Nga Basir Çollaku/ Drogë dhe biznes, Bego dosja e rradhës mes politikës dhe krimit. Dokumenti

Aktualitet

Droge dhe biznes, Bego dosja e rradhes mes politikes dhe krimit. Firmat ne Elbasan, Tirane, Lezhe

Shullazi, Çyrbja, Bego, Tahiri, Veliaj, Balla, L. Berisha, Sejdini, Dako, Rroshi, Rama, Gjiknuri, Ahmetaj, Beqja, Aldo Bare, Dritan Dajti, Balili e Habilaj, Agron Xhafaj, droge pushtet para. Kjo eshte kontrata e kesaj qeverie.

Dhe vjen arrestimi i ri. Edmond, Mondi Manoli, etj etj Bega, Bego. Sipermarres, biznesmen, mik politikanesh, trafikant droge?! I arrestuari i sotem, djeshem, Edmond Bego ndonese ka nderrruar emra dhe vepra ka rene ne pranga. Edmond Bego, Manoli Bega, Sajmir Sina, Belul Gjahtari, nje model tjeter alla Elvis, Ervin, Rroshi, pjesetar i bandes se Aldo Bares ne kerkim dhe i denuar nga italianet ne 11 vite e koverton dhe hollon denimin ne Shqiperi ne 4.4 vite dhe me sjellje e miqesi te mire i kthehet intensivisht biznesit. Ne Elbasan, ne Tirane, ne Lezhe e shumekund. Ne sistem rezulton i kerkuar, po ne Shqiperi me politikanet e duhur kerkimi eshte me shume cv se telash. Ruci, Balla Veliaj, Rama thua miqesite e tij jane kaq te pakta?!?!

Policia e Igumenicës, në bashkëpunim me sektorin e kontrollit te pasaportave të Sarandes e kanë arrestuar të kërkuarin shqiptar Edmond Bego, 48-vjeç. Bego po kthehej nga pushimet në Korfuz dhe përmes Igumenicës do të kalonte për në Shqipëri. Duket se ne Shqiperi Bego ka qene i patrazuar, madje nen shoqeri e mbrojtje politike dhe biznesesh. Kalimi nga Shqiperia nuk ka qene me siklete por ne kthim diçka ka ndodhur.

Biznesi

Ne nentor te 2014 Bego kerkon nga Agjencia Kombetare e Burimeve Natyrore leje minerare te cilen e mundeson ne vitin 2015 pasi ka rregjistruar subjektin Inertr Expres ku eshte administrator. Biznesi i ndertimit merr shtat edhe ne Tirane me pallate por dhe pune publike. Sa i ka dhene apo premtuar Veliaj??! Nje vit me.vone Mondi Bego me te njejtat te dhena te te arrestuarit ka hapur nje tjeter shoqeri SGB sipas ekstraktit te QKB ketr here serish vete administrator ka diversifikuar portofolin e idese.se investimeve. Dhe qendra e zyrave te firmes se re nuk eshte me ne Elbasan por ne Lezhe. Ketu krahas inerteve ka dhe transport hidrokarburesh dhe bojerash si dhe shitblerje automjetesh. Gjasat flasin dhe per nje kompani hidrokarburesh por emrat e administrimit jane sofistikuar disi..

“Biznesi droges”

E shkuara fshihet perkohesisht por nuk blihet. Me 24 dhjetor 2009 Edmond (Manoli) Sajmir Sina, Belul Gjahtari ( eshte i njejti njeri) arrestohet per llogari te drejtesise italiane per nje dosje ne Torino. Pergjimet e antimafias e nxjerrin ish-presidentin e klubit te futbollit te Lushnjes te lidhur me banden e Aldo Bares. Italianet e denojne me 13 vite burg per trafik droge ne mungese me vendimin e Apelit Torino, nr 1735 . Hetim pasuror ne kuader te ligjit antimafia duhet te ndermarre prokuroria. Ndoshta dhe nje hetim politikameve miq te tij te cilet mund te kene sherbyer si “tutor” te rritjes se biznesit.. (faksimilen e vendimit te Gjykates se Larte per konvertimin e denimit e kam marre nga postimi i kolegut Flamur Vezaj. )

Fotografia e Basir Çollaku

Fotografia e Basir Çollaku

Fotografia e Basir Çollaku

 

Fotografia e Basir Çollaku

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?