Nga Bujar Nishani/ Kryeministri që na turpëroi të gjithëve

Presidenti i Komisionit Evropian Zhan Klod Juncker në kuadrin e një turi ballkanik vizitoj edhe Tiranën. Një vizitë kjo shumë e mirëpritur dhe inkurajuese për procesin e integrimit Evropian të Shqipërisë. Opinioni publik priste me shumë interes konferencën e shtypit të lajmëruar nga Kryeministria për të dëgjuar se çfarë raportimesh të rëndësishme dhe inkurajuese i […]

Vazhdo të lexosh

Mehmetaj: Kryeministri ra! Të japë dorëheqjen!

Kejdi Mehmetaj, i ka bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama të japë dorëheqje “para se populli ta heqë pa mëshirë”. Deklarata e fortë de deputetes më të re të  Kuvendit ka ardhur pas publikimit të lajmeve për arrestimin e një trafikanti droge në Itali, Moisi Habilajt dhe lidhjeve të tij me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Mehmet […]

Vazhdo të lexosh

LSI: Shqipëria digjet, Kryeministri krihet!

Temperaturat shumë të larta si dhe zjarrvëniet e qëllimta e kanë kthyer vendin në tym dhe flakë. Situata është jashtë kontrollit ndaj duhet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. Pse nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ku është shtabi qeveritar i emergjencës pyet Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të LSI. Dhe ndër të tjera Petrit Vasili […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enton Abilekaj: E marta e Edi Ramës

E hëna përfundoi me rezultatin më të keq. Opozita nuk u regjistrua në KQZ duke i minimizuar mundësitë për një zgjidhje pa shkelje të Kushtetutës. Situata kaotike është në kulm ndërsa Parlamenti do të mblidhet i gjymtuar për të ngritur një komision Ad Hoc të gjymtuar. Ndërsa shqetësimi brenda dhe jashtë vendit rritet, PS dhe […]

Vazhdo të lexosh

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Vazhdo të lexosh

Romët dalin nga Kryeministria dhe i bashkohen Çadrës. Rama është mashtrues

Kurrë më parë, egjiptianët dhe romët e Shqipërisë nuk kanë patur një parti krejtësisht të tyren. Kurrë me parë nuk kanë patur as mundësi, as shpresë e as aspiratë për të qenë komunitete të përfaqësuara. Kjo ka ndodhur sepse ne si komunitete kemi patur një histori të trishtë harrese, diskriminimi, keqtrajtimi, paragjykimi dhe varfërie ekstreme. […]

Vazhdo të lexosh