetari argjentinas. “….Dua të lajmëroj maskarenjtë e kësaj bote, se nuk përfaqësoj interesat […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet live në tv gazetari Basir Çollaku: Mos fol për drogën se e ke në rrëzë veshit. VIDEO

Gazetari Basir Çollaku ka denoncuar ditën e djeshme në polici për kanosjen që është bërë ndaj tij. Kërcënimi ka të bëjë me një telefonatë të dielën në emisionin e mëngjesit në ReportTV,  një nga televizionet e kapura nga Edi Rama. Ka qenë një telefonues i cili ka kërcënuar live gazetarin duke thënë që të mos […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Letër Emiljano Shullazit…

Ç’të të thote vllai jot…eshte xhevapi i Rames kur shet… I arrestuar ne pritje te denimit Shullazi. Mik dhe armik i pakujt dhe shumekujt, vartes dhe epror ne terrene te veshtira, telasheheqes dhe telasheprodhues per shume politikane rioshe dhe gerrnjare, biznesmene, zyrtare te sistemit, i shume akuzuar dhe akuzues, kontribues dhe kompromentues i drejtesise, deshmitar, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Drogë dhe biznes, Bego dosja e rradhës mes politikës dhe krimit. Dokumenti

Droge dhe biznes, Bego dosja e rradhes mes politikes dhe krimit. Firmat ne Elbasan, Tirane, Lezhe Shullazi, Çyrbja, Bego, Tahiri, Veliaj, Balla, L. Berisha, Sejdini, Dako, Rroshi, Rama, Gjiknuri, Ahmetaj, Beqja, Aldo Bare, Dritan Dajti, Balili e Habilaj, Agron Xhafaj, droge pushtet para. Kjo eshte kontrata e kesaj qeverie. Dhe vjen arrestimi i ri. Edmond, […]

Vazhdo të lexosh

A janë ministrat e Ramës, Shullazi, Dajti, Balili, Geron Xhafa, Keçi, Lul Berisha, Dako, Sejdini, Tahiri…

Emiljano Shullazi u arrestua kur ne Tirane mungonin Sajmir Tahiri minister i brendeshem.ne ate kohe dhe shefi i tij Edi Rama. Ata me telefona te fikur nga Amerika ku po fluturonin per tu kthyer, u justifikuan para Shullazit se skishin çfare te benin. Ishte kallzimi publikni Sali Berishes per kanosjen qe u beri Mynyr Konit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Pavarësia e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe “Dora e Ngrohtë” e Partisë Socialiste..

Jane 12 antare te Komisionit te Pavarur te Kualifikimit, ose vettuesit e prokutororeve dhe gjyqtareve, per te cilet jemi heshtur se e dine ata qe i kane zgjedhur. Madje kur vene dore nderkombetaret ne per dreq behemi me te urte se hiçi. Profesionalisht perberesit e kesaj trupe, shumica jane ne fillesa e nuk eshte se […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku/ Kur vendimi merret për vjehrrin e Edi Ramës, të vdekurit vijnë në gjykatë. Dokumenti

Gjykata e Apelit të Tiranës, i quan në mungesë të vdekurit, dhe merr vendim Kur vendimi merret për vjehrrin e Edi Ramës, të vdekurit vijnë në gjykatë Ndonëse të vdekur, ata konsiderohen të gjallë në Gjykatë, ku procesi gjyqsor, i konsideron në mungesë, pavarësisht se në dosjen ndodhen vendime dhe certifikata zyrtare të vdekjes së […]

Vazhdo të lexosh