Finalja e Kupës së Shqipërisë do luhet me tifozë

Komiteti Teknik i Ekspertë vendosi që tifozët do të rikthehen në stadiume vetëm pas 1 korrikut, me një numër të redaktuar prej 30% të kapacitetit të stadiumit. Ky ishte një vendim që la një shije të hidhur tek FSHF dhe jo vetëm pasi dëshironin që të paktën finalja e Kupës së Shqipërisë të luhej me […]

Continue Reading

Këta janë futbollistët e Kombëtares të grumbullar për ndjeshjet me Izraelin dhe Skocinë

Christian Panucci ka dalë në një konferencë për shtyp në ambientet e Federatës Shqiptare të futbollit, për të publikuar listën e të grumbulluar për dy ndeshjet që Shqipëria do të luajë me Izraelin dhe Skocinë në 7 dhe 10 shtator për Ligën e Kombeve. Mihaj, Binjaku dhe Besimir Demiri do të jenë prurjet e reja […]

Continue Reading

Stadiumi i ri në Turqi, 42 mijë vende, 38 mln $/ Stadiumi ‘Rama’ 22 mijë vende, 50 mln euro!

Një krahasim për dy stadiumet për të kuptuar se si vidhen shqiptarët. Stadiumi i ri në Konia të Turqisë sapo është inauguruar dhe ka kushtuar 38 milionë euro. Stadiumi ka plot 42 mijë vende për tifozët. Pra, stadiumi atje është më shumë se dy herë më i madh në kapacitet për nga numri i tifozëve […]

Continue Reading

9-0 për Dukë edhe në Komitetin Ekzekutiv, i cili mund të quhet qeveria e futbollit.

Gara për zgjedhjen e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit nuk ishte vetëm një ngjarje sportive. Futbolli është sporti më i ndjekur në Shqipëri dhe e vetmja fushë ku, me të mirat dhe të këqijat, na ka bërë të ndihemi europian. Si e tillë, gara për “qeverinë e futbollit” nuk ishte vetëm një betejë presidentësh […]

Continue Reading

Nga Adriatik Riza Dosti/ Fino- larg duart nga futbolli shqiptar.

Bashkim Finon e kam njohur nga afer e personalisht vetem ne ate kohe kur erdhi i propozuar e i rekomanduar nga nje zot e di se prej kujt….. si Kryeminister i Qeverise se Stabilitetit ne vitin e mbrapshte shqiptar 1997.. Si per koincidence te fatit e te historise sone …erdhi nga Gjirokastra [andej nga na […]

Continue Reading

Nga Dritan Laçi/ Skënderbeu apo “Hamzai” pa kalë i futbollit shqiptar

Ditët e fundit në opinionin sportiv është rikthyer edhe njëherë në vëmendje çështja e titullit kampion të mbetur pezull për sezonin 2015-2016 të fituar nga Skënderbeu i Korçës e më pas i evokuar gati 6 muaj më parë nga Federata Shqiptare e Futbollit. Titull, që bazuar në vendimin e Komisionit të Disiplinës në FSHF, sipas […]

Continue Reading

Lorik Cana i jep sonte lamtumirën futbollit

Futbollisti që i dha vlerë statusit të kapitenit i ka varur këpucët në gozhdë dhe sot në nder të tij Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur të organizojë një ceremoni speciale lamtumire nga futbolli. Për momentin, gjithçka është mbajtur sekret, por ajo që është e sigurt është se pritet të jetë një ceremoni e veçantë, përpara […]

Continue Reading

Nga Roland Luçi/ KF Skënderbeu, Radas & Co. dhe futbolli shqiptar

Skenderbeu ka arritur nje sukses qe dhe me te medhenj se ne në futboll do e deshironin, psh kroatet e Dinamos se Zagrebit qe mbeten me gisht ne goje. Dhe kur arrin sukses, feston, pra kemi te bejme dhe me momente euforie. E ne momente te tilla mendoj une se gazetat e gazetaret sportive e […]

Continue Reading

Futbolli pushtohet nga droga dhe bastet. Nisin hetimet

Futbolli i San Marinos pushtohet nga skandalet. Rrethit vicioz të basteve të jashtëligjshme, duket se nuk i ka shpëtuar dot as një vend i vogël siç është San Marino. Liga modeste e këtij kampionati është vënë nën hetim nga ana e autoriteteve vendase. Shkak është bërë një takim i luajtur në “Kupën Titano” i zhvilluar […]

Continue Reading