Çollaku/ Në Tiranë rrezikojnë të humben 50 prona e troje publike si “dhuratë” për miqtë e pushtetit.

Prej 4 vitesh ne Keshillin Bashkiak Tirane (te shkuarin,ky i sotmi eshte Keshill Popullor),ne cdo mbledhje te Keshillit eshte paraqitur nga Bashkia e Tiranes kjo kerkese.Prona eshte publike dhe qartesisht jepet “dhurate” miqve te pushtetit e te qeverise. Per kater vite ne cdo mbledhje,Opozita bllokoi me vote grabitjen e kesaj prone publike.Drejtuesit e Bashkise Tirane […]

Continue Reading

Kandidatja e Patozit në Durrës është më e mërzitur se ajo e PS për refuzimin nga gjykata.

Në një reagim mbrëmë në orët e vona të natës në faqen e saj në “Facebook”, Sakollari thotë se “Kur është në kohën e fundit, njeriut nuk i vihet re çfarë bën. Kështu dhe këtij sistemi, duke qenë në grahmat e fundit të tij, nuk i vihen re  marrëzitë që prodhohen ditë pas dite me […]

Continue Reading

Valdrin Pjetri, “sheiku” që kërkon karrigen e kryebashkiakut. Pasuria që zotëron i besuari i Ramës

Në 13 gusht do të ngjitet në karrigen e kryebashkiakut të Shkodres, gjithmonë nëse gjërat shkojnë siç i ka parashikuar Valdrin Pjetri dhe partia socialiste. Shumë vetë kanë pyetur prej ditës së parë që Shkodres ju servir nga Edi Rama si kandidat për bashkinë, se kush është Valdrin Pjetri, cili është kontributi i tij në […]

Continue Reading

Voltana Ademi: E dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian.

Voltana Ademi e Shkodrës mund të dorëzojë bashkinë vetëm nëse ngrihet një komision administrativ europian. Është ky ‘kushti’ i Ademit të cilin vetë ajo ia ka bërë të ditur përmes një letre të dërguar me punë të SHBA në Tiranë si dhe ambasadorëve të vendeve të BE. ‘Ne si qytet jemi përballur me totalitarizmin dhe […]

Continue Reading

Veliaj/ 8002 vota më pak se 4 vite më parë. 10740 vota të dala të pavlefshme

Ashtu siç edhe pritej në këtë garë pa kandidatë, Erion Veliaj ka fitur duke marrë 94.21 për qind të votave. Sigurisht që ky nuk është lajmi që pritej, pasi në një garë kur garon i vetëm, nuk ka fitues tjetër. Por ajo që vihet re është fakti se Erion Veliaj ka marrë më pak vota […]

Continue Reading

Zgjedhjet/ Nga 1500, sot 6300 punonjës në bashkinë e Tiranës!

Në vitin 2018 numri total i punonjësve në pushtetin vendor arriti në 33 500 persona nga të cilët rreth 18% ose 6309 punonjës ndodhen në Bashkinë e Tiranës, sipas të dhënave nga Ministria e Financave të cituara në një raport të posaçëm nga Shoqata e Bashkive tëShqipërisë. Pas Reformës Territoriale në verën e vitit 2015 numri i punonjësve në Bashkinë e Tiranës i kaloi të 1500 punonjësit […]

Continue Reading

Xheison! A e di zemër, sa fiton Paria e ‘Rolling Hills-it’ me qokat e lotëve të tu?!

Nga Kreshnik Osmani I dashur Xheis! Ti fëmija mrekulli që ke rrëmbyer zemrat dhe mendjet e të gjithë Shqipërisë. Ti fëmija i bukur, i dashur, i ëmbël, mjaltë që na ke bërë të gjithëve për vete. Ti që me con disa herë në ditë në instagram për të qetësuar pakëz sytë dhe mendjen me të […]

Continue Reading

Skandal/ ‘Nuk është firma ime’.Tërhiqet kandidati i Patozit për Kavajën

Bledar Sinella i cili ishte regjistruar si kandidat i BD-së në Kavajë është tërhequr. Ai ka dorëzuar në KQZ një letër në të cilën kërkon ç’regjistrimin nga zgjedhjet. Por më e rëndë është fakti se ai është shprehur se nuk është firma e tij në dokumentet  me të cilët është bërë regjistrimi i tij në […]

Continue Reading

E ‘frikshme’/ 57% e të rinjve në Tiranë nuk do të votojnë. Ngelen vetëm veteranët.

57% e të rinjve të kryeqytetit deklarojnë se do të bojkotojnë zgjedhjet vendore të Qershorit 2019! Papunësia, të ardhurat e ulëta, korrupsioni dhe arsimimi janë problemet më shqetësuese që kërkojnë zgjidhje! Foto ilustruese18 Maj, 2019 14:21 Rinia e Tiranës “ngel në klasë” Bashkinë dhe partitë politike në Tiranë! TIRANË- Anketa Kombëtare “Rinia në Shqipëri 2019”, […]

Continue Reading

Pjesëtar i “grupit të zjarrit”, më 21 janar që Rama e kandidon për kryebashkie.

Emri i zgjedhur nga Kryesia e PS-së, për garën vendore të 30 qershorit në Bashkinë e Matit, ka qenë shumë i lakuar, që nga koha kur u emërua në Partinë Socialiste. Agron Malaj, komandant seksioni i Njësisë Speciale të Gardës së Republikës në protestën e 21 Janarit ishte një ndër 10 oficerët e shkarkuar nga […]

Continue Reading

Kur Safet Gjici deklaronte se ‘PD dhe Sali Berisha janë e ardhmja’. VIDEO

Pasi dështoi në kandidimin e tij për kryebashkiak të Kamzës, pasi dështoi për tu bërë deputet në Kukës, ku doli Mimi Kodheli, Safet Gjici ka vendosur të kandidojë për bashkinë e Kukësit. Ka qenë vetë Rama që e prezantoi disa javë më parë Gjicin, në një takim ky kryeministri shkoi dhe iku me helikopter, duke […]

Continue Reading

Spektakli gjysmë milionë euro për prezantimin e rikandidimit të Veliajt

Partia Socialiste mbajti sot një tubim për shpalljen e rikandidimit të Erion Veliajt për kryabashkiak të Tiranës në Zgjedhjet Vendore 2019. Për këtë qëllim, në Sheshin Nënë Tereza do të zhvillohet një aktivitet që socialistët e kanë quajtur Kongres Zgjedhor, por që në të vërtetë do të jetë një spektakël vetëlëvdues-mobilizues, plot ngjyra, shkëlqim dhe […]

Continue Reading

DAKO: UNË KAM QENË ME 5-A POR JAM BËRË KRYETAR BASHKIE. (VIDEO)

Ditën e djeshme kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe ministri Sandër Lleshaj kanë zhvilluar një takim me studentët e qytetit bregdetar. Dako ka marrë shembullin e tij duke u thënë studentëve se ai ka qenë me 5-a por kjo nuk e ka penguar të bëhet kryetar bashkie e biznesmen i suksesshëm. ‘Ministri (Lleshaj) […]

Continue Reading

Tjetër “erë” PPP/ Gati koncesioni 40-vjeçar i WC-ve publike në Tiranë e 7 bashki, vlera 300 milionë euro

Nxitimi i Ramës, për të dhënë për 4 dekada edhe këtë PPP, tregon se banda e këtij pushteti, është bërë gati për t’ia mbathur, duke lënë mbrapa një “fushë të minuar” me shumë probleme sociale si “plaga” e pronave, administrata e korruptuar dhe e paaftë, arsimi i lartë gërmadhë, kaosi legalizimeve, bankat offshore, pasuritë në […]

Continue Reading

5,7 milionë euro për rehabilitimin e Bulevardit Zogu I, 600 metra i gjatë

Bashkia Tiranë do të shpezojë rreth 5,7 milionë euro për të rehabilituar Bulevardin Zogu I, 600 metra i gjatë, nga Sheshi Skënderbej deri në unazën pranë ish-Stacionit të Trenit. Për këtë qëllim ajo ka hapur një tender më 12 mars 2019, për përzgjedhjen e kompanisë ndërtuese, i cili do të mbyllet më 11 prill 2019. […]

Continue Reading

SONDAZHET VENDOSEN QË FESTA E VERËS TË BËHET MË 17 MARS

Rreth 80 për qind e qytetarëve të Tiranë kanë mbështetur idenë e kryebashkiakut Veliaj për të zhvendosur festimet për Ditën e Verës të dielën, më 17 mars, kur pritet të kemi një ditë me diell, duke qenë se në 14 Mars priten temperatura të ulëta dhe me reshje shiu.  Kanë qenë me mijëra qytetarë që […]

Continue Reading

Banorët e Këlcyrës i venë kyçin Bashkisë. VIDEO

Rreth 30 banesa dhe objekte biznesi rrezikojnë të shemben në Këlcyrë, në kuadër të një projekti për ridimensionimin e pedonales së qytezës. Kjo ka ngritur në protestë prej 5 ditësh banorët të cilët preken nga ky projekt, i cili sipas tyre as nuk është bër publik nga kryebashkiaku Klement Ndoni. Edhe sot ata kanë kërkuar […]

Continue Reading

Nuk i ndahen Shpëtim Gjikës/ Dikush synon të përdorë kokën time për fushatë

Ish-kryetari i bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika ka reaguar një ditë pas lajmit të dhënë nga prokuroria për dërgimin e tij në gjyq për shpërdorim detyre lidhur me koncesionin e parkimeve. “Hetimi vazhdon, nuk është mbyllur ende, dhe unë personalisht, jam i interesuari i parë që kjo çështje të zbardhet drejt! Nuk më shqetëson fare […]

Continue Reading

Denoncon deputeti:Veliaj më kërkon dhurata 5 milionë euroshe për një leje ndërtimi!

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, njëkohësisht edhe biznesmen, Ramiz Kelmendi, ka ngritur akuza të forta ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, lidhur me dhënien e lejeve të ndërtimit.Kelmendi përmes një letre të hapur tregon se ka blerë një truall në Tiranë për ndërtim dhe nga kryebashkiaku Veliaj i ishte premtuar fillimisht mbështetje maksimale.Kelmendi […]

Continue Reading