Rinas/ Kontrollorët turq nuk njohin pajisjet…

Kanë rinisur të gjitha fluturimet në Aeroportin e Rinasit, pasi në kullën e vrojtimit qëndrojnë kontrollorë të trafikut ajror nga Turqia. dosja.al është interesuar pranë ekspertëve të fushës, për të mësuar më shumë rreth aftësisë së përshtatjes së tyre në kullën shqiptare, ndërsa përgjigjet nuk qenë optimiste. Burime për dosja.al nga Rinasi kanë bërë me dije se të dërguarit […]

Continue Reading

Vokshi: Rama-Veliaj po mbajnë të fshehtë kompanitë e planit mafioz për ndërtimin e 6 kullave tek Teatri

Ish-deputetja demokrate Albana Vokshi ka dalë sot para mediave duke akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun e Tiranë se po ‘shkelin dhe ligjin e tyre korruptiv për grabitjen e tokës publike dhe Teatrit Kombëtar duke mbajtur të fshehtë emrat e kompanive që kanë pranuar të bëhen pjesë e planit mafioz për ndërtimin e 6 kullave’. […]

Continue Reading

Rama: ‘Teatri do prishet, do habiteni me kullat’

Rama ka thirrur sot gazetarët për të bërë një bashkëbisedim. Ashtu edhe siç pritej, Rama e nisi fjalën e tij direkt me arritjet e ‘mëdha’ të qeverisjes së tij, por i gjithë problem i tij ishte Teatri Kombëtar. Rama u shpreh se, “gërmadha e Teatrit do të shembet dhe në vend të tioj do të […]

Continue Reading

Ina K Zhupa/ Dokumentat që faktojnë se me Veliajn do kemi kulla edhe në Liqenin Artificial të Tiranës.

KULLA KUDO, ky është plani i pasurimit dhe mbajtjes së pushtetit të Veliajt dhe Ramës. Kulla në qëndër, kulla te 7 xhuxhat, kulla te teatri, kulla te bulervardi i ri por edhe kulla tek e vetmja mushkëri e qytetit: Liqeni artificial i Tiranës. Dokumentat tregojnë që tashmë është bërë fakt që do të ndërtohen kullat […]

Continue Reading

Manjani: Të ndalim sa nuk është vonë sharlatanin, që ‘pjell’ vetëm përbindësha

Ylli Manjani, ka lëshuar sot në mëngjes një paralajmërim, për atë se çfarë po bënë Edi Rama me kujtesën historike në Tiranë dhe gjithë vendin. Sipas tij, ky kryeministër sharlatan e ka një plan; të varros çdo gjë historike. Ja postimi i plotë i Manjanit, në Fb: Asnjë çudi! Kur sharlatani i trashëgimisë historike, Edi […]

Continue Reading

Stadiumi i ri në Turqi, 42 mijë vende, 38 mln $/ Stadiumi ‘Rama’ 22 mijë vende, 50 mln euro!

Një krahasim për dy stadiumet për të kuptuar se si vidhen shqiptarët. Stadiumi i ri në Konia të Turqisë sapo është inauguruar dhe ka kushtuar 38 milionë euro. Stadiumi ka plot 42 mijë vende për tifozët. Pra, stadiumi atje është më shumë se dy herë më i madh në kapacitet për nga numri i tifozëve […]

Continue Reading

Veliaj-gazetarëve: Unë në dallim nga ju jam i ndershëm. Pronarët tuaj janë milionerë. Janë ndërtues kullash. Video

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u përplas në më shumë se një here me gazetarët dhe kryesisht me Ornela Liperin mbrëmjen e së enjtes në studion e “Opinion”. Debati u ndez teksa diskutohej për lejet që ka thënë bashkia për ndërtimin e kullave në Tiranë. Veliaj specifikoi se është nevoje e tregut, sidomos […]

Continue Reading

Veliaj betonon Tiranën/ Dy kulla 20-katëshe afër Bulevardit të ri, një bllok i madh banesash tek Ali Demi

Ndërtimi është kthyer sektori kryesor që po tërheq fondet e lira në ekonomi. Punimet janë rizgjuar vrullshëm në kryeqytet pas miratimit të planit të ri rregullues dhe zgjerimit të Tiranës në pjesën veriore. Portali i Ndërtuesve prezantoi ndërtimin e dy kullave 20-katëshe “Projekti Vaqari” në mes rrugës Jordan Misja dhe Bulevardit të ri. Kullat do […]

Continue Reading

Basha: Akt urrejtjeje dhe dobësie prishja e Kullës së Prek Cali-t

Prishja e këtij simboli të antikomunizmit në Shqipëri, tregon dhe njëherë urrejtjen e madhe të Ramës ndaj demokracisë dhe lirisë. Sipas Bashës kjo është një shenjë e pastër urrejtjeje dhe demokracie. Ja deklarata e Bashës: Fadromat ne kullen e? Prek Calit goditen sot  simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. […]

Continue Reading

Artan Fuga/ Kulla e Korçës Monumenti i Kotësisë Urbane

Në një postim në Facebook, ai e pagëzon atë me emrin Monumenti i Kotësisë Urbane, pasi nuk kuptohet për çfarë shërben. STATUSI I PLOTË Kulla duke u laguar në shi dhe nga shatërvanat nga poshtë, lagie nga lart dhe nga poshtë. Desha të hyja, por ishte e pamundur sepse nuk kishte frymë jete brenda saj. […]

Continue Reading

Thethi shpallet qendër e mbrojtur historike/Foto

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka shpallur fshatin Theth- Qendër e Mbrojtur Historike-, duke i dhënë kështu një rol të rëndësishëm si vendin më të përshtatshëm për turizëm ndër Bjeshkët e Veriut të Shqipërisë. Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në ka vendosur që në bazë të kritereve të përmbushura t’i japë Thethit statusin e Qendrave […]

Continue Reading

Kuvendi voton pro projektit arab: Tokë dhe taksa falas. Do ndërtohet kullë 350m e lartë

Mazhoranca parlamentare votoi sot pr/vendimit të qeverisë mbi marrëveshjen me një kompani arabe që do të ndërtojë kullën e parë në Tiranë. Bëhet fjalë për një ndërtesë 350 metra të lartë në fund të Bulevardit të ri. Firma arabe “Al Habtoor Investment” ka premtuar se do të inevstojë 250 milion dollarë ndaj qeveria shqiptare e […]

Continue Reading

Nga Ndriçim Kulla: Basha, lider që po sjell një filozofi të veçantë politike

Ajo gjë që e dallon politikanin nga lideri është se politikani ndjek një linjë të caktuar politike, ndërsa lideri përcakton edhe filozofinë e kësaj politike. Këtu nuk e kam fjalën thjesht për shkollat e njohura të filozofisë politike, por për atë gjurmë filozofike që lë një lider i caktuar në politikën e vendit të tij, […]

Continue Reading

Kulla Eiffel ishte planifikuar të shembej, sot kap një vlerë prej 650 miliardë dollarë

Kur u ndërtua, Kulla e Eiffelit sinjalizoi fillimin e një epoke të re krenare teknologjike. Tani, 125 vjet më vonë, pika e famshme e referimit e Parisit kontribuon për ekonominë franceze, me një sasi të jashtëzakonshme të ardhurash. DONIN TA SHEMBNIN “Do të ngrihet mbi Parisin si një oxhak i zymtë e i madh fabrike”, […]

Continue Reading

Nga Ndriçim Kulla: Koha për të vazhduar në këtë protestë

Protesta mbarë popullore e organizuar sot nga Partia Demokratike tregoi qartë mbrujtjen e madhe të urrejtjes ndaj këtij kualicioni qeverisës.Kjo protest përgënjeshtroi për një moment të vetëm propagandën gati 4 vjecare dhe autorët e “librit të verdhë” që na ka ofruar për të lexuar qeverimi i sotëm, ku të gjitha këto na i paraqet si […]

Continue Reading

Ilir Kulla: A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar?

Një mikeshë politikane sot paska deklaruar se akuzat ndaj Romana Vlahutinit dhe Donald Lu janë fantazi me filma me partizanë. Atëhere le ti bëjmë disa pyetje kësaj zonjës dhe ambasadorëve. A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar? A e di zoti […]

Continue Reading