ALEANCA PËR MBROJTJEN E TEATRIT MODEL I QYTETARISË DHE QËNDRESËS !

Aktualitet

BESNIK ALIAJ

Ndersa të gjithe jane ne rutinen apo rehatin e tyre te perditshem, ne pune, ne shtepi, apo pushime, etj, etj, … nje grup qytetaresh idealiste kane dite, jave, e muaj, prej më shumë se nje viti … qe mbrojne Ndërtesën Historike të ish Qendrës Kulturore Skenderbej (sot Teatri Kombetar) … nga zullumi i shkaterrimit / ndërtimit agresiv ne kurrriz te trashëgimisë, hapesirës dhe interesit publik!

Keta qyetare model bejne me turp politiken e korruptuar, mediat e shitura, nderkombetaret hipokrite e servila, shoqerine ne teresi, e sidomos indiferentet! Ata mbrojne 24 ore ne 7 dite te javes kulturen, historine dhe demokracine tone! Me finesen dhe modestine e tyre sfidojne presionet, kercenimet, ofertat djallezore!

Ata nderkombetarizojne Shqiperine e vertete! Bashke me protestuesit e Astirit, ata jane palca e opozitarizmit te vertete ne kete vend! Ata duhen perkrahur e ndihmuar nga të gjithe ne! Nje dite te gjithe do ndihemi me turp kur te kuptojme qe nuk ishim sa duhet atje ku hijet e shkuara te autoritarimit u smbrapsen ne kete vend, pikerisht fale insistimit, kurajos dhe santifices se tyre sot!

Respekt pafund per Aleancen e Mbrojtjes se Teatrit dhe qytetaret dinjitoze të saj qe parti kane atdheun!

Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?