Nga Basir Çollaku/ Pavarësia e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe “Dora e Ngrohtë” e Partisë Socialiste..

Jane 12 antare te Komisionit te Pavarur te Kualifikimit, ose vettuesit e prokutororeve dhe gjyqtareve, per te cilet jemi heshtur se e dine ata qe i kane zgjedhur. Madje kur vene dore nderkombetaret ne per dreq behemi me te urte se hiçi. Profesionalisht perberesit e kesaj trupe, shumica jane ne fillesa e nuk eshte se […]

Vazhdo të lexosh

Komisioni i Etikës do të mblidhet sot për të shqyrtuar dosjen ‘Skënderbeu’

Ditën e sotme Komisioni i Etikës do të mblidhet për të shqyrtuar dosjen “Skënderbeu” ku skuadra korçare akuzohet për trukim ndeshjesh duke rrezikuar edhe rënien nga Kategoria Superiore. Bëhet fjalë për çështjen e dënimit që ju dha verën e kaluar klubit korçar nga UEFA, me organizmin kontinental që e përjashtoi Skënderbeun për një vit nga […]

Vazhdo të lexosh

Komisioni i Ligjeve mbyllim raundin e parë. Nuk kemi asnjë kandidat për President

Komisioni i Ligjeve është mbledhur pasditen e sotme për të diskutuar kandidaturat për Presidentin e ri të Republikës. Asnjë emër nuk ishte paraqitur për kandidaturë. Kështu që, raundi i parë për kandidaturat për President është djegur. Kryetarja e këtij komisioni Vasilika Hysi sqaroi se kandidatët për President do t’i nënshtrohen ligjit të Dekriminalizimit. Ajo saktësoi […]

Vazhdo të lexosh

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në SHBA

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në Dallas të Shteteve të Bashkuara për rreth 90 minuta”- u shprehen zyrtarët e shtetit të Teksasit. 156 sirenat e Dallasit vazhdimisht përdoren për të paralajmëruar kushte të rënda atmosferike apo tornado. Inxhinierët u detyruan t’i fiknin sirenat manualisht në orën 1:17 të mesnatës. Ekspertët shprehen […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama përplaset me Majkon. Luan Rama: punësime skandaloze politike. Majko: Po bën opozitën

  Kreu i Grupit të LSI-së, Luan Rama, ka ngritur si shqetësim faktin se Parlamenti nuk kontrollon siç duhet emërimet në administratën publike. Ai i është referuar raportit vjetor të Departamentit të Administratës Publike, teksa tha se emërimet vazhdojnë të jenë në mënyrë politike. Sipas tij, përfaqësimi i disa ministrive është skandaloz dhe kjo tregon […]

Vazhdo të lexosh

Ky është vettingu i Ramës. 16 anëtarë të komisionit të Vetting-ut, të lidhur me PS. Ja emrat dhe funksionet e tyre

Ngritja e miteve dhe legjendave urbane më shumë se kudo gjendet në luftën për pushtet dhe bërjen politikë, komenton sekretari i PD-së, Ervin Salianji ndërkohë që ka rreshtuar lidhejt e 16 anëtarëve të komisioneve të vettingut nga 27 gjithsej që kanë lidhej të forta me PS. Në përfundim të proçesit për komisionet e vetingut u […]

Vazhdo të lexosh

Meta takon Ilka Kanerva në Finlandë. I dorëzon titullin e akorduar nga Presidenti Nishani

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit nga Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin e Finlandës, njëkohësisht dhe Ish-Presidentin e Asamblesë Parlamentare te OSBE, z. Ilka Kanerva. Meta e falënderoi z. Kanerva për kontributin e tij në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Finlandës dhe për mbështetjen që Finlanda i jep Shqipërisë në rrugëtimin e […]

Vazhdo të lexosh

Mbyllet Komisioni për CEZ. Balla ia faturon Berishës pëgjegjësinë. Qeveria e majtë”del e pastër”

Komisioni për Privatizimin e CEZ mbyll hetimet duke vlerësuar se privatizimi pa inventarizim dhe ulja qëllimisht e vlerës së aseteve ka shkaktuar një dëm prej 450 milionë euro dëm. Sipas kryetarit të Komisionit hetimor Parlamentar për Privatizimin e CEZ, Taulant Balla, përgjegjësia për këtë dëm të shkaktuar bie direkt ndaj kryeministrit të asaj kohe, Sali […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ka të ndalur Rama. Dërgon sërish në Strasburg, Sokol Berberin, kunatin e Fatmir Xhafës

Qeveria shqiptare ka paraqitur tre kandidaturat për pozicionin e gjyqtarit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Kjo është hera e dytë që dërgohen emrat pasi Këshilli i Europës ia ktheu njëherë qeverisë kandiadtët. Kësaj radhe kandidatë janë Aleksandër Muskaj, Aurela Anastas dhe Sokol Berberi. Ajo që bie në sy është fakti se […]

Vazhdo të lexosh