Rasti i mësueses, Antonela Zotkaj/ Si mashtron kryeministri për portalin

Nëse i kerkon pune sot kryeministrit gjate takimeve qe ai ka zgjedhur per te dhene llogari, pergjigjia e tij e menjehershme eshte: drejtohu portalit dhe do marresh pergjigje brenda 10 diteve. Ne kemi rastin e nje ish mesuese ne qytetin e Gjirokaster e cila u transferua nga shkolla ku jepte mesim dhe ju nenshtrua konkursit […]

Continue Reading

Nga Bujar Nishani/ Kryeministri që na turpëroi të gjithëve

Presidenti i Komisionit Evropian Zhan Klod Juncker në kuadrin e një turi ballkanik vizitoj edhe Tiranën. Një vizitë kjo shumë e mirëpritur dhe inkurajuese për procesin e integrimit Evropian të Shqipërisë. Opinioni publik priste me shumë interes konferencën e shtypit të lajmëruar nga Kryeministria për të dëgjuar se çfarë raportimesh të rëndësishme dhe inkurajuese i […]

Continue Reading

Nga Valbona Mezini/ A ishte kjo protesta që donin shqiptarët?

Sot ishte fundi imagjinar I Edi Rames. Ne te vertete do te duhej te ishte nje proteste ne kufijte legjitim te nje revolte per te gjitha pabesite qe kryeministri ogurzi me çorapet e kuqe, I ka shkaktuar keto 5 vite, ketij populli historisht te pervuajtur. Kryeministri qe e paguajme me parate tona dhe gjakun tone, […]

Continue Reading

LSI: Qeveria të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme. Çfarë pret?

Me një thirrje në Facebook, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili është shprehur se ‘kryeministri nuk mund të jetë komentator, por duhet tyë jetë në ballë të situatës’. Ja çfarë shkruan Petrit Vasili në Facebook: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Ç’pret akoma qeveria?! Shqipëria po përballet me një situatë shumë të rëndë në […]

Continue Reading

Mehmetaj: Kryeministri ra! Të japë dorëheqjen!

Kejdi Mehmetaj, i ka bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama të japë dorëheqje “para se populli ta heqë pa mëshirë”. Deklarata e fortë de deputetes më të re të  Kuvendit ka ardhur pas publikimit të lajmeve për arrestimin e një trafikanti droge në Itali, Moisi Habilajt dhe lidhjeve të tij me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Mehmet […]

Continue Reading

Kryeministri: Herën e parë ishe më në formë. Salianji: Kujtova se e kishe brenda…

Debatet në Kuvend ditën e sotme kanë vijuar deri në orët e vona të pasdites, ku nuk kanë munguar as batutat mes kundërshtarëve. Teksa fliste në parlament deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, kryeministri Edi Rama ka shkëmbyër batuta me të. Në momentin që ndodhej në foltore, kreu i qeverisë Rama i fliste nga prapa: […]

Continue Reading

LSI: Shqipëria digjet, Kryeministri krihet!

Temperaturat shumë të larta si dhe zjarrvëniet e qëllimta e kanë kthyer vendin në tym dhe flakë. Situata është jashtë kontrollit ndaj duhet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Pse nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ku është shtabi qeveritar i emergjencës pyet Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të LSI. Dhe ndër të tjera Petrit Vasili […]

Continue Reading

Nga Indrit Vokshi: Pse presidenti nuk duhet të zgjidhet nga populli

Në Shqipëri, as kryeministri nuk zgjidhet nga populli. Megjithatë, meqenëse zakonisht pretendenti për kryeministër ndodh të jetë kryetari i partisë që fiton më shumë mandate në parlament, kuptohet se cilin do të zgjedhë parlamenti si kryeministër. Ne mund edhe ta zgjedhim presidentin nga populli por lind pyetja me çfarë arsyetimi? Vota është politike dhe nuk […]

Continue Reading

Basha: Përse shteti hesht për vrasjen e Artan Cukut?

Lulzim Basha, akuzoi qeverinë se e flaku në rrugë Artan Cukun, ish –drejtorin e policisë që u vra një ditë më parë në Tiranë. Basha vuri në dukje në fjalën e tij në çadrën e protestës, faktin se qeveria nuk ka reaguar për këtë krim të tipit mafioz. Arsyeja e heshtjes, sipas Bashës, është qasja që […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji: Kryeministri i sotëm, si Sudja e piramidave, veshur me Armani

Mëkatet e kryeministrit tonë janë të shtrira të paktën në tre plane. E para, ka të bëjë me keqqeverisjen. Dhe këtë nuk ja thotë vetëm opozita, por ja thonë gjithmonë e më shumë njerëz. Kokëdhima, Blushi, Krye Prokurori i Antimafias Italiane, raporti i Departamentit të Shtetit në SHBA dhe ato pak media që nuk janë shitur […]

Continue Reading

Komentuesi i thotë Ramës “O Edo, o gomar” kurse ai qesh.

Kryeministri Edi Rama është përplasur me një komentues në profilin e tij në “Facebook”. Ky i fundit e ka ofenduar kreun e qeverisë duke i thënë se është gomar. Menjëherë Kryeministri i ka kthyer përgjigje, duke i sugjeruar të riut që të shkojë në shkollë dhe të lërë duhanin. Më pas biseda ka vazhduar si […]

Continue Reading

Nga Ndriçim Kulla: Basha, lider që po sjell një filozofi të veçantë politike

Ajo gjë që e dallon politikanin nga lideri është se politikani ndjek një linjë të caktuar politike, ndërsa lideri përcakton edhe filozofinë e kësaj politike. Këtu nuk e kam fjalën thjesht për shkollat e njohura të filozofisë politike, por për atë gjurmë filozofike që lë një lider i caktuar në politikën e vendit të tij, […]

Continue Reading

Romët dalin nga Kryeministria dhe i bashkohen Çadrës. Rama është mashtrues

Kurrë më parë, egjiptianët dhe romët e Shqipërisë nuk kanë patur një parti krejtësisht të tyren. Kurrë me parë nuk kanë patur as mundësi, as shpresë e as aspiratë për të qenë komunitete të përfaqësuara. Kjo ka ndodhur sepse ne si komunitete kemi patur një histori të trishtë harrese, diskriminimi, keqtrajtimi, paragjykimi dhe varfërie ekstreme. […]

Continue Reading

Ku jam pro dhe ku jam kundër çadrës së Bashës

Çdo qytetar, i ndodhur përballë protestës së opozitës, duhet të shtrojë pyetjen se cili është pozicioni i tij ndaj saj. E mbështet apo nuk e mbështet dhe  a duhet apo nuk duhet të shkojë te çadra përpara Kryeministrisë. Po shpreh pozicionin tim në ditën që po shkruaj këto radhë. Çadra për mua është si një […]

Continue Reading

Nga Desada Metaj: Banditët që mbajnë peng politikën

19, është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Continue Reading

Jozefina Topalli: Ka një muaj që Kryeministri i vendit nuk vjen në parlament

E nderuar zonja kryesuese e seancës, ​Ka një problem real në lidhje me Kushtetutën, me ligjin dhe me Rregulloren e Kuvendit. Në thelb kemi një problem në lidhje me mosekzistencën e qeverisë. Ka tri javë që në karriget e ministrave nuk ka asnjë ministër të partisë që bën koalicionin “qeverisës”. Ka një muaj, dhe kjo […]

Continue Reading