Nga Basir Çollaku/ Pavarësia e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe “Dora e Ngrohtë” e Partisë Socialiste..

Jane 12 antare te Komisionit te Pavarur te Kualifikimit, ose vettuesit e prokutororeve dhe gjyqtareve, per te cilet jemi heshtur se e dine ata qe i kane zgjedhur. Madje kur vene dore nderkombetaret ne per dreq behemi me te urte se hiçi. Profesionalisht perberesit e kesaj trupe, shumica jane ne fillesa e nuk eshte se […]

Continue Reading

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik ka thirrur në dëgjesë Ministren e Arsimit

Sot, ne oren 11.00, Komisioni per Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik ka thirrur ne degjese Ministren e Arsimit, znj. Lindita Nikolla per te raportuar ne lidhje me: 1- fillimin e vitit te ri shkollor 2017 – 2018 per sistemin parauniversitar 2- ecurine e pranimeve te studenteve ne Universitete. Per cdo problematike te hasur na […]

Continue Reading

Komisioni i sigurisë/ Noka: Drejtues policie të përfshirë në trafik droge

Sot u mblodh Komisioni i Sigurisë Kombëtare, ku po diskutohet për dhunën në familje dhe grupet kriminale, nisur nga rastet e fundit. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë për Rendin dhe Sigurinë, Altin Qato po raporton në komision, por është akzuar nga deputeti i PD-së. Deputeti i PD-së, Flamur Noka, njëherësh edhe nënkryetar i Komisionit të […]

Continue Reading

Gjana: Listat janë të hapura tek degët e PD

Më 22 korrik demokratët në të gjithë Shqipërinë do të zgjedhin kryetarin e tyre mes Lulzim Bashës dhe Eduard Selamit. Sot Jemin Gjana, Kreu i Komisionit Zgjedhor të PD-së ka folur për detajet, komisionet e votimit, listat dhe gjithë procesin. Ai tha se janë përcaktuar komisionet duke dhënë numra konkretë të votuesve demokratë. Gjana gjithashtu […]

Continue Reading

Komisioni i Etikës do të mblidhet sot për të shqyrtuar dosjen ‘Skënderbeu’

Ditën e sotme Komisioni i Etikës do të mblidhet për të shqyrtuar dosjen “Skënderbeu” ku skuadra korçare akuzohet për trukim ndeshjesh duke rrezikuar edhe rënien nga Kategoria Superiore. Bëhet fjalë për çështjen e dënimit që ju dha verën e kaluar klubit korçar nga UEFA, me organizmin kontinental që e përjashtoi Skënderbeun për një vit nga […]

Continue Reading

Komisioni i Ligjeve mbyllim raundin e parë. Nuk kemi asnjë kandidat për President

Komisioni i Ligjeve është mbledhur pasditen e sotme për të diskutuar kandidaturat për Presidentin e ri të Republikës. Asnjë emër nuk ishte paraqitur për kandidaturë. Kështu që, raundi i parë për kandidaturat për President është djegur. Kryetarja e këtij komisioni Vasilika Hysi sqaroi se kandidatët për President do t’i nënshtrohen ligjit të Dekriminalizimit. Ajo saktësoi […]

Continue Reading

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në SHBA

Një sulm kibernetik aktivizoi të gjitha sirenat e emergjencës në Dallas të Shteteve të Bashkuara për rreth 90 minuta”- u shprehen zyrtarët e shtetit të Teksasit. 156 sirenat e Dallasit vazhdimisht përdoren për të paralajmëruar kushte të rënda atmosferike apo tornado. Inxhinierët u detyruan t’i fiknin sirenat manualisht në orën 1:17 të mesnatës. Ekspertët shprehen […]

Continue Reading

Luan Rama përplaset me Majkon. Luan Rama: punësime skandaloze politike. Majko: Po bën opozitën

  Kreu i Grupit të LSI-së, Luan Rama, ka ngritur si shqetësim faktin se Parlamenti nuk kontrollon siç duhet emërimet në administratën publike. Ai i është referuar raportit vjetor të Departamentit të Administratës Publike, teksa tha se emërimet vazhdojnë të jenë në mënyrë politike. Sipas tij, përfaqësimi i disa ministrive është skandaloz dhe kjo tregon […]

Continue Reading

Ky është vettingu i Ramës. 16 anëtarë të komisionit të Vetting-ut, të lidhur me PS. Ja emrat dhe funksionet e tyre

Ngritja e miteve dhe legjendave urbane më shumë se kudo gjendet në luftën për pushtet dhe bërjen politikë, komenton sekretari i PD-së, Ervin Salianji ndërkohë që ka rreshtuar lidhejt e 16 anëtarëve të komisioneve të vettingut nga 27 gjithsej që kanë lidhej të forta me PS. Në përfundim të proçesit për komisionet e vetingut u […]

Continue Reading

Pas ndërprerjes së ndeshjes nga ana e tifozëve të Shqipërisë, FSHF pritet të dënohet nga UEFA.

Ndeshja ndaj Italisë në “Renzo Barbera”, mund pritet të ketë pasoja edhe më të rënda për Kombëtaren e Shqipërisë. Pas ndërprerjes së ndeshjes nga ana e tifozëve të Shqipërisë, FSHF pritet të dënohet nga UEFA. Vendimi do të merret gjatë javës së ardhshme nga Komisioni Disiplinor.

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri: Komisioni i Ekonomise si çetë partizane

Komisioni Parlamentar i Ekonomise i jep vetes te drejten te ndryshoje nje Akt Normativ. Madje, jo vetem qe e amendon por e ben kete ne seance plenare. (Behet fjale per nje akt qe rregullon kontributet e sigurimeve per profesionet e lira) Kjo eshte shkelje e paster e Kushtetutes. Ne finale, Akti Normativ eshte nje instrument […]

Continue Reading

Taulant Balla nuk i vënë në dispozicion dokumentacionin dhe provat e mbledhura.

Javën e kaluar mbylli punimet komisioni hetimor i mazhorancës për privatizimin e OSSH i drejtuar nga Taulant Balla. Por, edhe pse kanë kaluar disa ditë nga mbyllja e punimeve të komisionit hetimor, Taulant Balla nxorri në mediat pranë qeverisë Rama konkluzionet e supozuara se do t’i rekomandojë prokurorisë të nisë hetim penal ndaj Shkëlzen Berishës […]

Continue Reading

Shqipëria akoma me çmim stratosferik të naftës. Ulje në Maqedoni dhe gjithë rajonin

Ka pas ulje të çmimit të karburanteve nga mesnata e kaluar në fqinjin tonë Maqedoninë. Sipas Alsat-M, benzina dhe nafta kanë një ulje për 2 denarë për litër. Kështu vendosi dje Komisioni Rregullator i Energjetikës. EUROSUPER BS-95 do të shitet për 65 denarë dhe EUROSUPER-BS 98 për 67 denarë (afërsisht 1.1 euro). Nafta do të […]

Continue Reading

Tahiri shantazhon Metën: Kush nuk e di ta marrë vesh, Rama do jetë Kryeministër edhe në katër vitet e ardhshme

Saimir Tahiri i ka thur elozhe kryeministrit Edi Rama gjatë një takimi me strukturat e PS. Ai ka thënë se Rama do të jetë kryeministër edhe gjatë katër viteve të ardhshme. “Në kemi kampionin e skuadrës tonë ai është Edi Rama. Kjo është skuadra shembullore qe duhet ndjekur. Në duhet të jemi bashkë. Ti japin […]

Continue Reading

Donald Lu, a i pranon akoma Amerika hetuesit e diktatorit?

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë Donald Lu tha sot se pret që ministri i ri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i emëruar pak ditë më parë, “të luftojë në mënyrë aktive krimin e organizuar dhe të veprojë në mënyrë të paanshme teksa vendi përgatitet për zgjedhjet”. I pyetur nga Zëri i Amerikës, për lëvizjet […]

Continue Reading

Meta takon Ilka Kanerva në Finlandë. I dorëzon titullin e akorduar nga Presidenti Nishani

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit nga Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin e Finlandës, njëkohësisht dhe Ish-Presidentin e Asamblesë Parlamentare te OSBE, z. Ilka Kanerva. Meta e falënderoi z. Kanerva për kontributin e tij në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Finlandës dhe për mbështetjen që Finlanda i jep Shqipërisë në rrugëtimin e […]

Continue Reading

Mbyllet Komisioni për CEZ. Balla ia faturon Berishës pëgjegjësinë. Qeveria e majtë”del e pastër”

Komisioni për Privatizimin e CEZ mbyll hetimet duke vlerësuar se privatizimi pa inventarizim dhe ulja qëllimisht e vlerës së aseteve ka shkaktuar një dëm prej 450 milionë euro dëm. Sipas kryetarit të Komisionit hetimor Parlamentar për Privatizimin e CEZ, Taulant Balla, përgjegjësia për këtë dëm të shkaktuar bie direkt ndaj kryeministrit të asaj kohe, Sali […]

Continue Reading

Shkarkohet drejtoresha e AMF-së Enkeleda Shehi. LSI votoi kundër

Komisioni i Ekonomisë ka shkarkuar drejtoreshën e Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, Enkeleda Shehi. Shkarkimi i Shehit u bë me 9 vota pro dhe 2 vota kundërnga ana e LSI-së. Disa ditë më parë ishte bordi i Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare (AMF) kërkoi shkarkimin e saj. Sipas një letre dërguar kreut të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, […]

Continue Reading

Nuk ka të ndalur Rama. Dërgon sërish në Strasburg, Sokol Berberin, kunatin e Fatmir Xhafës

Qeveria shqiptare ka paraqitur tre kandidaturat për pozicionin e gjyqtarit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Kjo është hera e dytë që dërgohen emrat pasi Këshilli i Europës ia ktheu njëherë qeverisë kandiadtët. Kësaj radhe kandidatë janë Aleksandër Muskaj, Aurela Anastas dhe Sokol Berberi. Ajo që bie në sy është fakti se […]

Continue Reading