VIDEO/ Kush është “Shtriga e kuq e zi e Aviacionit Civil”?

Ceremoninë e inaugurimit të linjës “Air Albania”, Kryeministri Edi Rama e ka mbyllur një batutë për drejtoreshën e Aviacionit Civil, Belinda Balluku, të cilën e quajti si “Shtriga e kuq e zi të Aviacionit”. Balluku është ish-bashkëshortja e gazetarit të njohur Sokol Balla dhe ka punuar me Kryeministrin Rama si drejtoreshë e kabinetit në Bashkinë […]

Continue Reading

Unaza e madhe i jepet një kompanie guackë me pronarë të panjohur dhe një kompani e vogël pa përvojë dhe me prona të sekuestruara

Qeveria ka vendosur rindërtimin e një pjesë të unazës së madhe të qytetit të Tiranës, nga vendi i njohur si Pallati me Shigjeta deri tek Rrethrrotullimi Shqiponja. Rindërtimi është planifikuar të kushtojë rreth €40 milionë. Qeveria hapi më 7 shtator 2018 tenderin për projektin duke i ndarë punimet në tre segmente të veçanta duke vendosur […]

Continue Reading

Nga Raimonda Shundi Dervishi/ Nuk jam krenare që jam shqiptare

Kjo Bashki që sot po i persekuton, për gjithë qytetin e Tiranës ka gjithsej vetëm 5 qendra sociale të cilat ofrojnë vetëm “vaktin e drekës” “Ju kam lënë zotin!” – klithte gruaja rome e dëshpëruar nga rrëmbimi i thesit të saj me shishe plastike, frut i punës disaorëshe nga forcat e bashkisë. Orët mbi kazan […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Mbajeni larg Gjimnazin Shaban Collaku ,Klosin dhe femijët e tyre nga betejat politike zonja ministre

E nderuara zonja Ministre e Arsimit. Sot nje dite pas hapjes se vitit shkollor nje lajm trondites vjen nga Klosi/Mati. Gjimnazi Shaban Collaku eshte mbyllur. Godina rrezikon te shembet.  Mbi 460 nxenes kane mbetur pa mesim. E njoh gjendjen e shkolles. Prej me shume se dy vite Bashkia Klos kerkon deshperimisht fonde per restaurimin e […]

Continue Reading

Nga Raimonda Shundi Dervishi/ Nënë lumja dhe kioska e ëndrrave

Kur Erion Veliajn, tashmë Kryetar Bashkie, dikush e lodh duke i kërkuar pronën e tij që institucioni ia ka rrëmbyer në emër të ligjit, përgjigja e Ali Kadiut sipas personave të brendshëm është “t’i këpus një VKM unë, se e kam gatiii”. E nga ky moment pronari i ligjshëm tkurret në hiçin e vet. Kur […]

Continue Reading

Firma “Fusha” edhe 1.5 milionë euro të tjera për sheshin Skënderbej

Fusha shpk do të përfitojë edhe 1,56 milionë euro të tjera për punimet në sheshin Skënderbej, që duket se po i kushton qytetarëve gjithnjë e më tepër para. Më 3 shtator 2018, Bashkia Tiranë njoftoi një shtesë kontrate për kompaninë Fusha shpk me objekt “Rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, faza e dytë”. Kujtojmë se për […]

Continue Reading

Nga vijnë këto miliarda ku të gjithë po ndërtojnë, pa marrë kredi në banka?!

Vrulli i ndërtimeve në kryeqytet dhe kredia për këtë sektor në Tiranë po shkojnë në drejtime të kundërta. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se stoku i huasë në sektorin e ndërtimit për bizneset private në kryeqytet ka ardhur në rënie në tremujorin e parë dhe të dytë të vitit. Banka e Shqipërisë raporton […]

Continue Reading

Njihuni me pasurinë e “e të papunit” Erion Veliaj

Që prej vitit 2015, Erion Veliaj është në drejtimin e Tiranës si kryebashkiak i saj. Veliaj është prej vitit 2013 subjekt i deklarimit të pasurisë së tij. Në këtë kohë Veliaj u zgjodh deputet dhe më pas ministër i Çështjeve Sociale dhe Rinisë. Në deklarimin e tij të parë, Veliaj ka treguar se zotëronte një […]

Continue Reading

Bashkia e përmbytur, Veliaj mburret për sheshin

Bashkia e Tiranës është përmbytur nga reshjet e fundit dhe pamjet e fundit e dokumentave që thahen korridoreve e dëshmojnë këtë. Nënkryetari i PD, Edi Paloka, që e ka zbuluar këtë situatë, e cila është mbajtur e fshehur nga kryebashkiaku që propagandon vetëm arritje, ashtu si edhe sot me sheshin “Skënderbej”, deklaron se “i vetmi […]

Continue Reading

Shpëthimi i Mjekut/ “I meritojmë plotësisht bastardët që na drejtojnë”

Ndarja nga jeta e Perikli Dhales, emrit të njohur të futbollit jo vetëm për Tironen, por njekohësisht edhe kreut të PD ­së në lagjen 8 të kryeqytetit ka lënë të njohurit e tij me një dhimbje te madhe per kete humbje. Mes tyre, edhe mjeku i njohur i QSUT­se, Tritan Kalo, i cili shkruan se […]

Continue Reading

Veliaj: Jap dorëheqjen, nëse bashkia ka harxhuar lekë për artistët

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak të Tiranës, kryetari Erion Veliaj u është përgjigjur anëtarëve të opozitës lidhur me koncertet e organizuara në ditët e para të Qershorit në Tiranë. Opozita ka artikuluar kosto për këto koncerte, ndërkohë që Veliaj ka mohuar në mënyrë kategorike që organizimi i këtyre eventeve t’i ketë kushtuar buxhetit […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Breshër koncertesh e këngëtarësh në Tiranë.

Ave Cesare, Morituri te salutant… Ermal Meta,Rita Ora,Dua Lipa e kushedi sa të tjerë. Taktikë e vjetër që nga Roma e lashtë,kur populli nuk ka bukë,shpalleshin jave lojrash me gladiatorë në Coloseum. Populli hutohet,harron hallet e varferinë. Jetë të gjatë Perandorit “Ave Cesare morituri te salutant” (ata që po vdesin të nderojnë). Në Tiranë,Bashkia premton […]

Continue Reading

Nga Beqir Arifaj/ Të gjithë Pukjanët e dinë mirë. Nuk fitohet kredo politike as morale, duke hedhur baltë e duke shpifur

Edhe, pse është e pamundur të marrësh informacione të sakta, nganjëherë, ndodh që rastesia të të ndihmojë, e kështu ndodhi me emisionin “Hapur” të Puka TV. Krejt instiktivisht më erdhi në kujtesë një thënie e Erich Fromm: “Ka raste kur njeriu merr një kthesë të gabuar. Nuk lë gjë pa bërë për të përjetësuar idene […]

Continue Reading

Lezhë/ Kryebashkiaku, Fran Frrokaj lihet i lirë. Ja vendimi

Gjykata e Lezhës ka rivlerësuar masën e sigurisë për kryebashkiakun, Fran Frrokaj. Gjykata ka vendosur që ai të jetë i lirë dhe të paraqitet dy herë në javë tek policia gjyqësore. Pas vendimit të gjykatës, Frrokaj bashkë me disa zyrtarë të bashkisë u ndaluan pak javë më parë në një aksion për tokat në Shëngjin […]

Continue Reading

Erion Braçe shpërthen ndaj Erion Veliajt/ Unë i pari do të kallëzoj për shkatërrim prone!

  “Kjo nuk quhet më lagje Erjon, geto pa as me të voglin diskutim! Tani, gjeji rrugë këtyre për kantierin që ju ke lejuar! Nga rruga e re këta nuk kalojnë, harrojeni! Ndryshe unë i pari do kallëzoj për shkatërrim prone! Gjeji dhe orarin për të punuar! Ndryshe unë i pari do kallëzoj për prishje […]

Continue Reading

Nuk përmbahet Sadri Abazi/ Mbi 6 milionë euro nga Bashkia e Tiranës me dokumenta falso

Kompania Alko Impex Construction në pronësi të Arbër Abazit, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi ka marrë rreth 10, 8 milionë euro tender nga 7 bashki të majta, nga viti 2014 deri më 2017. Tenderat e fituara prej tij janë kryesisht me objekt pastrimin dhe gjelbërimin e qytetit. Ndër to 6 kontrata i ka fituar vetëm nga […]

Continue Reading

Shkodra është nën pushtetin e ujit. Asnjë qeveritar nuk ka shkuar deri tani.

Shkodra është nën pushtetin e ujit. Sipas të dhënave të Shtabit të Emergjencave sipërfaqja totale e përmbytur është rritur ndjeshëm, duke shkuar në 4958 hektarë. Banorët janë pa ujë të pijshëm, ndërsa  qindra shtëpi janë të rrethuara nga uji. Një problem tjetër është edhe mungesa energjisë. Shtyllat e energjisë elektrike janë dëmtuar dhe kërkohet ndërhyrja e OSHEE-së. Uji nuk […]

Continue Reading

Basha reagon pas arrestimit të Fran Frrokaj. Video

Lulzim Basha ka reaguar sot për herë të parë në lidhje me arrestimin e kryebashkiakut të Lezhës, Fran Frrokaj. Nuk mund të ketë drejtësi selektive, që një grusht kryebashkiakësh të korruptuar të kësaj qeverie të mos dalin para drejtësisë-tha Basha. Ja se çfarë tha Lulzim Basha: Nuk mund të drejtësi nëse Dako, Tahiri, Ahmetaj, Sejdini […]

Continue Reading

Dyfishim fatura e ujit. Mbushet fatura e ujit me lloj lloj taksash. Paguajnë dhe ata që nuk kanë ujë fare. VIDEO

Qytetarët e Tiranës thonë se faturat mujore të ujit u janë rritur, jo vetëm nga rritja e çmimit të ujit, por edhe të taksave dhe tarifave të tjera që u vijne në shtepi me këtë fature  “Ishte rritur mi, si nuk ishte rritur. Kam pas paguar 20 mijë lekë pagova 25 mijë, pesë mijë lekë […]

Continue Reading