SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Kuvendi voton pro projektit arab: Tokë dhe taksa falas. Do ndërtohet kullë 350m e lartë

Mazhoranca parlamentare votoi sot pr/vendimit të qeverisë mbi marrëveshjen me një kompani arabe që do të ndërtojë kullën e parë në Tiranë. Bëhet fjalë për një ndërtesë 350 metra të lartë në fund të Bulevardit të ri.

Firma arabe “Al Habtoor Investment” ka premtuar se do të inevstojë 250 milion dollarë ndaj qeveria shqiptare e përjashton nga çdo lloj takse për 15 vjet. Po kështu kompanisë nga Dubai do ti falen plot 25 mijë metrave katrorë truall. Për këtë vendosi sot parlamenti që bëri ndryshimet e nevojshme ligjore për të lehtësuar kompaninë arabe.

Në total vlera ekonomike e kësaj vepre nëse shitet arrin në 483 milion dollarë. Ambientet do të kenë si qëllim banimin, dhënien e shërbimeve dhe hotelerinë. Kompania “Al Habtoor Investment” ka premtuar se do të përfundojë ndërtimin për 3 vjet.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?