Skandal/ Rama ia delegon postin e Ministrit, Gent Cakaj-t, duke shkelur betimin e tij Kushtetues.

Gent Cakaj do të drejtojë Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme. Delegimi i detyrës i është bërë nga kryeministri Edi Rama në aktivitetin e sotëm, ku Ditmir Bushati i kaloi stafetën kreut të qeverisë. Ceremonia, që u mbajt paraditen e sotme në ambientet e Ministrisë së Jashtme, Kryeministria e përcolli për mediat, si “kalimi […]

Continue Reading

Strazimiri/ E mjera Kushtetutë e përdhunuar nga mjero-qeveria, mjero-gjyqtarët, mjero-analistët e mjero-kopukët!!

Zgjedhjet lokale të vitit 2006, u zhvilluan në vitin 2007 sepse Vini kërkonte me çdo kusht të lëshonte vetë personalisht “çertifikatat personale” për të kontrolluar, identifikuar, seleksionuar e numëruar vetë personalisht trupën zgjedhore!! Vetëm ai, vetë personalisht, sepse nuk i besonte një qeverie që po bëhej anëtare e NATO-s, që kishte mbushur burgjet me banda […]

Continue Reading

Nga Kastriot Myftaraj: Skandali i parkingut nëntokësor në Sheshin “Skënderbej”

Në Shqipëri fjala “skandal” është konsumuar aq shumë sa kur përdoret, pothuajse nuk bën më përshtypje, sipas parimit “Çudia më e madhe tre ditë zgjat”. Por nuk është kështu. Kështu duan të jetë ata që kanë përgjegjësinë për këto “çudi”. E vërteta është se ka çudi të tilla, të cilat përveç dëmit ekonomik, i bëjnë […]

Continue Reading

Nuk ka të ndalur Rama. Dërgon sërish në Strasburg, Sokol Berberin, kunatin e Fatmir Xhafës

Qeveria shqiptare ka paraqitur tre kandidaturat për pozicionin e gjyqtarit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Kjo është hera e dytë që dërgohen emrat pasi Këshilli i Europës ia ktheu njëherë qeverisë kandiadtët. Kësaj radhe kandidatë janë Aleksandër Muskaj, Aurela Anastas dhe Sokol Berberi. Ajo që bie në sy është fakti se […]

Continue Reading

Nga Gent Kaprata: Zharrëza një gabim i madh!

(Normale per nje vend qe ka zevendesuar planifikimin me legalizimin dhe urbanistet me inxhiniere minierash) Ne shqiptaret modern kemi nje karakteristike specifike, qe ndoshta nuk e kane pasur te paret tane. Marrim vendime ne mungese te informacionit dhe dijeve shkencore. Nuk do numeroj rastet kur kjo ka ndodhur sepse nuk mbarojme kurre. Por, do fokusohem […]

Continue Reading

Aktori i “Portokalli”: Këtu nuk bën njeri hajër me ndershmëri. Ika nga ky vend.

Gent Bejko, i njohur në Shqipëri si aktor, edhe pse i diplomuar për regjisor, prej më shumë se një viti ka emigruar së bashku me familjen, në Kanadanë e largët. Në një intervistë me gazetaren Entela Resuli, botuar sot në Dita, aktori të cilin publiku e kujton për rolet e veçanta në spektaklin e humorit “Portokalli”, shpjegon arsyet […]

Continue Reading