Grup i strukturuar kriminal/ Gjykata vendos sot për fatin e Tahirit

Gjykata e Krimeve të Rënda do të vendosë sot për fatin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Më 10 shtator, Prokuroria për Krimet e Rënda ka pretencën për ish-ministrin, duke kërkuar 12 vite burg për të. Por, duke qenë se ish-ministri Tahiri ka përfituar gjykim të shkurtuar, ai përfiton ulje të dënimit me 1/3, duke […]

Continue Reading

Skandaloze/ Gjykata e Durrësit rishqyrton mandatin e kryebashkiakes së rrëzuar

Partia Socialiste, në një manovër antiligjore ka bërë kërkesë në gjykatën e Durrësit, për të rishqyrtuar mandatin e kryebashkiakes së zgjedhur Valbona Sako. Ky veprim vjen pas vendimit të gjyqtares Mimozo Margjeka dy ditë më parë, për të mos certifikuar mandatin kandadites socialiste pasi vlerësoi se zgjedhjet e 30 qershorit ishin të paligjshme, pasi në […]

Continue Reading

Kandidatja e Patozit në Durrës është më e mërzitur se ajo e PS për refuzimin nga gjykata.

Në një reagim mbrëmë në orët e vona të natës në faqen e saj në “Facebook”, Sakollari thotë se “Kur është në kohën e fundit, njeriut nuk i vihet re çfarë bën. Kështu dhe këtij sistemi, duke qenë në grahmat e fundit të tij, nuk i vihen re  marrëzitë që prodhohen ditë pas dite me […]

Continue Reading

Sherr në sallën e gjyqit, vëllezërit rrahin vrasësin e nënës. VIDEO

Një sherr i madh me grushte ka ndodhur brenda sallës së gjyqit, në një gjykatë e Ohajo. “Daily Mail” raporton se kanë qenë dy djem që kanë sulmuar vrasësin e nënës së tyre, në momentin që ai ka qenë gati të dënohej nga gjykata. Mediat kanë publikuar edhe momentin tronditës së sherrit në sallën e […]

Continue Reading

MBYLLEN EDHE 9 GJYKATA NË VEND

Nëntë gjykata në vend po planifikohen të mbyllen. Report Tv ka bërë me dije projektin e Këshillit të Lartë Gjyqësor që është ende në diskutim. Mësohet se projekti është prezantuar, por pritet të bëhen konsultime publike. Shkak për mbylljen e gjykatave janë bërë kostoja ekonomike dhe mungesa e stafit. Kështu drejt mbylljes do të jenë […]

Continue Reading

Basha i përgjigjet letrave të Ramës: Asnjë hap pas! Jep dorëheqjen

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur letrës së dytë të Edi Ramës duke theksuar edhe një herë se opozita nuk bën asnjë hap pas në qëndrimet e saj. Përmes një statusi në facebook, Basha ka renditur faktet që e çuan vendin deri në këtë situatë, duke filluar nga Reforma në Drejtësi, e […]

Continue Reading

Lihet i lirë ish kryetari i Komunës Kashar

Gjykata e Tiranës ka lënë të lirë të 5 të arrestuarit për falsifikimet e dokumenteve të disa pallateve të ndërtuar në zonën e Kasharit, çështje për të cilën policia prangosi dhe ish-kryekomunarin Besnik Fuçia. Sipas vendimit të sotëm të gjyqësorit të shkallës së parë, ish-kryekomunari Besnik Fuçia u la i lirë me detyrim paraqitjeje. Biznesmeni […]

Continue Reading

Gjykata rrëzon Aqif Rakipin/ S’ka më Kuvend për të.

Gjykata Administrative ka vendosur të mos e kthejë në kuvend ish-deputetin e PDIU Aqif Rakipi, i cili dorëzoi mandatin në vit më parë me vendim të KQZ-së, pasi prekej nga Ligji i Dekriminalizimit. Gjyqtari i çështjes konstatoi se KQZ ka respektuar procedurën në rastin e ish- deputetit Rakipi pasi i ka dhënë atij mundësinë e […]

Continue Reading

Nga Aurel Plasari/ Për Kontratën Proteatër të Forcave Opozitare

Në një moment ballafaqimi historik si ky, mes demokracisë shqiptare të rrezikuar dhe totalitarizmit të shfaqur, akti politik i radhës nga ana e forcave politike opozitare mbetet nënshkrimit i një kontrate të përbashkët Proteatër. Nga vizioni që ushqehet për një shoqëri demokratike do të kërkohej që: Kontrata Proteatër e Forcave Opozitare të hartohet jo vetëm […]

Continue Reading

Lirohet ish Ministri Brëndshëm Saimir Tahiri

Apeli i Krimeve të Rënda ka vendosur që të lejë të lirë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Vendimi rrëzon gjykatën e Shkallës së Parë. Avokati Maks Haxhia është shprehur se Gjykata e Apelit ka vendosur të shuajë masën e sigurisë për Saimir Tahirin, duke e lënë të lirë. Sipas Haxhiajt, Saimir Tahiri është i lirë […]

Continue Reading

Dënohet me 2 vite burg ish-kryeministri Gruevski

Ish-kryeministri Gruevski nuk ishte prezent në seancën e sotme përfundimtare për rastin ‘Tanku’ ku edhe iu shqiptua dënimi. Aktgjykimin e publikoi gjykatësja Dobrilla Kacarska e cila pranoi kërkesën e PSP-së për dënim me burg për ish-kryeministrin Gruevski. Mes tjerave, Kaçerska para gazetarëve por pa praninë e Gruevskit sqaroi disa dëshmi dhe veprën e Gruevskit e […]

Continue Reading

VIDEO/ PD të tjera akuza Fatmir Xhafës/ Ja faktet

Partia Demokratike me anë të deputetit Enkelejd Alibeaj dhe ish-ministrit, Gazmend Bardhi kanë bërë të tjera akuza ndaj ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në një konferencë për mediat, Alibeaj i ka bërë edhe dy pyetje të reja për Xhafajn. Pjesë nga deklarata e PD: Në Shtator 2017, Fatmir Xhafaj e konsideroj akuzën se i vëllai […]

Continue Reading

Lezhë/ Kryebashkiaku, Fran Frrokaj lihet i lirë. Ja vendimi

Gjykata e Lezhës ka rivlerësuar masën e sigurisë për kryebashkiakun, Fran Frrokaj. Gjykata ka vendosur që ai të jetë i lirë dhe të paraqitet dy herë në javë tek policia gjyqësore. Pas vendimit të gjykatës, Frrokaj bashkë me disa zyrtarë të bashkisë u ndaluan pak javë më parë në një aksion për tokat në Shëngjin […]

Continue Reading

Kryemadhi: Sot Rama nënshkroi fillimin e fundit të tij, as policët nuk mund ta mbrojnë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e ka cilësuar skandaloze dhunën  e policisë ndaj deputetëve. Sipas saj sot Rama ka nënshkruar fillimin e fundit të tij. Me anë të një statusi në Facebook, kryemadhi shkruan se as blindat dhe as fallangat e policisë nuk do të mund ta ndalojnë rënien e Ramës. Ja […]

Continue Reading

VIDEO/ Avokatët e të arrestuarëve përplasen me gjyqtaren: Nxirrni jashtë sallës forcat speciale

Keto jane pamjet e drejperdrejta nga seanca teje e tensionuar. Fillimisht pati konfrontime, policia nxorri me dhunë nga salla deputetët e PD-së. Sakaq në këto momente avokati debaton me gjyqtaren, duke kërkuar të dalin jashtë edhe forcat speciale, pasi salla është e mbushur me forca speciale, siç shihet qartë në pamjet më poshtë.

Continue Reading

Shtet i terrorizuar nga 23 Kuksianë që protestuan kundra Oligarkëve. FOTO+VIDEO

Sot ne oren 9 Gjykata e Tiranes do shprehet me vendim per 23 te arrestuarit e protestes se rruges se Kombit. Ajo qe bie ne sy eshte nje numer shume i madh i forcave te policise qe tregon qarte panikun qe ka kap shteti nga fuqia e protestes. Para mbërritjes së të ndalurave për protesten […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku/ Kur vendimi merret për vjehrrin e Edi Ramës, të vdekurit vijnë në gjykatë. Dokumenti

Gjykata e Apelit të Tiranës, i quan në mungesë të vdekurit, dhe merr vendim Kur vendimi merret për vjehrrin e Edi Ramës, të vdekurit vijnë në gjykatë Ndonëse të vdekur, ata konsiderohen të gjallë në Gjykatë, ku procesi gjyqsor, i konsideron në mungesë, pavarësisht se në dosjen ndodhen vendime dhe certifikata zyrtare të vdekjes së […]

Continue Reading