Z Ndrenika, Heshtni në emër të atyre netëve të bardha që jetohen në sheshin e Teatrit

Nga Elona Caslli Luani rolin e të heshturit Robert Ndrenika! Z. Ndrenika keni luajtur mjeshtërisht shumë role në karrierën tuaj artistike. Jemi rritur me ju. Kemi besuar tek ju. Ju kemi dashur dhe ju kemi ndjekur.Në emër të kësaj dashurie dhe vlerësimi të hershëm, ju kërkoj që në këtë pike tragjike ku ndodhet vendi, të […]

Continue Reading

Kryemadhi: ‘Rama nuk ka shanc ta prish Teatrin Kombëtar’. Bochard ta mbaj për vete gishtin e mesit.

Monika Kryemadhi ka deklaruar se kryeministri Edi Rama nuk do ketë shancin ta prish Teatrin Kombëtar dhe për këtë arsyen e di vëtë ai.   ‘Besoj që Rama nuk do ta ketë dot shancin për prishjen e Teatrit Kombëtar. Tentoj deri në fund të korrikut po nuk ja doli, arsyen e di vetë. Opozita nuk asnjë […]

Continue Reading

Vokshi: Rama-Veliaj po mbajnë të fshehtë kompanitë e planit mafioz për ndërtimin e 6 kullave tek Teatri

Ish-deputetja demokrate Albana Vokshi ka dalë sot para mediave duke akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun e Tiranë se po ‘shkelin dhe ligjin e tyre korruptiv për grabitjen e tokës publike dhe Teatrit Kombëtar duke mbajtur të fshehtë emrat e kompanive që kanë pranuar të bëhen pjesë e planit mafioz për ndërtimin e 6 kullave’. […]

Continue Reading

ALEANCA PËR MBROJTJEN E TEATRIT MODEL I QYTETARISË DHE QËNDRESËS !

BESNIK ALIAJ Ndersa të gjithe jane ne rutinen apo rehatin e tyre te perditshem, ne pune, ne shtepi, apo pushime, etj, etj, … nje grup qytetaresh idealiste kane dite, jave, e muaj, prej më shumë se nje viti … qe mbrojne Ndërtesën Historike të ish Qendrës Kulturore Skenderbej (sot Teatri Kombetar) … nga zullumi i […]

Continue Reading

Ema Andrea i përvishet Ramës/ Kush do të mbajë përgjegjësi që Teatri Kombëtar është lënë të rrënohet.

Aktorja Ema Andrea, i është përgjigjur Ramës, duke kërkuar llogari se kush do të mbajë përgjegjësi që Teatri Kombëtar është lënë të rrënohet. Replika e Ema Andreas për Ramën: Do kisha dashur te ishin ne kete faqe, emrat e shume artisteve shqiptare,(qe nuk jetojne jashte Shqiperie) per sukseset e tyre, per veprat e tyre, jo […]

Continue Reading

Ina Zhupa/ Teatri si “bahçja” e re e kullave që planifikon të mbjell Veliaj për Tiranën!

Në 4 vite mandat ka betonizuar qytetin duke ja kaluar edhe 11 viteve të Edi Rames, nga sipërfaqja e betonit. Planifikon masaker urbane duke shkatërruar cdo hapësire të gjelbër, për ta shndërruar në kullë, duke filluar nga hapësirat e liqenit artificial. Ka miratuar më shumë se 780 leje ndërtimi, ku 80% e tyre janë për […]

Continue Reading

Nga Gentian Çela/ Kur e ze halli Erionin

Erjon Veliaj, kryetari aktual i Bashkisë së Tiranës ka disa kohë që në diskursin e tij tenton të zhveshë kostumin e drejtuesit të bashkisë dhe ndërmerr tezat politike duke atakuar Kryetarin e Opozitës Basha dhe Presidenti e vendit Meta. Unë po mundohem të gjej përgjigjen e pyetjes se ku e ka hallin xhanëm? Çfarë halli e […]

Continue Reading

Media e huaj: Teatri/ Fusha sh.p.k e lidhur me një rrjet ndërkombëtar të trafikut të drogës, në Spanjë

Përplasje të forta në Tiranë, në përpjekje për të ndaluar shkatërrimin e teatrit kombëtar. Regjistrohen përballje mes protestuesve që kërkojnë të pengohet shembja e godinës historike dhe forcave të policisë. Sekretari i përgjithshëm i OSBE, Thomas Greminger u bëri thirrje ‘të gjitha palëve’ që të prisnin verdiktin e Kushtetueses. Nga Tirana, Katerina Sula Në agimin […]

Continue Reading

Raimonda Bulku përgënjeshtron Edi Ramën

Aktorja e njohur shqiptare Raimonda Bulku ka përgënjeshtruar Edi Ramën. Me një postim në Instagram, Bulku shprehet se është kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. ‘Unë jam për një Teatër të ri dhe i qëndroj deklaratave të mia, por jo në dhunim të ligjeve, kolegëve, miqve e shokëve të mi. Respekto traditën. Ruaj Historinë. Ndërto teatër […]

Continue Reading

BERISHA: TERROR I PASHEMBULLT NDAJ KULTURES SË KOMBIT TONË

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me situatën e krijuar te Teatri Kombëtar ditën e sotme. Sipas Berishës, ‘dhuna ndaj artistëve te Teatrit Kombëtar, shpërthim i urrejtjes primiteve atërore ndaj tyre e Edvin Kristaq Mafise’. ‘Sot duke goditur artistët dhe intelektualët e vëetetë të kombit narkoshteti, kryehorri i tij me narkohorrat e vet kanë […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta depoziton në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për mosshembjen e Teatrit Kombëtar.

Mësohet se Meta do ta depozitojë kërkesën rreth orës 13:00. Kërkesa bën fjalë për të shpallur si antikushtetues ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar. Kjo kërkesë vjen menjëherë pas përplasjeve të punonjësve të policisë me artistët protestues te Teatri Kombëtar paraditen e sotme. Ndërkohë përplasjet presidenti i cilësoi si ngjarje të shëmtuar dhe të turpshme.

Continue Reading

Budina puth skenën e Teatrit/ Vend i shenjtë, aroma një mrekulli

Është rikthyer pas disa kohësh në skenën e Teatrit Kombëtar, ashtu sikundër e tha edhe vetë, ndërsa sapo ka shkelur në të, preku zemrat e të gjithëve me gjestin e tij. Regjisori Edmond Budina, u përkul duke puthur skenën e Teatrit Kombtëar, me të hyrë në të, ndërsa tha në një prononcim për mediat se […]

Continue Reading

Gentian Zenelaj/ Sot pastruesja e Teatrit pyeti se ku janë artistët, u bëj thirrje të gjithë kolegëve të mi që të jenë sot këtu

Teksa vijon që të jetë e tensionuar situata përpara godinës së Teatrit Kombëtar, një mesazh të fortë për kolegët ka pasur dhe aktori Gentian Zenelaj. Ai iu ka kërkuar të gjithë artistëve që të mos bëhen pjesë e turpit, por tiu bashkohen atyre në këtë rezistencë, që duket se po shkon në përballjen finale. “Kjo […]

Continue Reading

META THIRRJE POLICISË: RESPEKTONI ARTISTËT, AS SAMPISTËT E RAMIZ ALISË NUK E KANË PREKUR ME DORË EDMOND BUDINËN

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pak minuta më parë për përplasjen e punonjësve të policisë dhe artistëve që kundërshtojnë prishjen e Teatrit Kombëtar. Meta i quan përplasjet ngjarje të shëmtuara dhe të turpshme, ndërkohë që për dhunimin e regjisorit Edmond Budina deklaron se nuk e kanë prekur me dorë as sampistët e Ramiz Alisë. REAGIMI […]

Continue Reading

Teatri/ Basha: Nga arkitektët tek zyrtarët, të gjithë do dilni para drejtësisë

Me një reagim në Facebook, Basha është shprehur se ky është projekt që Edi Rama të zhvasë miliona euro. ‘Dua t’i them troç çdo arkitekti të huaj e vendas, çdo funksionari, çdo drejtuesi nga më i parëndësishmi tek Edi Rama se do të përgjigjen para drejtësisë për këtë korrupsion masiv dhe krimin që po i […]

Continue Reading

Artistët në mbrojtje të Teatrit. Kalojnë natën para godinës

Prej ditës së djeshme është shtruar gjithnjë dhe më shumë rreziku i prishjes së godinës Teatrit Kombëtar, pasi ka nisur aksioni për zbrasjen e saj. Dje gjithçka ishte paketuar dhe bërë gati për t’u transportuar, po falë rezistencës së artistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ky plan u ndal përkohësisht Edhe pas mesnatës së […]

Continue Reading

Jepet urdhëri për zbrazjen e Teatrit Kombëtar.

Godina e Teatrit Kombëtar ka nisur të zbrazet këtë të enjte paradite, përmes një urdhëri të Ministrisë së Kulturës. Në urdhër është kërkuar heqja e materialeve dhe orendive që kanë mbetur në Teatër dhe mbi këtë punë janë vënë një grup punëtorët. Ky aksion i papritur ka kapur në befasi edhe aktorët që protestojnë për […]

Continue Reading

Nga Entela Kolaj/ E pra nuk më plas për Notre Dam…më dhemb teatri dhe ai femijë te bregu i lumit.

Më habit e gjithe kjo dhimbje e keto statuse se po digjet Notre Dame. E sigurt se gjysma nuk e kane pare , lexuar kurre. Dhimbje sepse shqiperia po digjet, qindra bashkeqytrtare po nxirren me dhune nga shtepite e tyre, narko shteti po vjedh banka e thesare , jemi te vjedhur deri ne palce . […]

Continue Reading

Edhe “Shqiponja” nën këmbët e Edi Ramës

Nga Enton Abilekaj: Heqja e Shqiponjës natën, në fshehtësi, fotografimi i rrëzimit të saj për ta përdorur për gallatë në rrjetet sociale, vetëm sa tregon se autorët vërtetë kanë pushtet të pakontrolluar, por nuk kanë as dinjitetin e halabakut më të lodhur të lagjes. Nëse do të kishin sadopak dinjitet nuk do vepronin si hajdutët […]

Continue Reading

Pandeli Majko i ka dalë sërish kundër Ramës/ Nuk voton shembjen e Teatrit.

Me 74 vota pro mazhoranca parlamentare ka vendosur sot të rrëzojë dekretin e Presidentit, dhe ti hapë rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar. Kur u votua prezenca ishin 75 deputetë e ministra në sallë, ndërsa gjatë votimit për dekretin ishin 74 vota. Mesohet se ai që nuk ka votuar për shembjen e teatrit është ministri Pandeli […]

Continue Reading